Czy poród rodzinny jest płatny?

shutterstock_71071063
Przygotowanie do porodu oznacza nie tylko zgromadzenie kompletnej dokumentacji medycznej z przebiegu ciąży, spakowanie niezbędnych środków higieny osobistej i odzieży dla przyszłej mamy i dla niemowlęcia. To również wybór placówki, w której kobieta będzie rodzić oraz wybór formy i rodzaju porodu. Coraz częściej ciężarne decydują się na poród rodzinny. Na czym on polega i czy jest płatny?

Kobiety, które już wcześniej rodziły wiedzą na czym polega procedura porodu i na co watro zwrócić uwagę przy wyborze szpitala. Trudniejszą sytuację mają przyszłe mamy, które są po raz pierwszy w ciąży. Dlatego najlepsze przygotowanie do porodu daje odbycie kursu w szkole rodzenia. Kobiety mogą się tam nauczyć miedzy innymi tego, jak prawidłowo oddychać oraz jak przebiega akcja porodowa. Partner ciężarnej dowie się w jaki sposób wesprzeć rodzącą, jak wykonać masaż, który przyniesie ulgę w trakcie skurczów porodowych.

Poród rodzinny – korzyści

Coraz więcej kobiet decyduje się na poród rodzinny. Polega on na tym, że już od momentu przyjęcia do szpitala przy rodzącej jest osoba bliska – mąż, mama, przyjaciółka. Towarzystwo dla przyszłej mamy jest korzystne z wielu powodów – pomoc w przyjęciu, zmianie pozycji na wygodniejszą, wyjście do toalety, podanie wody, czy  też udzielanie wsparcia, otuchy w trudnych chwilach . Nie bez znaczenia jest także to, iż jeżeli przy porodzie asystował będzie ojciec dziecka, to może on przeciąć pępowinę, co dla wielu rodziców jest aktem niezmiernie ważnym, symbolicznym i zapadającym w pamięć. Wsparcie ze strony bliskich towarzyszących rodzącej łagodzi jej stres, a bywa, że i ból – tak przynajmniej twierdzą kobiety, które miały możliwość rodzić zarówno bez, jak i w asyście wybranej przez siebie osoby. Można oczywiście także skorzystać z pomocy dyplomowanej położnej, usług lekarza położnika, czy douli (wykształcona i doświadczona kobieta zapewniająca niemedyczne wsparcie w czasie porodu i po jego zakończeniu). Związane jest to jednak z odpowiednim wynagrodzeniem, a więc kosztem dla rodziców.

Koszt porodu rodzinnego

Poród w szpitalu publicznym, który ma podpisany kontrakt z NFZ jest bezpłatny. Gwarantowana jest bezpłatna opieka kobiecie podczas ciąży, porodu oraz przez sześć tygodni połogu, nawet gdy nie jest ubezpieczona. Szpital zatem nie ma prawa żądać żadnych opłat za przyjęcie na odział ciężarnej i przeprowadzenie akcji porodowej. Jednostka opieki zdrowotnej może jednak pobierać opłaty za dodatkowe usługi. Niektóre szpitale traktują zatem poród rodzinny jako taką usługę. Wysokość opłaty jest różna w poszczególnych jednostkach i indywidualnie jest uzasadniana – na przykład koniecznością dodatkowych czynności sprzątania po kolejnej osobie, wymogiem wydania odzieży ochronnej dla osoby towarzyszącej rodzącej lub udzieleniem jej miejsca noclegowego. Nie każdy szpital pobiera opłatę za poród rodzinny. Warto zatem zwrócić na to uwagę podczas wyboru placówki. Koszt porodu rodzinnego wacha się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Zapłacić także trzeba będzie za dodatkowe wygody, takie jak na przykład sala jednoosobowa.

Poród w prywatnej klinice

Można oczywiście zdecydować się na poród rodzinny w prywatnej jednostce medycznej, gdzie poniesiemy całkowity koszt zabiegu. Uzyskamy za to nieosiągalny w publicznych szpitalach komfort. Koszt porodu naturalnego w prywatnej klinice to rząd wielkości trzech do pięciu tysięcy złotych. Jeśli rodząca zdecyduje się na cesarskie cięcie, będzie musiała zapłacić jeszcze więcej, bo od pięciu do ośmiu tysięcy złotych. Prywatne kliniki coraz częściej przygotowują dla swoich pacjentek gotowe pakiety porodowe. W skład takiego pakietu wchodzi: spotkanie z lekarzem przygotowującym do porodu, badanie KTG przed porodem, możliwość wyboru rodzaju porodu – naturalny lub cesarskie cięcie oraz znieczulenie zewnątrzoponowe na życzenie. Oczywiście zagwarantowany jest pobyt w szpitalu dla mamy i noworodka oraz opieka nad nimi jeszcze przez kilka dni po narodzinach dziecka. Ponadto oferuje się pomoc doradcy laktacyjnego i położnej oraz wizytę kontrolną kilka dni po porodzie u ginekologa i neonatologa. Koszt takiego pakietu w zależności od kliniki to osiem do trzynastu tysięcy złotych.

Podsumowując każda kobieta w ciąży ma zagwarantowaną bezpłatną opiekę zdrowotną oraz poród w szpitalu publicznym. Za dodatkowe usługi typu poród rodziny trzeba jednak niekiedy zapłacić.

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)