Czy wielkość i kształt brzucha mają wpływ na płeć dziecka?

ciaza (3)
W naszym społeczeństwie nawet dzisiaj istnieje wiele przesądów i zabobonów. Istnieje także wiele mitów związanych z ciążą. Jednym z nich jest oszacowywanie płci dziecka, którego dokonuje się poprzez oględziny kształtu i wielkości brzucha ciężarnej. Pokolenia naszych babć i jeszcze matek w ten właśnie sposób nie rzadko jeszcze w ten sposób przewidują płeć mającego się narodzić dziecka. Dzisiaj jednak nauka i daleko rozwinięta medycyna daje nam możliwość sprawdzenia, a nie zgadywania jakiej płci będzie dziecko, które się urodzi.

Rys historyczny

Od kiedy ludzie pojawili się na świecie zawsze zastanawiali się, czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka. Od najdawniejszych czasów najbardziej oczekiwano potomków płci męskiej, co nawet dzisiaj jest widoczne w wielu miejscach na świecie na przykład w krajach muzułmańskich. Męski potomek przedłuża linię rodu i dziedziczy po ojcu nazwisko, a także majątek. Z takich między innymi powodów próbowano zawsze przewidzieć płeć dziecka, które ma się urodzić. Ponadto nie można zapominać o ludzkiej ciekawości i chęci do odgadnięcia niewiadomego, tak jak i przewidzenia przyszłości. Poprzez takie właśnie działania oraz nieustającą ciekawość człowieka powstawało wiele metod i sposobów poprawnego wywróżenia i przewidzenia płci nienarodzonego dziecka.

Jedną z takich metod wróżenia jest oszacowywanie wielkości i kształtu brzucha kobiety w ciąży. Powszechnie mówi się, że brzuch szpiczasty i wąski wysunięty do przodu wróży przyjście na świat chłopca, a z kolei brzuch szeroki i okrągły przemawia na korzyść dziewczynki.

Jeszcze dwadzieścia lat temu pewność, co do płci przyszłego dziecka osiągało się dopiero w momencie rozwiązania. Dzisiaj powszechne są ultrasonografy i już w 14 tygodniu ciąży lekarz jest w stanie podać z prawie stuprocentową pewnością płeć dziecka.

Fakty

Dzisiaj już wiemy, że wielkość i kształt brzucha kobiety w okresie ciąży nie zależy do tego jaka jest płeć mającego się narodzić dziecka, ale głównie zależy od kilku czynników:

  1. Budowa ciała przyszłej mamy – jeżeli kobieta jest drobnej budowy ciała i jest wysportowana mięśnie między innymi brzucha są mocne i elastyczne, a tkanki tłuszczowej jest niewiele. Brzuch w ciąży u takiej kobiety będzie najpewniej niewielki i przyjmie kształt piłki. Jeżeli natomiast kobieta posiada rubensowskie kształty i nie przejawia chęci do regularnej aktywności sportowej brzuch będzie duży, obwisły i wystający się na boki, gdyż zgromadzona tkanka tłuszczowa będzie się przemieszczać wraz z powiększaniem się macicy.
  2. Sposób odżywiania – jeżeli kobieta będzie odżywiać się racjonalnie i zdrowo zapewniając sobie i dziecku niezbędne wartości odżywcze nie będzie gromadzić się zbędna tkanka tłuszczowa. W przypadku, gdy kobieta pozwoli sobie na pofolgowanie w kwestii zachcianek i kaprysów żywieniowych, wtedy będą się zbierać dodatkowe kilogramy i brzuch będzie, także odzwierciedlał te skłonności niezależnie od płci dziecka
  3. Stan zdrowia – jest również istotny. Jeżeli przyszła mama jest zdrowa, ciążą rozwija się prawidłowo i nie pojawiają się żadne komplikacje. W przypadku występowania kłopotów zdrowotnych u przyszłej mamy na przykład występowania cukrzycy, problemów układu krwionośnego, czy chociażby schorzeń kręgosłupa wygląd ciała kobiety jak i brzucha może się zmieniać
  4. Predyspozycje genetyczne – dużą rolę, z tego co wiemy od stosunkowo niedługiego czasu mają także geny przekazane nam przez rodziców. Jeżeli matka kobiety będącej aktualnie w ciąży miała rozstępy na brzuchu to wielce prawdopodobne jest, że i u niej się takowe pojawią.

Na kształt i wielkość brzucha ciężarnej ma wpływ wiele czynników mniej lub bardziej zależnych od niej samej. Istotne także jest ułożenie dziecka w brzuchu matki w okresie ciąży, gdyż dziecko może także się ułożyć bokiem, co nada na ten czas brzuchowi kształt przypominający piłkę do rugby. Powodem jest fakt, iż dziecko ma nóżki z jednej strony na przykład prawej, a główkę po lewej.

Kształt brzucha i jego wielkość w żaden sposób nie mówią o płci dziecka, gdyż nie ma z tym nic wspólnego. Kiedyś nie było innej metody badania, czy ciąża przebiega prawidłowo poza właśnie oceną wielkości i kształtu brzucha.

Do dzisiaj lekarze przeprowadzają badanie polegające na oglądaniu i dotykaniu brzucha ciężarnej kobiety, ale w celu potwierdzenia położenia macicy i skontrolowania, czy przewidywany termin porodu został poprawnie wyliczony. Wróżenie i próby odgadnięcia płci dziecka po kształcie i wielkości brzucha możemy i powinniśmy dzisiaj traktować tylko jako formę dobrej zabawy.

Zgoda na publikację zdjęcia: Shutterstock

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)

Jedno przemyślenie nt. „Czy wielkość i kształt brzucha mają wpływ na płeć dziecka?

  1. Aż nie chce się wierzyć, że dziewczyny dają się wkręcić w przesądy. Niby XXI wiek a czerwone kokardki w wózkach aż biją po oczach.

Możliwość komentowania jest wyłączona.