Czy wizyty gości mogą być niebezpieczne dla noworodka?

Kalendarz ciąży (2)
Być może zastanawiałaś się już nad tym w ciąży, albo właśnie urodziłaś i jeszcze leżąc w szpitalu dostajesz sms-y z pytaniem, kiedy można cię odwiedzić. Dziwnym trafem mało kto zakłada, że świeżo upieczona mama  spędzając zazwyczaj 3-4 dni w szpitalu może w cale nie mieć ochoty na odwiedziny. Nie mówiąc już o tym, że wizyty w szpitalu wcale nie muszą być najlepsze dla dziecka.

Ty decydujesz, czy i kiedy przyjmujesz gości

Pierwsza podstawowa sprawa. Jeśli czujesz się słabo, nie w formie, albo krępujesz się swojego wyglądu i okoliczności, daj sobie prawo do powiedzenia grzecznego, ale stanowczego nie. Najlepiej nie wdając się w dyskusje powiedzieć, że nie czujesz się teraz na siłach i o odwiedzinach pomyślicie, gdy poczujesz się lepiej i będziecie już w domu. Najlepiej scedować to zadanie na męża, czy partnera.

Komfort mam

Jeśli jednak nie możesz się doczekać, by zaprezentować światu swoją pociechę, weż pod uwagę kilka spraw. Najprawdopodobniej nie będziesz na Sali sama. Zazwyczaj są tam jeszcze 2-3 pacjentki, każda z dzieckiem przy łóżku i w różnej formie fizycznej i psychicznej. W ciągu dnia odbywają się wizyty, więc obecność osób postronnych może być dla nich krępująca. Bardzo często goście ciesząc się z nowego cżłonka rodziny, zupełnie nie zdają sobie sprawy, że śmiechy, głośne rozmowy i grupowe odwiedziny są dla innych mam męczące. Nie wspominając o tym, że w małych salach nie ma za dużo miejsca, by urządzać w nich liczne spotkania.

W trosce o zdrowie malucha

Nowo narodzone dziecko jest bardzo narażone na choroby. Zwykła infekcja, katar, wirus opryszczki mogą być dla niego fatalne w skutkach. Dlatego uprzedź gości, że jeśli są przeziębieni, to lepiej jest przełożyć odwiedziny na inny termin. Wizyta w szpitali nie powinna być długa. Zwracaj uwagę, by goście nie siadali na twoim łożku, nie dotykali i nie całowali malucha.

Po powrocie do domu

Druga tura odwiedzin czeka na was po powrocie do domu. Pierwsze wizyty najlepiej zaplanować 2-3 tygodnie po powrocie ze szpitala. Okrzepniecie już nieco w nowej roli, ty odpoczniesz a maluch przystosuje się do nowego otoczenia. Wizyty najlepiej planować, kiedy dziecko nie jest jeszcze bardzo zmęczone, czyli nie późnym wieczorem, kiedy jest czas kąpieli i malec powinien się wyciszyć. To samo dotyczy pory drzemek. Nie zmieniaj też na siłę waszych zwyczajów. Jeśli karmisz maluszka zazwyczaj w fotelu u niego w pokoju, nie przenoś go do salonu. Nie wybudzaj, by pokazać gościom, albo nie przekładaj pory drzemki, czy kąpieli, bo dobrze ci się rozmawia. Dobro i komfort dziecka jest na pierwszym miejscu. Z tego powodu nie wahaj się też poprosić odwiedzających, by umyli ręce po wejściu do domu, a także nie całowali malucha w usta. Bezwzględnie unikamy też wizyt osób chorych, czy takich, które miały kontakt z ospą wietrzną.

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)