Kiedy poinformować pracodawcę o ciąży?

Ciaza-prawa-jak-powiedziec-o-ciazy

Nie ma przepisu, który nakazywałby powiadomienie pracodawcy w określonym czasie. Kiedy to zrobisz zależy od ciebie. Pamiętaj, że musisz to zrobić w sposób formalny tj. dostarczyć do działu kadr zaświadczenie od lekarza.
Muszą się na nim znaleźć twoje dane tj.  imię i nazwisko oraz stan zaawansowania ciąży i przewidywana data porodu.
Poinformowanie pracodawcy o ciąży jest twoim prawem a nie obowiązkiem. Od tego momentu bowiem pracodawca jest zobowiązany do przestrzegania przepisów chroniących kobietę w ciąży. Postaraj się, by to przełożony był pierwszą osobą w pracy, której powiesz o ciąży.

Informacje na ten temat szybko się rozchodzą i dobrze by było, gdybyś mogła je przekazać osobiście a nie dotarły one do twojego szefa w formie plotek. Bądź przygotowana na pytania dotyczące tego, jak długo chcesz pracować, kiedy chcesz rozpocząć urlop macierzyński, czy zamierzasz iść na zwolnienie, na ile czujesz się na siłach wypełniać swoje dotychczasowe obowiązki a także jak planujesz opiekę nad dzieckiem po porodzie.

Nie unikaj tej rozmowy i nie uciekaj od razu na zwolnienie, zwłaszcza jeśli zależy ci na pracy i chcesz do niej wrócić po macierzyńskim. Opowieści o bezdusznych pracodawcach, którzy nie chcą zatrudniać młodych kobiet ze względu na możliwość zajścia w ciążę mają swoje drugie dno. Jeśli idziesz na zwolnienie z dnia na dzień a nie jest to rzeczywiście spowodowane nagłym pogorszeniem stanu zdrowia, nie odbierasz telefonów, nie pomagasz w przekazaniu obowiązków może to dezorganizować pracę twojego działu, czy zespołu. Wiele kobiet stara się rozsądnie podchodzić do łączenia pracy i ciąży, wykonując część obowiązków w domu, czy delegując część prac na współpracowników. Takie podejście daje szansę, że po ciąży twoje stanowisko będzie na ciebie czekało i nadal będziesz mogła się rozwijać zawodowo w swoim dotychczasowym miejscu pracy.

Powrót do wszystkich pytań dotyczących ciąży z zakresu „Prawa w pracy w czasie ciąży i po porodzie”.

Inne pytania, które mogą Cię zainteresować:
Jak dbać o biust w ciąży?
Ile powinnam przytyć w ciąży?
Czy warto pozwolić dziecku się „wypłakać”, by nie trzeba było kilkakrotnie wstawać do niego w nocy?

 

Zdjęcie: Zgoda na publikację wizerunku podpisana z Shutterstock Inc.

 

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)