Ważne wskazówki dla kobiet w ciąży na temat „Leki w ciąży”

apteczka dla dziecka
Podstawowa zasada, której powinna przestrzegać kobieta w ciąży w odniesieniu do lekarstw brzmi: „Nie zażywam bez konsultacji z lekarzem żadnych leków”. Dotyczy to nawet z pozoru bezpiecznych lekarstw na przeziębienie, ból głowy, ziół, witamin, czy leków homeopatycznych, które bez najmniejszego problemu można dostać w aptece bez recepty, czy nawet na stacjach benzynowych, lub sklepach drogeryjnych.

Zagrożenie lekami różnie kształtuje się na poszczególnych etapach ciąży. Szczególnie niebezpieczne są pierwsze trzy miesiące ciąży, kluczowe dla zdrowia i rozwoju narządów dziecka. Zażywanie leków w tym okresie może przyczynić się do wystąpienia wad rozwojowych płodu. Szczególną ostrożność należy zachować również w ostatnim trymestrze, ze względu na możliwość przyspieszenia, bądź opóźnienia akacji porodowej a także zakłócenia dojrzewania niezbędnych do życia narządów u dziecka.

Przy zakupie preparatów farmaceutycznych zawsze należy poinformować farmaceutę, że są one przeznaczone dla ciężarnej. Warto wyrobić sobie również nawyk czytania ulotek informacyjnych, które znajdują się w opakowaniach lekarstw. Obok szczegółowego składu, działania, skutków ubocznych są tam informacje mówiące o możliwości stosowania danego środka przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Wszystkie wskazówki dla kobiet w ciąży znajdziesz tutaj.

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)