Ćwiczenia mięśni Kegla
Ćwiczenie mięśni Kegla to jedne z najważniejszych ćwiczeń, które powinnaś wykonywać w czasie ciąży. Ta aktywność nie wymaga od ćwiczącej specjalnych przygotowań. Wręcz przeciwnie. Ćwiczenia mięśni pochwy można wykonywać w każdej sytuacji np.: siedząc przy biurku, stojąc w kolejce w sklepie, leżąc w łóżku, czy podczas oglądania telewizji.
Wiele kobiet nie przywiązuje wagi ćwiczeń tej partii mięśni, dopóki nie pojawią się kłopoty z nietrzymaniem moczu po porodzie. Ta nieprzyjemna dolegliwość często pojawia się podczas kichania, czy kasłania.
Silne mięśnie pochwy pomagają również uniknąć pęknięcia krocza przy porodzie i mają również duże znaczenie dla satysfakcjonującego życia płciowego.
Kłopoty z nietrzymaniem moczu mogą pojawić się również w czasie menopauzy.
Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?
Zaleca się wykonywanie 8 powtórzeń, 3 razy dziennie
Jak zacząć?
Jeśli nie wiesz, które mięśnie napinać, możesz spróbować odnaleźć mięśnie Kegla próbując powstrzymać strumień moczu. Możesz też spróbować włożyć palec do pochwy i zacisnąć na nim mięśnie. Jeśli będziesz czuła ucisk wokół palca oznacza to, że wszystkie mięśnie Kegla zostały użyte.
Ćwiczenia mięśni Kegla rozpoczynamy z pustym pęcherzem. Następnie siadamy wygodnie, lub kładziemy się. Napinamy mięśnie przez 5 sekund, rozluźniamy. Czas odpoczynku powinien trwać, tyle ile czas napięcia. W czasie jednej sesji wykonujemy 8 powtórzeń. Ważne by podczas ćwiczeń rozluźnić się, nie wstrzymywać oddechu, nie napinać brzucha, mięśni ud, czy pośladków.
Właściwie i regularnie wykonywane ćwiczenia mięśni Kegla, ułatwiają poród i przyspieszają dojście do formy po urodzeniu dziecka, zwiększają satysfakcję seksualną (obojga partnerów!), znacznie zmniejszają też ryzyko takich dolegliwości jak nietrzymanie moczu czy wypadanie pęcherza.
Zdjęcie: Prawa do wykorzystywania wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.