Depresja przedporodowa

Ciaza-zdrowie-dolegliwosci (3)
W powszechnym przekonaniu ciąża to okres, w którym kobieta powinna być najszczęśliwsza w swoim życiu. Pod jej sercem rozwija się bowiem nowe życie. To czas szczęścia, radości, spełnienia i oczekiwania na pojawienie się na świecie potomka. Niestety nie zawsze jest tak pięknie i sielankowo. Wiele kobiet cierpi w końcowym okresie ciąży na stany niepokoju i lękowe związane z samym porodem oraz pojawieniem się dziecka w ich życiu. Przyczyną może być depresja przedporodowa.

Okres ciąży to czas wielkich zmian zachodzących nie tylko w ciele kobiety, ale także w jej życiu. Całkowicie zmienia się spojrzenie na świat. Wszystko ulega zmianie. Każda przyszła mama zdaje sobie sprawę, że już nigdy nic nie będzie takie samo jak do tej pory. Bywa, iż ciężarne im bliżej rozwiązania, tym bardziej zdają sobie z tego sprawę i zamiast radości oraz patrzenia na życie przez różowe okulary zaczynają dostrzegać szarości i cienie. Pojawiają się lęki, obawy i wątpliwości oraz pytania – jak to będzie, czy sobie poradzę jako matka i wiele innych. Zmiany nastrojów mogą być spowodowane burzą hormonalną zachodzącą w ciele brzemiennej, a także trudnościami i dolegliwościami powodowanymi przez odmienny stan.

Niepokojące objawy przed porodem

Obawy i martwienie się o przyszłość, to sprawa normalna towarzysząca człowiekowi od zawsze. Tym nie należy się przejmować, bo gdyby nie takie właśnie zachowanie ludzi, to czy gatunek miał by szanse na przetrwanie? Zaniepokoić się należy, gdy taki stan nie ustępuje przez dłuższy czas oraz jeżeli pojawią się zaburzenia łaknienia w postaci braku apetytu lub wręcz odwrotnie – nienaturalnie wzmożonego głodu (objadanie się), trudności z zasypianiem lub nawet bezsenność. Ponadto utrata zainteresowania przez ciężarną rzeczami, które kiedyś sprawiały jej radość, problemy z pamięcią i koncentracją, zaniżona samoocena, negatywne ocenianie rzeczywistości, brak dbałości o higienę, niechęć do wykonywania codziennych czynności, czy nawet brak akceptacji ciąży i dziecka. Jeżeli przyszła mama jest płaczliwa, smutna, rozdrażniona, spowolniona, ma obniżony nastrój i odczuwa brak energii, mogą to być objawy depresji przedporodowej.

Depresja przedporodowa

W ostatnich latach obserwuje się, iż coraz więcej kobiet będących w ciąży zaczyna chorować na depresję przedporodową. Według różnych źródeł cierpi na nią od dziesięciu do dwudziestu pięciu procent kobiet w ciąży. Powodem pojawienia się tej choroby może być wiele. Najczęstszymi z nich są trudne relacje, konflikty z partnerem, ojcem dziecka, poczucie braku stabilności związku, faktyczny brak wsparcia ze strony partnera, brak stabilizacji finansowej, brak pracy, brak wsparcia ze strony otoczenia, złe relacje z matką, utrata poprzedniej ciąży. Na pojawienie się depresji przedporodowej wpływ mają także predyspozycje genetyczne – przypadki depresji przedporodowej lub choroby psychiczne w bliskiej rodzinie. Innymi przyczynami tej choroby mogą być słabe kontakty społeczne, stres i strach związany z przebiegiem samej akcji porodowej, hospitalizacją lub koniecznością leżenia w łóżku z powodu komplikacji ciążowych, obawy przed karmieniem piersią, lęk przed potencjalnym brakiem pokarmu,. Schorzenie to może być również powodowane strachem utraty własnego zdrowia, zanikiem sylwetki, rezygnacją z niektórych planów życiowych po urodzeniu dziecka, strachem że dziecko wpłynie na życie zawodowe i towarzyskie, a także lęk, iż przyszła mama będzie ograniczona przez pociechę.

Depresja przed porodem – gdzie uzyskać pomoc?

Depresja przedporodowa jest chorobą. Ze względu na dobro nienarodzonego jeszcze dziecka nie stosuje się antydepresantów jak w przypadku innego rodzaju depresji, chyba że lekarz uzna, że stan ciężarnej tego wymaga. Dużą rolę w procesie leczenia odgrywają najbliżsi kobiety w ciąży – partner, rodzina, przyjaciółki. Pomocne prócz terapii u specjalisty oraz rozmów i wsparcia najbliższych jest unikanie przez kobietę w ciąży cukru, słodyczy w szczególności czekolady, a także kofeiny. Pożądane jest również ścisłe przestrzeganie diety zaleconej przez lekarza oraz zażywanie ruchu i ćwiczeń fizycznych. Bardzo często depresja przedporodowa wykrywana jest przez lekarza ginekologa podczas wizyt kontrolnych. Może on skierować kobietę na terapię do psychologa lub psychiatry. Depresja wpływa niekorzystnie na dziecko. Może być przyczyną przedwczesnego porodu, małej masy urodzeniowej dziecka urodzonego o czasie. Ponadto dzieci matki, która cierpiała na depresję przedporodową gorzej się rozwijają od swoich rówieśników, mogą cierpieć na zaburzenia lękowe lub snu, a także inne przewlekłe choroby.
Stwierdzono, że w sytuacji braku podjęcia odpowiedniego leczenia i terapii, u dziesięciu procent kobiet cierpiących na depresję przedporodową diagnozuje się także depresję poporodową, która trwać może nawet kilka miesięcy po urodzeniu dziecka. Lęk o przyszłość jest normalna i pożądana, bo zmusza nas do planowania przyszłości. Jeżeli obawa nie przybiera patologicznych objawów, nie ma powodów do niepokoju. Należy się cieszyć ciążą i z nadzieją patrzeć w przyszłość, bo tak żyje się łatwiej i zdrowiej.

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Bibliografia:
I. Koszewska, O depresji w ciąży i po porodzie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2010.
A. Morawska. Depresja poporodowa, Świat Książki 2010.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)

Jedno przemyślenie nt. „Depresja przedporodowa

Możliwość komentowania jest wyłączona.