Badania prenatalne

Jeśli jesteś tzw. „późną mamą” po 35. roku życia, lekarz zaleci zrobienie dodatkowych badań, by wykluczyć wady rozwojowe u dziecka. Dodatkowe badania tzw. diagnostyka prenatalna jest również wskazana, jeśli jesteś obciążona rodzinnie, tzw. w rodzinie występowały wady genetyczne.

Ciaza-badania-badania prenatalne

Badania te są dodatkowo płatne. Jeśli ciężarna skończyła 35. rok życia, aminopunkcja i test PAPP-A są refundowane przez NFZ. Podstawą refundacji jest skierowanie na badanie od lekarza prowadzącego ciążę.

Badania prenatalne dzielimy na inwazyjne i nieinwazyjne.

Badania nieinwazyjne. Są całkowicie bezpieczne, nie zaszkodzą dziecku. Określają prawdopodobieństwo wystąpienia nieprawidłowości u dziecka.

  • USG genetyczne. Wykonuje się je między 11. a 14. tygodniem ciąży. Badanie to ma na celu sprawdzenie prawidłowości ogólnej budowy płodu. Kontrolowana jest także przezierność karkowa, obecność kości nosowej, które pozwalają wykryć wady wrodzone.
  • Test PAPP-A. Wykonuje się go z krwi między 11. a 14. tygodniem ciąży. W badaniu tym pobiera się krew żylną matki i oznacza z niej parametry, które służą do określenia prawdopodobieństwa wystąpienia m.in. zespołu Downa, Turnera. Prawdopodobieństwo wylicza program komputerowy.
  • Test NIFY. Wykonuje się go pomiędzy 12. a 24. tygodniem ciąży. W badaniu tym pobiera się krew żylną od matki i analizuje krążący w niej materiał genetyczny dziecka.

Badania inwazyjne. Nie są obojętne dla ciąży, wiąże się z nimi ryzyko wystąpienia poronienia (ok. 0,5-3%).

  • Biopsja trofoblastu. Polega na pobraniu przez powłoki brzuszne tkanki łożyskowej i zbadaniu materiału genetycznego zawartych w niej komórek. Tkankę pobiera się cienką igłą pod kontrolą USG. Badanie można wykonać między 11. a 14. tygodniem ciąży.
  • Polega na pobraniu przez powłoki brzuszne płynu owodniowego i zbadaniu materiału genetycznego zawartych w nim komórek. Płyn pobiera się cienką igłą pod kontrolą USG. Badanie to wykonywane jest od 13. do 19. tygodnia ciąży.
  • Kordocenteza. W badaniu tym pobiera się krew z pępowiny. Można je wykonać najwcześniej w 20. tygodniu ciąży.

Kiedy powinnam wykonać badania prenatalne?

Powrót do wszystkich pytań dotyczących ciąży z zakresu „Badania”

Inne pytania, które mogą Cię zainteresować:
Od kiedy dziecko może jeść masło?
Czy dziecko prawidłowo ssie?
Czy zapachy pokojowe a aerozolu są szkodliwe w ciąży?
Co spakować do szpitala do porodu? Pobierz checklistę
Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka?
Plan porodu
Jak liczyć ruchy dziecka?
Kąpiel noworodka
Waga w ciąży

 

zdjęcie: Shutterstock

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)