Fazy porodu, czyli jak długo rodzi się dziecko

fazy porodu (2)
Pewnie jak każda ciężarna zamartwiasz się, czy nie przeoczysz sygnałów rozpoczynającego się porodu. Przemysł filmowy od lat karmi nas scenami porodów w taksówce. Nic więc dziwnego, że im bliżej porodu, tym częściej zastanawiasz się, jak wygląda poród, jak długo będzie trwał, na co powinnaś się przygotować. Jeśli chodziłaś do szkoły rodzenia, położna i lekarze z pewnością szczegółowo omawiali na kursie poszczególne fazy porodu. Jeśli już rodziłaś, bądź nie miałaś możliwości bądź czasu zapisać się na takie zajęcia, przeczytaj poniższy artykuł.

 

Im więcej będziesz wiedziała o porodzie, tym łatwiej będzie ci przez niego przejść. Nie ma co ukrywać, że narodziny dziecka wiążą się z bólem i wysiłkiem. Twoje nastawienie ma jednak kluczowe znaczenie dla przebiegu porodu. Doświadczone położne zawsze powtarzają, że poród rozgrywa się również w głowie.

Zatem jak długo trwa poród? Na co się nastawić, jakie problemy mogą wystąpić i z jakimi emocjami możesz się zmagać? Jeśli zamierzasz rodzić wspólnie z partnerem, koniecznie przeczytajcie ten tekst razem.

Sama fizjologia porodu może być dla mężczyzny sporym zaskoczeniem. Konfrontacja z krwią, bólem i cierpieniem kobiety sprawia, że często czuje się on bezradny. A tymczasem wsparcie mężczyzny i pomoc, nierzadko jest on ogniwem pośredniczącym pomiędzy położną, czy innym personelem medycznym a rodzącą, ma duże znaczenie w sprawnym przebiegu porodu i daje kobiecie duże poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

Faza pierwsza

Jak długo trwa? Najdłuższa faza porodu. Jej długość uzależniona jest od tego, czy rodziłaś wcześniej, na ile dziecko jest gotowe do przyjścia na świat, twojej budowy fizycznej.

W pierwszym okresie skurcze są niebolesne i niemal niewyczuwalne. Faza ta zwana fazą utajoną może trwać kilka dni lub nawet tygodni, kiedy ciężarna ma skurcze, lecz ich nie odczuwa. Zazwyczaj trwa jednak od 2 do 6 godzin aż do rozwarcia macicy do ok. 3 cm. Skurcze stają się wówczas wyczuwalne, bolesne i regularne, trwają około 15-30 sekund. Okres ten nazywa się fazą aktywną. W bezpośredniej fazie skurczowej, która trwa do osiągniecia rozwarcia ok. 7 cm skurcze pojawiają się już bardzo często, co 2 do 3 minut, potem co minutę. Trwają też dłużej, około 45 sekund i stają się bardzo bolesne. Faza aktywna jest bardziej wyczerpująca i trwa krócej od 2 do 3,5 godziny

Co się z tobą dzieje? Ból w fazie utajonej jest niewielki, skurcze są nieregularne, niezbyt wyczuwalne. Ponieważ czas skracania i rozwierania się szyjki może być bardzo długi, często wiele kobiet początkowo nie zauważa jej rozpoczęcia. Lekki ból podbrzusza, lekkie krwawienie, ściskanie w podbrzuszu a już w okolicach terminu porodu biegunka, niestrawność, uczucie gorąca w brzuchu, w późniejszej fazie pęknięcie pęcherza płodowego są charakterystyczne dla tego okresu porodu.

Twoje emocje? Im bliżej porodu tym większe pojawiają się emocje. Możesz odczuwać lęk, strach, podekscytowanie, ulga, że wreszcie zaczął się poród, obawy przed komplikacjami i koniecznością zajęcia się noworodkiem. Kiedy pojawiają się skurcze, ból staje się uczuciem dominującym, na tyle że możesz nie zauważać otoczenia, mieć trudności z mówieniem, czuć się stopniowo coraz bardziej wyczerpana, zmęczona, czy poirytowana bólem.

Czynności medyczne
Przyjęcie do szpitala i założenie karty pacjenta: badanie ogólne, pobranie próbki moczu, USG, badanie szyjki macicy, sprawdzenie czynności serca dziecka, monitorowanie skurczy, zbadanie ciśnienia tętniczego, tętna.

W aktywnej fazie położna lub inne osoby z personelu mogą mierzyć ci ciśnienie krwi, mierzyć skurcze, założyć wenflon. Możesz też być badana wewnętrznie. Jeśli akcja porodowa przebiega zbyt wolno, na tym etapie podaje się oksytocynę, by przyspieszyć czynności skurczowe.

Jeśli chcesz rodzić ze znieczuleniem, w tej fazie otrzymasz znieczulenie.

Faza druga

Jak długo trwa? Zazwyczaj około 1-2 godziny. To okres, kiedy masz już pełne rozwarcie i zaczniesz odczuwać potrzebę parcia. Jeśli taka potrzeba się nie pojawi, położna podpowie ci kiedy masz przeć. Skurcze są już bardzo silne, trwają długo, nawet 60-75 sekund a ból jest już bardzo dotkliwy.

Co się z tobą dzieje? To trudna faza, możesz już być wyczerpana poprzednimi fazami i mieć poczucie, że ból nigdy się nie skończy. Ważne, byś przypomniała sobie wszystkie instrukcje ze szkoły rodzenia, postaraj się też współpracować z położną, która podpowie ci, jak oddychać i kiedy przeć.

Twoje emocje? Ból porodowy czasami przerasta nasze wyobrażenia. Jeśli czujesz się wystraszona, niepewna, masz dosyć, to jest normalne. Pewnym pocieszeniem może być fakt, że masz za sobą już zdecydowaną większą część pracy związaną z wydaniem dziecka na świat. Masz prawo być wyczerpana, czuć silny uciska na odbytnicę, dreszcze, mdłości. W tej fazie porodu podczas parcia często zdarza się mimowolne oddanie stolca. Choć może być to dla ciebie krępujące, staraj się nie zwracać na to uwagi. Personel medyczny z pewnością jest do tego przyzwyczajony i jeśli zdarzy ci się oddać mocz, czy stolec, położna po prostu szybko zmieni podkład.

Zbliżający się finał sprawia, że oprócz dolegliwości czysto fizycznych, twoje emocje będą się wahały od ekscytacji, poczucia ulgi, irytacji, niepokoju o szczęśliwe zakończenia, aż po radość z perspektywy szybkiego spotkania z dzieckiem.

W tym okresie będziesz zapewne bardzo skoncentrowana na sobie i parciu. Partner musi zrozumieć, że wysiłek i ból sprawiają, że nierzadko zdarza się partnerce wybuchnąć ostrzejszymi słowami, bądź przeciwnie nie ma ona ochoty na rozmowę, dotyk, czy bliskość.

Czynności medyczne
Monitorowanie czynności serca dziecka, przetarcie krocza płynem antyseptycznym i nacięcie krocza jeśli jest konieczne.

Faza trzecia

Jak długo trwa? Dziecko już przyszło na świat. Przed tobą wydalenie łożyska, co może trwać kilka minut do godziny. To najłatwiejsza faza porodu.

Co się z tobą dzieje? Jesteś z pewnością bardzo skupiona na dziecku, więc lekkie skurcze, które towarzyszą rodzeniu łożyska będą dla ciebie niemal niezauważalne. Możesz też odczuwać głód, zmęczenie, pragnienie. Po urodzeniu łożyska pojawiają się odchody poporodowe, które przypominają obfite krwawienie miesiączkowe.

Twoje emocje? Narodzinom dziecka towarzyszą ogromne emocje. Możesz czuć podekscytowanie, ulgę, radość lub zaskakującą obojętność wobec wszystkiego, co się z tobą i dzieckiem dzieje.

Czynności medyczne
Lekarz oceni, czy wydalenie łożyska przebiegło prawidłowo i czy jest ono kompletne. Jeśli nie, konieczne może być wyłyżeczkowanie macicy. Jeśli pękło ci krocze, bądź było ono nacinane, konieczne jest zszycie rany.

Powrót do wszystkich pytań dotyczących ciąży z zakresu „Poród”.

Inne pytania, które mogą Cię zainteresować:

Zdjęcie: Prawa do wykorzystywania wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)