Jak powiedzieć w pracy o ciąży?

Ciaza-prawa-jak-powiedziec-o-ciazy
Nie ma tu jednego uniwersalnego przepisu. Wiele zależy tu od tego, w jaki sposób układała ci się dotychczasowa współpraca z przełożonym, czy zamierzasz wrócić do pracy po macierzyńskim, czy też zamierzasz szukać innego zatrudnienia. Są firmy, gdzie istnieje sformalizowana polityka prorodzinna i ułatwia się ciężarnym zarówno wykonywanie obowiązków podczas ciąży a po porodzie dba, by nie traciły kontaktu z firmą. Nie brakuje też miejsc, gdzie pracownice podejmując decyzję o zajściu w ciążę liczą się z utratą pracy.

Z reguły jednak pracodawca zatrudniając młoda kobietę liczy się z faktem, ze będzie ona chciała urodzić dzieci i przez jakiś czas będzie pochłonięta innymi obowiązkami. Rozsądne podejście do macierzyństwa zarówno ze strony pracodawcy, jak i ciężarnej kobiety spowoduje, że urodzenie dziecka nie spowoduje kataklizmu w firmie zajmującej się nawet najbardziej odpowiedzialnymi i prestiżowymi projektami.

Zatem, jeśli jesteś w ciąży, umów się na rozmowę z szefem.
Pomyśl wcześniej o tym, jak zreorganizować swoją pracę, by na wypadek nagłego zwolnienia ktoś mógł przejąć twoje obowiązki. Postaraj się, by rozmowa ta nie odbyła się w biegu, na korytarzu, w obecności osób trzecich, których obecności mogłabyś sobie nie życzyć. Co powiedzieć? Po prostu, że jesteś w ciąży. Niech nie przyświeca temu poczucie winy, łamiący głos, czy przepraszający wzrok. Jesteś kobietą i masz prawo do macierzyństwa. Jeśli reakcja szefa będzie daleka od przynajmniej cichej akceptacji, nie przejmuj się. Nawet jeśli po porodzie i macierzyńskim będziesz szukać innej pracy, masz przez sobą jeszcze kilka długich miesięcy, kiedy na spokojnie będziesz mogła zastanowić się, jak pokierować swoją karierą. Jest wiele przykładów na to, że można pogodzić pracę zawodową i posiadanie dzieci. Macierzyństwo dało też wielu kobietom impuls do założenia własnej działalności, tak by swobodnie dysponować swoim czasem pracy i móc w dogodnych dla siebie godzinach opiekować się dzieckiem.

Jeśli zdecydowałaś się nadal pracować, nie usprawiedliwiaj ciążą ewentualnych wpadek. Zapisuj ważne terminy, trzymaj porządek w papierach, biurku, szafkach, tak byś mogła telefonicznie przekazać dyspozycje, gdzie co znaleźć.

Powrót do wszystkich pytań dotyczących ciąży z zakresu „Prawa w pracy w czasie ciąży i po porodzie”.

Inne pytania, które mogą Cię zainteresować:

Czy można opalać się w ciąży?
Skąd się biorą zachcianki ciążowe?
Maluch uwielbia bawić się jedzeniem. Gdy siedzi w swoim foteliku, jedzenie zamiast w buzi jest gniecione w rączce, ląduje dookoła krzesełka. Gdy mu tego zabraniam płacze i protestuje. Jak nauczyć dziecko zachowania przy jedzeniu?

 

Zdjęcie: Zgodna na publikowanie wizerunku podpisana z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)