Czy to normalne, że zamiast tyć w ciąży chudnę?

waga
Jeśli jesteś w ciąży i jest to pierwszy trymestr, to w twoim organizmie zachodzą ogromne zmiany. Na początku mogłaś się czuć zmęczona, ospała i rozkojarzona. Doszło do zapłodnienia komórki jajowej, która już się zagnieździła w macicy i został wstrzymany cykl menstruacyjny poprzez produkowanie przez Twój organizm hormonu hCG (gonadotropiny kosmówki). W skutek tego ciało produkuje zwiększone ilości estrogenu i progesteronu. Zwiększa się w tym czasie także przepływ miednicy, co może powodować ucisk na pęcherz moczowy. Z tego powodu często bywasz teraz w toalecie. Na pewno odczuwasz nagłe zmiany nastrojów, nad którymi nie potrafisz zapanować. Mogą się także pojawiać zawroty głowy. Jest to wszystko wynikiem burzy hormonalnej, jaka panuje aktualnie w Twoim organizmie. Jesteś nadwrażliwa na zapachy. Możliwe jest także, że masz uczucie zapchanego nosa oraz ślinianki produkują więcej śliny niż do tej pory.

Mdłości

Dokuczają Ci także poranne mdłości. Niestety ta przypadłość może być uciążliwa nie tylko z rana, co sugeruje jej nazwa, ale przez cały dzień. Częste wymioty mogą w tym czasie powodować właśnie utratę wagi. Ponadto zmienia się Twój metabolizm. Teraz jest szybszy, więc zapewne częściej odczuwasz głód. Bywa jednak i tak, że możesz odczuwać mdłości, ale nie kończą się one wymiotami. W efekcie może pojawić się brak łaknienia, niechęć do spożywania niektórych produktów i potraw, które przed zajściem w ciążę konsumowałaś bez problemu.

Cukrzyca ciążowa

Jeżeli ciążę potwierdził lekarz, to zapewne zlecił szereg badań do wykonania, między innymi zbadanie poziomu glukozy w surowicy na czczo. Badanie takie przeprowadza się, aby wykluczyć ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej, której objawem może być właśnie duży ubytek wagi. W przypadku wystąpienia cukrzycy ciążowej, konieczne będzie zastosowanie odpowiedniej diety, ustalanej indywidualnie dla każdej pacjentki przez lekarza.
W sytuacji, gdy potwierdziłaś swój stan tylko poprzez obserwację objawów lub przy pomocy testu ciążowego zakupionego w aptece, powinnaś jak najszybciej udać się do lekarza ginekologa w celu wykonania niezbędnych badań.
Gdy jesteś zdrowa i nie wstąpiła u ciebie cukrzyca ciążowa to te mało sympatyczne przypadłości w postaci wymiotów, mdłości, zmian nastrojów itp., powinny ustąpić wraz z końcem pierwszego trymestru, czyli do końca dwunastego tygodnia ciąży. W tym czasie w twojej macicy zwiększy się ilość płynu owodniowego i płód będzie mógł się swobodniej poruszać. Koniec wahań nastroju i dokuczających mdłości oraz ciągły rozwój i wzrost płodu spowodują, że twój brzuch zacznie się zaokrąglać i waga wzrośnie. Od tego momentu będziesz czuć się coraz lepiej i często będziesz mogła odczuwać stany euforyczne.

Bądź spokojna

Jeśli w pierwszym okresie ciąży tracisz nieco na wadze i nie jest to spowodowane chorobą – nie ma się czym martwić. Zadbaj o odpowiednią dietę i zdrowy tryb życia, a wszystko będzie dobrze. Nie zapominaj oczywiście o regularnych wizytach u swojego lekarza ginekologa, który będzie na bieżąco przeprowadzał i zalecał odpowiednie badania monitorujące przebieg ciąży – zarówno stanu twojego zdrowia, jaki i rozwijającego się płodu.

Zdjęcie: Shutterstock

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)