Dziennik ciąży okiem taty – 4. miesiąc

Ciaza-pytania-hobby-ciwczenia-116159149
Wreszcie czwarty miesiąc ciąży! Cieszę się najbardziej dlatego, że z końcem pierwszego trymestru znacząco spadło ryzyko utraty ciąży. Właściwie już nie dopadają jej mdłości i nie da się ukryć, że samopoczucie ma coraz lepsze. Częściej się śmieje i wreszcie widać, że się cieszy z tego, że już za niespełna pół roku będziemy prawdziwymi rodzicami. Wielokrotnie łapię się na tym, że zastanawiam się jak będzie wyglądało nasze dziecko, do kogo z nas będzie bardziej podobne. Mam nadzieję, że do mnie, ale nie powiem tego głośno.

 

Przyszła mama

Brzuszek mojej pani rośnie w oczach. Jeszcze chwila i nie da się ukryć, że spodziewamy się potomka. Dzieje się tak dlatego, że zwiększa się ilość wód płodowych w jej macicy. Jest to czas, w którym mogą się pojawić rozstępy. Przyszła mama mocno dba o siebie, smaruje się kremami i robi inne cuda, aby ich uniknąć. Fajnie będzie, jeżeli jej się to uda, ale jeżeli rozstępy pojawią się i zostaną – to dla mnie i tak się niczego nie zmieni.

Oprócz powiększenia się obwodu w pasie przyszłej mamy rosną także jej piersi. Skłamałbym, gdybym powiedział, że nie cieszę się z tego powodu. Coraz częściej ma znów ochotę na igraszki w sypialni. Podobno to kwestia hormonów, ale wolę myśleć, że to moja zasługa. Łatwiej niż kiedyś doprowadzić ją do orgazmu. Wynika to z lepszego ukrwienia narządów płciowych.

Nie zaprzestajemy aktywności fizycznej i nadal regularnie uprawiamy sport. Jest on dobry dla dziecka, gdyż dobrze dzięki niemu się dotlenia. Mojej pani daje on również dużo radości oraz ma świadomość, że łatwiej będzie się rodzić, gdy utrzyma ciało w dobrej kondycji. Musimy już uważać ze wysiłkiem fizycznym, aby nie przesadzić. Dla mnie to trochę za mało, ale wychodzę sobie dodatkowo pobiegać wieczorami. Wtedy mogę nieco bardziej się zmęczyć, a tym samym nie sprawiam przykrości mojej partnerce, że nie ćwiczymy razem. Jestem przekonany, że ruch przynajmniej do teraz uchronił ją przed bólami kręgosłupa, obciążonego dodatkowym ciężarem w postaci rosnącego brzucha i piersi.

Nie ma także, jak na razie, żadnych kłopotów z krążeniem, ani z przewodem pokarmowym. Za to zaczyna mieć dziwaczne zachcianki kulinarne. Chętnie je słodkie ze słonym lub kwaśnym. Nic nie mówię, ale ja bym takich mieszanek nie przełknął.

Dziecko

Maluch szybko rośnie. Waży już oszałamiające siedem gramów i mierzy jakieś sześć centymetrów. Takie przynajmniej powinien mieć rozmiary na tym etapie rozwoju. Jego buzia powinna już mieć wyraźne rysy. Robi miny i przewraca oczami. Domyślam się kiedy i jakie.

Jest na etapie nauki umiejętności ssania i połykania. Wypija około litra wód płodowych dziennie. Pojawia się u niego pierwsze owłosienie w postaci rzęs i brwi. Uaktywnia się teraz u płodu także układ immunologiczny, więc jeżeli mama się zaziębi, nic mu nie będzie. Szybko w tym czasie rozwija się jego mózg, a szkielet zaczyna kostnieć.

Serce jest silne i bije dużo szybciej niż u dorosłego człowieka. Wewnętrzne narządy płciowe są już dobrze wykształcone, więc będę się mógł wreszcie dowiedzieć przy następnym badaniu USG, czy będę miał syna, czy córkę. Moja pani nie może się zdecydować, czy chce poznać płeć dziecka. Cóż ja zatem mogę zrobić? Muszę poczekać na jej decyzję i się z nią pogodzić. Płód jest bardzo aktywny ruchowo, zwłaszcza po jedzeniu, a także gdy przyszła mama odpoczywa.

Praca

Nie da się dłużej ukrywać, że moja partnerka jest w ciąży. Nie ma także ku temu żadnych powodów. Największe ryzyko minęło wraz z końcem trzeciego miesiąca. Moja partnerka, po kolejnej wizycie u lekarza ginekologa poinformowała swojego pracodawcę o fakcie bycia w odmiennym stanie. Od tego czasu jest bezpieczna, to znaczy, że nie można jej zwolnić. Pracować może także nie dłużej niż osiem godzin i tylko w ciągu dnia.

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)