Co to jest test obciążenia glukozą?

Ciaza-badania-kalendarz badanTest tolerancji glukozy (inna nazwa: doustny test obciążenia glukozą, krzywa cukrowa, lub krzywa glikemiczna) jest obowiązkowym badaniem dla kobiet w ciąży. Jak się go wykonuje? Jak interpretować wyniki i co zrobić w razie wystąpienia nieprawidłowości?

 

Na czym polega test obciążenia glukozą?

Między 24 a 28 tygodniem ciąży wykonuje się doustny test obciążenia glukozą (GCT), który pozwala sprawdzić, w jaki sposób organizm metabolizuje cukier. W ciąży proces ten może przebiegać trochę inaczej, ze względu na zmienioną gospodarkę hormonalną.

Przed spożyciem rozpuszczonej w wodzie glukozy, pobierana jest niewielka ilość krwi z palca, która stanowi wartość wyjściową (wartość ta nie powinna przekroczyć 105 mg/dl).

Po wypiciu roztworu po godzinie pobierana jest krew i oznaczany jest poziom glukozy (prawidłowa wartość to mniej niż 140 mg/dl). Jeśli wynik jest wyższy niż 140, ale mniejszy niż 180 mg/dl konieczne jest wykonanie badania z doustnym obciążeniem 75 g glukozy.

W tym wypadku poziom cukru we krwi oznacza się po pierwszej i drugiej godzinie po wypiciu roztworu 75 g glukozy. Cukrzycę rozpoznaje się, jeśli poziom glukozy na czczo ma wartość od 105 mg, po godzinie 180 mg i więcej oraz po dwóch godzinach 140 mg i wyższą.

Ważne informacje

 • Na badanie należy udać się rano na czczo. Należy się wstrzymać z jedzeniem na 12 godzin przed wykonaniem testu. To nie wszystko. Ginekolodzy zalecają również, by na kolację dnia poprzedniego nie jeść owoców oraz nie spożywać słodyczy. Przed samym badaniem można pić wodę mineralną.
 • Roztwór glukozy należy spożyć w przeciągu 5 minut,
 • Po wypiciu roztworu należy przebywać w jednym miejscu, nie chodzić, nie przemieszczać się,
 • Po badaniu mogą wystąpić różne niepożądane reakcje: mdłości, zawroty głowy, osłabienie, zwiększona potliwość, a nawet omdlenia, Zalecane jest udanie się na badanie z osobą towarzyszącą.
 • Na wynik badania może mieć wpływ stres, niektóre leki (np. beta-blokery, sterydy). Dlatego warto o ich zażywaniu poinformować lekarza na wynik badania może mieć wpływ stres, niektóre leki (np. beta-blokery, sterydy). Dlatego warto o ich zażywaniu poinformować lekarza.

Jak przetrwać badanie?

 • By łatwiej wypić roztwór można dodać do niego sok z cytryny.
 • Po spożyciu glukozy pomaga leżenie (można poprosić o to w punkcie pobrań, tłumacząc się obawą przed zwymiotowaniem)
 • Można spróbować również usiąść na podłodze z głową między kolanami (niektórym kobietom to pomaga)
 • W trakcie oczekiwań na drugie pobranie krwi nie wolno niczego jeść. Można jedynie pić naturalną wodę mineralną.

Co oznaczają wyniki?

Prawidłowe stężenie cukru we krwi na czczo nie powinno przekraczać 99 mg/dl (5,6 mmol/l), a po 2 godzinach od wypicia glukozy (test doustny) 140 mg/dl (7,8 mmol/l).

Doustny test obciążenia glukozą (krzywa cukrowa) – interpretacja wyników

Stan przedcukrzycowy 100–125 mg/dl (5,6–6,9 mmol/l), a po 2 godzinach 140–199 mg/dl (7,8–11 mmol/l).

Cukrzycę potwierdzają wyniki w 2. godzinie testu od 200 mg/dl (11,1 mmol/l). Cukrzycę można rozpoznać także na podstawie pomiaru poziomu cukru we krwi – gdy wynosi on 126 mg/dl (7,0 mmol/l) lub więcej, z tym że taki wynik musi być stwierdzony dwukrotnie.
 

Cukrzyca ciążowa

Wyników badań nie należy lekceważyć ani unikać. Poziom cukru we krwi ma duży wpływ na rozwój płodu. Glukoza przenika przez łożysko i ma wpływ na pracę trzustki dziecka, która produkuje więcej insuliny. Dziecko szybciej się rozwija. Dzieci kobiet, które chorują na cukrzycę ciążową są zazwyczaj większe niż przeciętnie, otrzymują też mniej punktów po urodzeniu. Dla samej kobiety wysoki poziom cukru we krwi w ciąży niesie z sobą ryzyko powikłań m.in.: wielowodzia i stanu przedrzucawkowego. Ciąże ciężarnych z cukrzycą często są rozwiązywane przez cięcie cesarskie.

Ze względu na konsekwencje należy pilnować należytego wykonania badania i w razie nieprawidłowości ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. Najczęściej pomaga dieta cukrzycowa, czyli częste i małe posiłki, rezygnacja ze słodyczy, białego pieczywa, smażonych mięs, słodkich owoców i produktów zawierających cukry proste. Na zakazanej liście są też banany, winogrona, miód.
Zaleca się spożywanie ciemnego pieczywa, warzyw, owoców o niskiej zawartości naturalnego cukru, chudych przetworów mlecznych.

Cukrzyca ciążowa najczęściej mija po porodzie, ale by to stwierdzić trzeba ponownie wykonać test obciążenia glukozą.

Zdjęcie: Shutterstock

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)

2 przemyślenia nt. „Co to jest test obciążenia glukozą?

 1. Mieszkam w NL i jak polozna nie stwierdzi konieczności badania to nie musisz go robić. Nie masz się czym martwić w PL jest badaniem obowiązkowym ponieważ jest płatne… chcą zarobić

 2. Nie miałam testu na glukozę, bo mój lekarz powiedział, że z wywiadu wynika, że cukrzycy nie mam. Jestem w 6-stym miesiącu. Czy powinnam się martwić?

Możliwość komentowania jest wyłączona.