Kto to jest doula?

Spis treści
  1. Co robi doula?

Doula to zawód od niedawna spotykany w Polsce. Doula jest niemedycznym wsparciem dla rodzącej. Choć często są to emerytowane położne i pielęgniarki, to doula nie musi mieć wykształcenia medycznego.

Jej zadaniem nie jest bowiem zastępowanie położnej, czy lekarza, lecz przede wszystkim wsparcie emocjonalne dla rodzącej. Są więc doulami również mamy z długim stażem, które na podstawie swoich doświadczeń wprowadzają świeżo upieczone mamy w świat macierzyństwa. Doula poświęca swoją uwagę i czas tylko jednej rodzącej. Wspiera podczas pierwszych dni karmienia piersią, często kąpie malucha po powrocie do domu, uczy podstawowych zasad opieki nad noworodkiem.

Co robi doula?

Choć może się to wydawać fanaberią zarezerwowaną dla gwiazd i celebrytek, usługa douli jest szczególnie ceniona przez kobiety, które nie mają wokół siebie zaufanej przyjaciółki, mamy, babci, i nie mogą liczyć na pomoc męża, czy innych osób z rodziny. Gdzie szukać douli? Sprawdza się tu poczta pantoflowa. O tego typu usługi można podpytać w szkole rodzenia. Listę członkiń, standardy pracy douli oraz szpitale przyjazne doulom znaleźć można na stronie internetowej Stowarzyszenia Doula w Polsce.

Powrót do wszystkich pytań dotyczących ciąży z zakresu „Po porodzie”.

Inne pytania, które mogą Cię zainteresować:
Skąd się biorą zachcianki ciążowe?
Jak przygotować się do karmienia naturalnego w ciąży?
Jak dbać o higienę jamy ustnej u małego dziecka?

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)