Co to jest Pessar?

Dlaczego badania prenatalne
Każda z kobiet będących w ciąży spotkała się przynajmniej raz z terminem Pessar – czy to w czasie rozmowy lub podczas czytania jakiegoś artykułu dotyczącego ciąży, forum internetowego itp. Pessar kołnierzowy stosuje się w przypadku wystąpienia niewydolności szyjki macicy i jej skracania. Jest to problem pojawiający się stosunkowo często u kobiet będących w ciąży. Konsekwencją tej przypadłości może być przedwczesny poród lub poronienie.

Niewydolność szyjki macicy może objawiać się poprzez jej skrócenie, nadmierne zmiękczenie lub rozpulchnienie. Wspomniane patologie pojawiają się z reguły dopiero po czternastym tygodniu ciąży. Występowanie każdej z nich doprowadzić może do poronienia lub wywołania porodu przed prawidłowym terminem. Powodem pojawienia się tego problemu jest osłabienie szyjki macicy, które może wynikać z uszkodzenia jej podczas wcześniejszych zabiegów takich jak łyżeczkowanie lub sztuczne poronienie. Spowodowane bywa także wywołanymi obrażeniami podczas wcześniejszych porodów, wad wrodzonych szyjki, zaburzonej produkcji elastyny lub kolagenu przez organizm kobiety oraz zaburzeń hormonalnych, jak również w wyniku prowadzenia intensywnego trybu życia przez przyszłą mamę.

Co to jest Pessar?

Pessar kołnierzowy jest wykonanym z silikonu okrągłym, elastycznym krążkiem przypominającym pierścień. Zakładany jest przez lekarza ginekologa na szyjkę macicy w celu zahamowania jej skracania się, a tym samym skutecznego wyeliminowania ryzyka przedwczesnego porodu. Mocowanie Pessaru w drogach rodnych kobiety jest wykonywane w gabinecie lekarskim. Zabieg jest prosty i bezbolesny. Nie wymaga stosowania żadnych środków znieczulających, nawet tych o działaniu miejscowym. W niektórych przypadkach ciężarna może odczuwać przez pewien czas dyskomfort, który jednak szybko mija. Zastosowanie tego urządzenia jest rewelacyjną alternatywą w leczeniu niewydolności szyjki macicy, w stosunku do wykorzystywanego wcześniej szwu szyjkowego zakładanego w znieczuleniu ogólnym.

Rys historyczny

Pessary są znane ludzkości i stosowane w medycynie od ponad dwóch tysięcy lat. W dziewiętnastym i dwudziestym wieku krążki te wykonywane były z twardych i nieelastycznych materiałów takich jak porcelana, szkło, czy ebonit. Ich używanie wiązało się z wieloma niedogodnościami odczuwanymi przez pacjentki na przykład krwawieniami, silnymi upławami, częstymi stanami zapalnymi i odleżynami pochwy. W celu uniknięcia dolegliwości, krążki były często wyjmowane na czas snu. Postęp w technologii tworzyw sztucznych pozwolił na stworzenie zupełnie nowych możliwości produkcji pessarów, czyli produkcję krążków jednocześnie skutecznych i niekłopotliwych w użytkowaniu.

Kiedy i na jak długo zakłada się Pessar?

O konieczności założenia tego krążka decyduje lekarz ginekolog. Najczęściej zabieg wykonuje się pomiędzy dwudziestym, a dwudziestym ósmym tygodniem ciąży. Wcześniej jednak wykonuje się badanie USG (sondą dopochwową), w celu dokonania pomiaru długości szyjki macicy oraz wykluczenia stanów zapalnych pochwy i szyjki macicy. Ich występowanie jest przeciwwskazaniem do wykonania opisywanego zabiegu. Rozmiar Pessaru dobierany jest przez lekarza. Przy jego wyborze ginekolog kieruje się wielkością pochwy oraz faktem, czy jest to pierwsza ciąża, czy też kolejna. Obecność krążka jest praktycznie niewyczuwalna przez ciężarną. Zdejmuje się go najczęściej w trzydziestym ósmym tygodniu ciąży.

Większe ryzyko infekcji

Niestety bywa, iż po założeniu krążka pojawiają się infekcje pochwy. Spowodowane są one obecnością w organizmie kobiety ciała obcego jakim jest Pessar. W związku z tym zwiększa się ilość wydzieliny w pochwie, a zarazem utrudniony jest jej odpływ. Lekarz profilaktycznie zaleca w takim przypadku przyjmowanie przez pacjentkę leków przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybicznych, aby zapobiec infekcjom.

Pessar jest prostym urządzeniem stosowanym w leczeniu niewydolności szyjki macicy u kobiet będących przy nadziei. Krążek ten jest bezbolesną, nieinwazyjną alternatywą dla zakładanych szwów okrężnych na szyjce macicy. Zabezpiecza przed poronieniem i przedwczesnym porodem. Pessar pacjentka musi sama zakupić (w aptece lub przez Internet), gdyż w przeciwieństwie do szwów, nie jest on refundowany przez NFZ. Cena nie jest wygórowana i oscyluje około stu pięćdziesięciu złotych.

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)