Czy mogę być w ciąży i mieć okres?

Powszechnie wiadomo, nie tylko kobietom, że brak krwawień miesięcznych najczęściej oznacza ciążę. Nierzadko pojawiają się w rozmowach między kobietami opowieści o przypadkach występowania okresu w czasie ciąży. Czy to mity i legendy przekazywane sobie w kobiecych kręgach podsycane przez kolorowe czasopisma i fora internetowe, czy faktycznie takie zjawisko może wystąpić? Odpowiemy na nurtujące wiele kobiet pytanie – prawda, czy mit?

Krwawienie miesięczne

Regularne krwawienia są normalną sprawą u każdej kobiety i wynikają z praw natury. Na początku cyklu miesięcznego organizm kobiety zaczyna produkować w jajnikach dwa hormony tj. progesteron i estrogen. Pod ich pływem zaczyna wzrastać komórka jajowa. Po około dwóch tygodniach rozwoju dociera ona do macicy, gdzie jeżeli nie zostanie zapłodniona obumiera i zostaje wydalona z organizmu przez pochwę wraz ze złuszczoną błoną śluzową. Efektem są krwawe upławy w postaci dobrze znanej każdej kobiecie miesiączki.

Krwawienie w okresie ciąży

Jeżeli w trakcie cyklu dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej znajdującej się  w macicy mówimy o ciąży. Zapłodniona komórka zagnieżdża się w ściance macicy i płód się rozwija. Tym samym nie dochodzi do obumarcia komórki jajowej i jej wydalenia z orgazmu kobiety   w postaci krwawych upławów. Jest to niemożliwe z biologicznego punktu widzenia.

Kobiety, które opowiadają że miały na początku ciąży miesiączkę niekoniecznie mijają się z prawdą. Mają prawo myśleć, że występujące u nich krwawienia to po prostu tzw. okres. W pierwszym trymestrze ciąży możliwe są drobne krwawienia lub plamienia. Nie powinny one jednak być mylone z okresem. Różnią się obfitością upławów (dużo mniej wydzieliny), jaśniejszym kolorem (bladoróżowym lub jasno czerwonym), a także brakiem skrzepów krwi. Czasami są to tylko pojedyncze plamki. Nie pojawiają się także bóle w podbrzuszu. Jeżeli kobieta chce mieć pewność czy jest w ciąży najłatwiej i najszybciej jest skorzystać z dostępnych w aptekach testów. Jednak najlepszym rozwiązaniem pozostaje wizyta u lekarza u ginekologa.

Powody krwawienia w czasie ciąży

Powodów krwawienia w czasie ciąży, przypominającego kobietom okres może być wiele. Oto kilka z nich:

  • Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie przyszłej mamy przygotowujące jej organizm do ciąży i macierzyństwa. Takie objawy nazywane są wczesnym krwawieniem ciążowym, ale są bardzo lekkie i tylko przypominają miesiączkę, choć nią nie są;
  • Krwawienie podkosmówkowe pojawić się może w przypadku utworzenia się małego skrzepu krwi na brzegu łożyska. Takie krwawienie ustaje najczęściej samo i nie jest powodem do niepokoju;
  • Ciąża pozamaciczna oznaczająca, że zarodek zagnieździł się w nieodpowiednim miejscu np. jajnik lub szyjce macicy. Efektem takiej sytuacji może być obfite krwawienie z towarzyszącymi temu silnymi bólami. W takim przypadku konieczna jest interwencja chirurgiczna, gdyż zagrożone jest zdrowie i życie matki;
  • Poronienie, które wiąże się z silnym krwawieniem, silnymi bólami podbrzusza. Wydzielina jest koloru brązowego i może się w niej znajdować masa embrionalna.

Przyczyn krwawienia w czasie ciąży może być o wiele więcej. Zawsze powinno to być jednak dla przyszłej mamy wyraźnym sygnałem ostrzegawczym, że może dziać się coś niepokojącego. Z tego powodu nie należy nigdy lekceważyć takich objawów jak krwawienie  w czasie ciąży i niezwłocznie udać się na kontrolę do lekarza ginekologa.

Podsumowując, mit o okresie w czasie ciąży został bezapelacyjnie obalony! Zdarzać mogą się krwawienia przypominające okres, które menstruacją jednak nie są. Powodów krwawienia może być wiele, chociażby i tak prozaiczny jak informacja dla przyszłej mamy, że trzeba nieco zwolnić tryb życia.

Prawa do wizerunku podpisane z Shutterstock

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)