Dodatkowe badania w ciąży

pregnant woman holding her belly
Podczas ciąży przydatne jest czasem wykonanie dodatkowych testów, np. pod kątem wrodzonej trombofilii. Jest ona jedną z przyczyn poronienia, ma również wpływ na rozwój nienarodzonego dziecka i zdrowie matki. Przebadanie się pod kątem trombofilii może umożliwić kontrolowanie przebiegu ciąży i zapewnić spokój przyszłej mamie.

Dodatkowe badania w ciąży – co warto sprawdzić?

Dodatkowe badanie pod kątem wrodzonej trombofilii może być przydatne szczególnie w przypadku kobiet, które miały trudności z zajściem w ciążę lub poroniły. Na dodatkowe badania warto się też zdecydować, jeśli podobne doświadczenia (przede wszystkim poronienia) spotkały kobiety z najbliższego grona rodzinnego lub jeśli w rodzinie wystąpiły epizody zakrzepowe. Diagnoza umożliwi wprowadzenie odpowiednich leków i pomoże zapobiec ewentualnym powikłaniom w ciąży.

Przyczyny poronienia – trombofilia

Wrodzona trombofilia, czyli skłonność do tworzenia się zakrzepów żylnych lub tętniczych, związana jest z mutacjami genów: protrombiny, czynnika V Leiden oraz MTHFR. Konsekwencją są trudności z utrzymaniem ciąży oraz zwiększone ryzyko powikłań podczas jej przebiegu, a w dalszej perspektywie także choroby dziecka czy zagrożenia matki podczas porodu. Trombofilia może więc stanowić potencjalne zagrożenie zarówno dla samej ciąży i dziecka, jak i dla przyszłej mamy. Brak odpowiedniej opieki u kobiet w ciąży może mieć też wpływ na rozwój zakrzepicy. Tymczasem leczenie trombofilii wcale nie jest skomplikowane – najczęściej opiera się głównie na przyjmowaniu odpowiednich dawek heparyny, które są bezpieczne dla dziecka.

Diagnoza dla bezpieczeństwa i spokoju

Dzięki takim badaniom ciąża może przebiegać bez dodatkowego stresu – diagnoza oraz związane z nią leczenie pomagają zminimalizować ryzyko przedwczesnego porodu i innych powikłań. Mamy mogą być też spokojniejsze o zdrowie dziecka i własne bezpieczeństwo podczas porodu. Samo zachowanie spokoju także wpływa pozytywnie na przebieg ciąży. Prosty test może zatem oszczędzić kobiecie trosk w szczególnym okresie i odzyskać radość z oczekiwania na dziecko. Badania genetyczne cieszą się więc coraz większą popularnością wśród przyszłych mam.

Obowiązkowe badania w ciąży

W czasie ciąży wykonywanie pewnych badań jest obowiązkowe, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. W większości są one bezpłatne i pozwalają lekarzowi prowadzącemu na bieżąco kontrolować przebieg samej ciąży oraz stan zdrowia matki. Jakie badania są niezbędne? Podstawą jest morfologia krwi i testy na grupę krwi. Poza tym wykonuje się standardowe badania moczu, cytologię, badanie na poziom glukozy we krwi oraz USG. Pozwalają one monitorować rozwój płodu i upewnić się, że następuje on prawidłowo. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne opracowało szczegółowy terminarz, który może pomóc kontrolować kolejne badania.

Tekst: Badaniaprenatalne.pl

Zdjęcie: ©Asteroid/Depositphotos.com

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)

2 przemyślenia nt. „Dodatkowe badania w ciąży

  1. Moim zdaniem świadomość, że dziecko jest zdrowe i dobrze się rozwija jest bezcenna. Badania warto robić, choćby po to, by móc interweniować jak najwcześniej.

  2. Ja robiłam wszystkie możliwe badania, bo miałam kartę do przychodni, więc koszt nie odgrywał roli. Ale myślę, że prywatnie też bym zrobiła, bo spokój i zdrowie dziecka są bezcenne.

Możliwość komentowania jest wyłączona.