Mama po porodzie

Ciaza-porod-mama-po-porodzie-_96962342Okres po porodzie to czas, który zarówno mama jak i rodzina poświęca dziecku. Jeśli maluch jest karmiony piersią oznacza to niemal 24-godzinne przywiązanie mamy do malucha. Tymczasem okres po porodzie, czyli połóg, to czas, kiedy również mama powinna zadbać o siebie, swoje zdrowie i wypoczynek.
Na pewno przyda się jej doraźne wsparcie przy pracach domowych np.: sprzątaniu, praniu, prasowaniu, robieniu zakupów i gotowaniu. Każda mama tuż po porodzie powinna również na bieżąco kontrolować, czy prawidłowo goi się krocze lub nacięcie po cesarskim cięciu. Sygnałem alarmowym są gorączka, dreszcze, dotkliwy ból w dole brzucha, cuchnące upławy, silne krwawienie jeszcze tydzień po porodzie (za silne krwawienie uważa się takie, które wymaga zużywania więcej niż jedną podpaskę na godzinę), skrzepy krwi w odchodach poporodowych, silny ból, siniak, opuchlizna bądź sączenie się rany po cesarskim cięciu. Objawy te wymagają szybkiej konsultacji z lekarzem.

Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, pierwszą kontrolę stanu zdrowia mamy może przeprowadzić położna, która odwiedza dziecko podczas wizyty patronażowej. Badanie mamy nie odbywa się rutynowo. Położna zazwyczaj skupia się na dziecku, udzielając informacji na temat jego pielęgnacji i rozwoju. Warto jednak poprosić ją o sprawdzenie, czy krocze lub rana po cesarskim cięciu goi się prawidłowo. Jeśli są trudności z karmieniem piersią, położna podpowie też, co pomoże na popękane brodawki, udzieli informacji o diecie karmiącej, pokaże jak prawidłowo przystawiać maluch do piersi.
Niezależnie od tej oceny każda mama powinna zgłosić się po 6-8 tygodniach po porodzie na wizytę kontrolną do ginekologa, u którego prowadziła ciążę. Do tego czasu krocze powinno się już wygoić, upławy poporodowe już ustaną. W tym okresie wiele par wraca do seksu, warto więc porozmawiać z lekarzem o antykoncepcji. Karmienie piersią nie jest stuprocentowym sposobem na uniknięcie kolejnej ciąży. Lekarz może więc zaproponować inne formy antykoncepcji, które można stosować nawet karmiąc naturalnie. Są to np.: wkładka hormonalna, mini pigułki, implant antykoncepcyjny, hormonalny zastrzyk domięśniowy. Dobranie właściwej antykoncepcji zależy od stanu zdrowia kobiety. Badanie lekarskie po porodzie pomoże dobrać najbardziej odpowiedni sposób zapobiegania ciąży.
Do pierwszej wizyty po porodzie warto się przygotować m.in.: zapisać wszystkie nurtujące pytania np.: czy można już zacząć normalnie ćwiczyć, jeśli mama była aktywna fizycznie, kiedy można znowu uprawiać seks, czy zażywać witaminy i jakie, czy zażywać preparaty dla karmiących, kiedy ponownie pojawić się na wizycie kontrolnej.

Dobrze też wcześniej wykonać podstawowe badania tj.: morfologię krwi, badanie ogólne moczu i badanie hormonów tarczycy, zwłaszcza jeśli w ciąży byłaś pod opieką endokrynologa lub czujesz się wyjątkowo słaba. Tuż po porodzie nie ma potrzeby wykonywania cytologii, chyba że badanie to nie było wykonywane w trakcie ciąży. Jeśli w ciąży wynik badania był prawidłowy (I lub II grupa), badanie cytologiczne wykonuje się 4-6 miesięcy po porodzie.

Badanie ginekologiczne nie powinno być bolesne, nawet jeśli w trakcie porodu było nacinane krocze. Jeśli poród odbywał się przez cięcie cesarskie, lekarz oceni, jak wygoiła się rana. Zbada też piersi pod kątem pojawienia się ewentualnych torbieli lub włókniaków, sprawdzi przez powłoki brzuszne, jak obkurczyła się macica, zmierzy ciśnienie krwi.
Cześć lekarzy wykonuje też badanie dopochwowe USG, by sprawdzić szyjkę macicy, jajniki, stan pochwy i odbytu.

Zdjęcie: Prawa do wykorzystania wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)