Jak wyliczyć termin porodu?

Zapewne każda z nas zastanawiała się jak obliczyć termin porodu. Ginekolog miał specjalne kółko do obliczeń, ale można sobie poradzić samemu.

Metoda Naegelego

Sumujemy pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni
Od wyniku, który uzyskamy odejmujemy 3 miesiące. Na koniec dodajemy jeden rok.
W ten sposób uzyskujemy przybliżoną datę porodu : )
Jest to reguła, która sprawdza się, gdy mamy 28 dniowy cykl.
Jeśli natomiast ktoś cykl ma krótszy czy też dłuższy – to odejmuje lub dodaje różnicę do terminu porodu.

Obliczanie od dnia zapłodnienia

Inna metodą jest obliczenie terminu porodu na podstawie dnia zapłodnienia. Jest to o tyle trudne, że nie zawsze wiemy kiedy ta wspaniała chwila była …
Ciąża u ludzi trwa 266 dni od chwili zapłodnienia, wiec znając datę zapłodnienia odejmujemy od niej 3 miesiące i 7 dni. I na koniec dodajemy jeden rok.

Dzień zapłodnienia można wyznaczyć na podstawie skoku temperatury ciała. Po zapłodnieniu temperatura ciała utrzymuję się na poziomie 37° C. Zwykle podwyższona temperatura utrzymuje się minimum 16 dni. Pomiar temperatury wymaga jednak dużo cierpliwości. Najlepiej mierzyć ja po wypoczynku nocnym . Oczywiście sprawdza się ta metoda, jeśli kobieta nie jest chora i nie ma gorączki. Do wyliczenia bierzemy pod uwagę dzień, w którym zmierzyłyśmy skok temperatury. Jest to dzień zapłodnienia.

Obliczanie daty porodu na podstawie ruchów płodu

Można też obliczyć przybliżoną datę porodu na podstawie ruchów płodu. Ruchy dziecka są wyczuwalne między 20, a 22 tygodniem ciąży przy pierwszym dziecku, natomiast przy następnych od 16 do 18 tygodnia ciąży. Ta metoda może być przy pierwszym dziecku wątpliwa, bo nie zawsze mamy od razu interpretują dziwne uczucie w brzuchu jako ruchy.
Jeśli chcemy dokładnie znać termin porodu można wykorzystać wszystkie te metody. Znane są opowieści z izb przyjęć, że kobietka zjawia się w dniu obliczonego porodu na porodówce i „dziś mam dzień porodu” . Dwa tygodnie w przód i w tył od ustalonej daty porodu są uznawane za prawidłowe, więc pozostaje uzbroić się w cierpliwość i wcześniej spakować torbę do porodu. Dziecko przyjdzie na świat, kiedy będzie gotowe.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)