Jak dbać o biust w ciąży?

rak piersi
Biust w ciąży szybko się powiększa, przez co jest narażony na pojawienie się rozstępów. Często ciężarne obawiają się utraty jędrności i urody piersi również przez czekające je po porodzie naturalne karmienie. Warto dbać o biust już od pierwszych tygodni ciąży, bowiem to tkliwość piersi i ich powiększenie często są jednymi z pierwszych oznak ciąży.

Podstawą w pielęgnacji są nie tylko dobre kremy, ale i odpowiedni stanik, który zapewni właściwe podtrzymanie piersi i zapobiegnie ich rozciąganiu. Jeśli masz duży biust, możesz spać w staniku. Unikaj modeli z fiszbinami, lepiej sprawdzi się miękki bawełniany stanik z szerokimi ramiączkami.

Dobór odpowiedniego stanika dobrze jest skonsultować ze specjalistkami brafittingu. Ta bezpłatna usługa jest dostępna w coraz liczniejszych sklepach z bielizną nawet w mniejszych miejscowościach.

Warto zainwestować w stanik dobry jakościowo, który nie rozciągnie się po pierwszym praniu. Nie kupuj też kilku modeli na raz na początku ciąży. Twój biust będzie się zmieniał w kolejnych miesiącach. Lepiej za jakiś czas kupić kolejny stanik, tak by optymalnie spełniał swoją funkcję.

Pod koniec ciąży kup 1-2 staniki do karmienia. Będą ci potrzebne już w szpitalu.

Pod koniec ciąży możesz zaobserwować wyciek z piersi siary. Nie ma potrzeby każdorazowo mycia piersi mydłem. Detergenty mogą wysuszyć delikatny naskórek doprowadzając do jego pękania. Obmyj piersi chłodną wodą. Możesz nałożyć krem przeciw rozstępom omijając okolice brodawek.

Tuż po porodzie brodawki są wyjątkowo wrażliwe i tkliwe. Częstą bolączką, z którą borykają się mamy na początku karmienia piersią są pękające brodawki. Można temu zaradzić rozsmarowując na bolących miejscach kilka kropel własnego mleka. Warto też wietrzyć piersi. W domu można pochodzić bez bluzki i stanika.

Większość dolegliwości związanych z bolącymi brodawkami wynika z niewłaściwej techniki karmienia. Zadbaj więc o to, by właściwie przystawiać dziecko do piersi. Powinno chwytać całą brodawkę, wraz z dużą częścią przylegającej do niej brodawki.

Powrót do wszystkich pytań dotyczących ciąży z kategorii „Uroda i relaks”

Te pytania też mogą Cię zainteresować:

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)