Dlaczego warto robić badania prenatalne?

Dlaczego badania prenatalne
Robiąc badania w ciąży można ustalić prawdopodobieństwo wystąpienia wady genetycznej u płodu. Wokół diagnostyki prenatalnej krąży jednak wiele mitów, np., że zagrażają dziecku. Tymczasem badania prenatalne są dziś bezpieczne i mogą uratować dziecku zdrowie, a nawet życie.

Badania prenatalne – kiedy potrzebne?

Badania prenatalne proponowane są kobietom znajdującym się w tzw. grupie podwyższonego ryzyka. Zalicza się do nich ciężarne powyżej 35. roku życia lub te, które mają choroby genetyczne w rodzinie itp. Wiek czy obciążenia rodzinne nie powinny być jednak w tym przypadku głównym kryterium. Dobrze więc, aby każda kobieta, której zależy na bezstresowej ciąży i zdrowiu dziecka poddawała się badaniom prenatalnym.

Badania prenatalne – spokój dla matki i czas na przygotowanie schematu leczenia

Każda kobieta ma 97% szans, że badania prenatalne niczego nie wykryją. W większości przypadków przynoszą więc spokój przyszłej mamie, tak ważny w czasie ciąży. W pozostałych przepadkach rozpoznanie wady genetycznej przed porodem daje lekarzom czas na przygotowanie schematu leczenia dla dziecka, które, gdy już przyjdzie na świat, będzie wymagało szczególnej opieki medycznej. Wiedza na temat stanu zdrowia dziecka na etapie prenatalnym umożliwia szybką reakcję personelu i zwiększa skuteczność leczenia. Rodzicom oczekującym na narodziny potomka daje z kolei czas na oswojenie się z sytuacją, zaakceptowanie faktu, że urodzi się ono chore.

Materiał pochodzący z otoczenia płodu lub krew matki – próbki wykorzystywane w badaniach prenatalnych

W zależności od tego co będzie analizowane, badania prenatalne można podzielić na takie, które w sposób jednoznaczny stwierdzają chorobę oraz takie, które określają ryzyko ich powstania. Do pierwszej grupy, czyli do badań diagnostycznych zalicza się amniopunkcję i biopsję kosmówki. W trakcie amniopunkcji pobierany jest płyn owodniowy, zawierający złuszczone komórki płodu. Biopsja kosmówki polega z kolei na pobraniu wycinka materiału, z którego potem wytwarza się łożysko. Z próbek pozyskanych podczas  obu tych badań otrzymuje się następnie DNA – identyczne jak to u płodu. Badania te zawsze obywają pod kontrolą doświadczonego lekarza i przy użyciu aparatury do USG.

Do drugiej grupy badań w ciąży zaliczają się wszelkie testy przesiewowe oparte na  USG i analizie krwi. Badając krew ciężarnej można określić kondycję zdrowotną płodu. Najpopularniejszym testem przesiewowym, wykonywanym z krwi przyszłej mamy jest test PAPP-A, zwany też testem podwójnym. Sprawdza się w nim poziom dwóch substancji  – ciążowego białka PAPP-A oraz wolnej podjednostki β gonadotropiny kosmówkowej (β-hCG). Najczęściej towarzyszy mu też specjalistyczne USG podczas, którego lekarz ocenia przezierność fałdu karkowego.

Badania w ciąży typu NIPT – przełom w dziedzinie testów prenatalnych

Za przełom w zakresie przesiewowych badań prenatalnych uznano pojawienie się metod NIPT, czyli nieinwazyjnych testów przesiewowych nowej generacji. Podobnie jak wszystkie testy przesiewowe polegają one na analizie krwi matki, jednak są bardziej czułe. Za ich pomocą specjaliści dostają  się do DNA dziecka i badają je na obecność określonych trisomii i innych nieprawidłowości. Przykładem badania w ciąży typu NIPT może być test NIFTY czy Harmony. Oba są dostępne już od 10 tygodnia ciąży.

Autor: badaniaprenatalne.pl

Zdjęcie: ©monkeybusiness/Depositphotos.com

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)

2 przemyślenia nt. „Dlaczego warto robić badania prenatalne?

  1. Jeśli nie ma pewności w 100% to po co robić te badania. Prawdopodobieństwo zawsze budzi niepokój i co zrobić z taką wiedzą później?

Możliwość komentowania jest wyłączona.