Czy grozi mi poronienie?

Poronieniem kończy się ok. 10-15% ciąż potwierdzonych przez lekarza. Bardzo ważne jest, by uważnie obserwować swój organizm i w porę wychwycić niepokojące sygnały. Pierwszym objawem tego, że dzieje się coś złego są zwykle plamienia.

Drobne krwawienie na początku ciąży zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju, bo towarzyszy implementacji zapłodnionego jaja. Jeśli jednak przechodzą w krwawienia, do których dochodzi ból brzucha, powinnaś natychmiast pojechać do szpitala. Jeśli ukończyłaś 12. tydzień możesz też zaobserwować odejście wód płodowych.  Poronieniu często towarzyszą takie objawy jak: wysoka temperatura, omdlenia, dreszcze, niskie ciśnienie, silne wymioty, parcie na pęcherz.

Poronienia wczesnej ciąży najczęściej są poronieniami samoistnymi i trudno określić ich jednoznaczną przyczynę. Najczęściej poronienie spowodowane jest przez wady rozwojowe zarodka (np.: zaburzenia dotyczące ilości chromosomów oraz ich budowy i podziału, nieprawidłowe połączenie się plemnika i komórki jajowej), ale także wady pępowiny lub źle rozwijające się łożysko.

Wszystkim kobietom w ciąży i planującym potomstwo zaleca się dbałość o zdrowie i unikanie zagrożeń, mogących skończyć się poronieniem. Warto by przyszła mama zanim skontrolowała stan swojego zdrowia przed ciążą a w razie chorób przewlekłych była pod stałą opieką lekarską.

Choroby matki, które mogą uszkodzić płód i doprowadzić do jego utraty, to choroby wirusowe (różyczka, świnka, odra, grypa), zakażenia bakteryjne (toksoplazmoza, listerioza, chlamydioza), cukrzyca, nadciśnienie, choroby tarczycy, niewydolność nerek.

 

Powrót do wszystkich pytań dotyczących ciąży z zakresu „Zdrowie”.

Inne pytania, które mogą Cię zainteresować:
Czy mogę używać dezodorantów i perfum, jeśli jestem w ciąży?
Czy mogę jeść wędzoną rybę w ciąży?
Maluch często budzi się w nocy i domaga się mleka. Skończył już jednak rok i wydaje się, że nie potrzebuje już nocnego karmienia. Jak oduczyć go nocnego podjadania?

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)