Czy po cięciu cesarskim można karmić naturalnie?

Ciaza-porod-porod-w-domu
O karmieniu piersią po cesarskim cięciu krąży wiele mitów, pytań i wątpliwości. Najczęściej padają pytania takie jak: Czy po cesarskim cięciu będę mogła karmić piersią? Czy będę miała mleko? Czy dziecko będzie umiało ssać? Odpowiadamy i namawiamy do karmienia piersią, gdyż jest ono najlepszym sposobem odżywiania niemowlęcia niezależnie od rodzaju porodu.

Czy kobieta po cesarskim cięciu ma pokarm?

Organizm ciężarnej przygotowuje się do porodu i karmienia dziecka dużo wcześniej niż następuje rozwiązanie. Już koło 16-tego tygodnia ciąży piersi przygotowują się do produkcji pokarmu, a spowodowane jest to wzrostem stężenia prolaktyny w organizmie. Hormon ten odpowiedzialny jest za produkcję mleka w pęcherzykach mlecznych. Ostatnim sygnałem do rozpoczęcia karmienia dla ciała matki jest wydalenie łożyska. Wtedy właśnie następuje duży spadek stężenia progesteronu, który blokuje produkcję i wydzielanie mleka. Rodzaj porodu nie jest czynnikiem decydującym w tej kwestii. Cesarskie cięcie jest wprawdzie chirurgiczną ingerencją w ciało kobiety i proces porodu, ale nie wpływa na laktację.

Kiedy zacząć karmić?

Odpowiedź jest banalnie prosta – jak najszybciej. Ideałem jest rozpoczęcie karmienia już w pierwszej godzinie życia noworodka. Bezpośredni kontakt (widok i dotyk nagiej skóry maluszka) jest pożądany nie tylko ze względu na nawiązanie więzi emocjonalnej matki i dziecka, ale także pobudza laktację. Pierwsze mleko to tak zwana siara, czyli gęsta, żółta wydzielina. Zawiera dużą ilość przeciwciał i komórek odpornościowych. Jest bardzo ważnym pierwszym pokarmem szczególnie dla dziecka urodzonego przez cesarskie cięcie, gdyż jego skóra oraz przewód pokarmowy nie miały możliwości przyswojenia flory bakteryjnej z kanału rodnego matki.

Laktacja po cesarskim cięciu

W zależności od tego, czy zabieg był planowany, czy był koniecznością ratowania zdrowia lub życia matki i dziecka, mogły być zastosowane różne warianty znieczulenia – przewodowe (zewnątrzoponowe lub podpajęczynówkowe) lub ogólne. W tym ostatnim przypadku konieczne jest odseparowanie dziecka od matki. Ważne jest wtedy pobudzenie laktacji laktatorem. Należy ściągać mleko co dwie, trzy godziny nie mniej niż osiem razy na dobę, aby utrzymać proces laktacji. Z początku mogą być to niewielkie ilości, ale mamy nie powinny się tym przejmować, gdyż maleństwo posiada jeszcze z życia płodowego znaczne zapasy energetyczne. Z czasem pokarmu będzie więcej. Pamiętać trzeba, iż widok dziecka, jego płacz oraz dotyk pobudzają laktację.

Cesarskie cięcie, a problemy z ssaniem

Umiejętność ssania kształtuje się już w 17 tygodniu ciąży. Płód ćwiczy ją poprzez sanie kciuka lub innego palca. Całkowitą umiejętność ssania, skoordynowaną z połykaniem i oddychaniem płód osiąga między 32-34 tygodniem ciąży. Dzięki temu większość dzieci rodzi się już z tą wiedzą. Cesarskie cięcie może spowodować czasowo osłabienie odruchu ssania, dlatego ważne jest częste przystawianie dziecka do piersi. Próby przyniosą wreszcie efekty.

Zalecane pozycje karmienia

Po cesarskim cięciu kobieta ma ograniczone możliwości ruchowe przez odczuwany ból i ranę na brzuchu, więc potrzebuje pomocy w karmieniu noworodka. Wsparcie będzie polegało na podaniu matce dziecka i ułożenie go w takiej pozycji, aby nie podrażniać rany, a zarazem zapewnić maluszkowi jak najlepszy dostęp do piersi. Są trzy pozycje zalecane do karmienia po cesarce. Pierwszą z nich jest tak zwana pozycja leżąca na wznak. Jest idealna w pierwszych godzinach po porodzie, gdy mama jest obolała i wyczerpana fizycznie. Dziecko kładzie się tak, by główka znajdowała się na wysokości piersi, a buzia nastawiona była na brodawkę. Drugą, którą się poleca do karmienia jest pozycja leżąca na boku. Stosuje się ją, gdy kobieta ma już większą możliwość ruchu. Dziecko układa się na boku z główką opartą na ręku mamy, a ta leżąc przystawia pierś niemowlęciu. Trzecią i ostatnią jest pozycja spod pachy. Stosuje się ją, gdy kobieta może już usiąść. Dziecko jest układane z nóżkami pod pachą mamy, która przytrzymuje jego główkę i kark dłonią, a przedramieniem plecy. Dzięki temu nie dotyka rany po cięciu.

Po cesarskim cięciu jak i po każdym innym rodzaju porodu można, a nawet powinno się karmić dziecko piersią, gdyż jest to najlepsze pożywienie dla dziecka. Organizm kobiety jest na to przygotowany od dawna. Nie należy się zrażać pierwszymi niepowodzeniami w przypadku ich wystąpienia. zawsze mama może poprosić o pomoc wyspecjalizowany personel – na przykład położną laktacyjną. Wytrwałość i cierpliwość gwarantuje sukces.

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)