Normy podstawowych badań w ciąży

Ciaza-badania-normy-badan-w-ciazyMorfologia krwi – normy w ciąży

 • Czerwone ciałka krwi (E, RBC)
  w ciąży: 3,5–4,5 mln/mikrolitr
  Zwiększenie liczby erytrocytów zdarza się rzadko (występuje np. u osób przebywających wysoko w górach), zaś wynik poniżej normy może być spowodowany utratą krwi, niedoborem witaminy B12, kwasu foliowego albo żelaza. Obniżenie liczby czerwonych krwinek w czasie ciąży jest zjawiskiem fizjologicznym.
 • Hemoglobina (HB, HGB)
  w ciąży: 11,5–13,5 g/dl
  Hemoglobina jest składnikiem krwinek czerwonych. Jej zadaniem jest transport tlenu oraz dwutlenku węgla od i do poszczególnych komórek organizmu. To podstawowy parametr, który służy do rozpoznawania niedokrwistości. Wartości powyżej normy mogą świadczyć o odwodnieniu albo niedotlenieniu organizmu, a wynik poniżej normy zwykle wskazuje na niedokrwistość (anemię), spowodowaną zbyt małą ilością żelaza. W ciąży niska wartość HGB zazwyczaj nie jest niczym niepokojącym.
 • Leukocyty, krwinki białe (L, WBC)
  w ciąży: 10–15 tys./mikrolitr
  Leukocyty to komórki, które powstają w szpiku kostnym i w tkance limfatycznej. Występuje pięć rodzajów tych komórek. Są to: neutrofile, eozynofile, bazocyty, monocyty i limfocyty. Główną funkcją leukocytów jest obrona organizmu przed mikroorganizmami chorobotwórczymi. W ciąży następuje fizjologiczny wzrost wartości leukocytów. Podobnie jest podczas porodu, w stresie, po posiłku oraz wysiłku fizycznym. Patologiczny wzrost leukocytów występuje w procesach zapalnych, zakażeniach, przy uszkodzeniach tkanek, w chorobach nowotworowych. Wartości poniżej normy mogą świadczyć o chorobach hematologicznych.
 • Płytki krwi, trombocyty (PLT)
  w ciąży: 100–300 tys./mikrolitr (są też znacznie większe spadki!)
  Płytki krwi powstają w szpiku i tkance limfatycznej – odgrywają podstawową rolę w krzepliwości krwi. Ich liczba powinna być kontrolowana przez całą ciążę. Wartości powyżej normy mogą oznaczać infekcję, chorobę nowotworową, regenerację po krwotoku. Małopłytkowość zaś (PLT poniżej normy) może być skutkiem choroby (chłoniak, ostra białaczka szpikowa). W ciąży jest najczęściej związana z fizjologiczną niedokrwistością z niedoboru żelaza.
 • Hematokryt (HCT)
  w ciąży: 37-52%
  Hematokryt (HCT) to stosunek objętości krwinek czerwonych do objętości osocza. Wartość hematokrytu zależy od liczby krwinek czerwonych, objętości erytrocytów, objętości krwi krążącej w organizmie, płci i wieku. Powyżej normy: wartości takie mogą być wywołane niedotlenieniem tkanek, przewlekłymi chorobami płuc, wadami serca, nowotworami. Podwyższony wskaźnik hematokrytu może być również spowodowany pobytem w górach lub na skutek leczenia sterydami. Wartości poniżej normy odnotowuje się przy niedokrwistości i w sytuacjach przewodnienia ustroju.

Glukoza w ciąży – normy

Stężenie glukozy we krwi na czczo nie powinno przekraczać 100 mg/dl, zaś stężenie po godzinie od wypicia roztworu 50 g glukozy powinno być niższe niż 140 mg/dl.

Ciśnienie krwi w ciąży – normy

 • 120/70mmHg wynik prawidłowy
 • 140/90mmHg za wysokie
 • 90/60mmHg za niskie

 W czasie pierwszych 24 tygodni ciąży odnotowuje się zwykle niewielki spadek ciśnienia, natomiast na progu trzeciego trymestru – nieznaczny wzrost. Jest to skutek zwiększonej objętości krwi i jest zjawiskiem fizjologicznym.

Zdjęcie: Shutterstock

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)