Badania USG i KTG w ciąży

USG w ciąży

W zdrowej ciąży bez powikłań przeprowadza się 3-4 badania USG przez cały okres ciąży.
Ciaza-badania-usg-ktg

Pierwsze badanie USG
zalecane  między 7. a 8. tygodniem ciąży. Lekarz sprawdza, czy zarodek zagnieździł się prawidłowo w macicy, określa liczbą zarodków, wiek płodu i przewidywany termin porodu. Dodatkowo lekarz oceni budowę macicy, aby określić ryzyko powikłań ciąży.

Drugie badanie USG
zalecane między 11. a 14. tygodniem ciąży. Wtedy lekarz może ocenić, czy płód rozwija się prawidłowo. USG pozwala zbadać czynność serca i mózgu płodu, przezierność karkową (wiąże się z niektórymi zespołami wad wrodzonych, takimi jak zespół Downa), a także budowę poszczególnych części ciała.

Trzecie badanie USG
zalecane 18. a 22. tygodniem ciąży. Lekarz zwraca sprawdza budowę czaszki, kręgosłupa, nerek i serca, aby wykluczyć ich wady wrodzone. W tym okresie można też już określić płeć dziecka.

Czwarte badanie USG
zalecane w 33.-36 tygodniu ciąży. To ostatnie badanie pozwala stwierdzić, w jakiej pozycji jest dziecko przed porodem. Oceniana jest ilość płynu owodniowego, a także wielkość płodu i stan łożyska przed porodem. Te informacje mogą być wskazaniem do przeprowadzenia cesarskiego cięcia.

Kobiety z cukrzycą, nadciśnieniem mają wykonywane dodatkowe badania usg. Wskazaniem do kontroli usg są także krwawienia i sile bóle brzucha. Jeśli poród nie odbędzie się do 40. tygodnia ciąży lekarz również może zlecić wykonanie kontrolnego badania usg. Ocenia się wówczas stan łożyska i stan zdrowia dziecka, by podjąć decyzję o ewentualnym wywołaniu porodu, cesarskim cięciu, czy dalszym oczekiwaniu na poród naturalny.

Badanie KTG

Badanie to monitoruje czynności serca płodu i jednocześnie zapisuje skurcze macicy.

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo wykonuje się je pierwszy raz ok. 38. tygodnia ciąży i z zależności od zaleceń lekarza powtarza co tydzień aż do porodu. Badanie to jest zazwyczaj wykonywane przy przyjęciu na porodówkę a także w trakcie porodu.

Powrót do wszystkich pytań dotyczących ciąży z zakresu „Badania”

Inne pytania, które mogą Cię zainteresować:
Skąd się biorą zachcianki ciążowe?
Jak przygotować się do karmienia naturalnego w ciąży?
Jak dbać o higienę jamy ustnej u małego dziecka?

 

Zdjęcie: Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock Inc.

 

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)