9. tydzień ciąży

Ciaża imageowe (3)

Twoje dziecko

waga 2 gramy, wzrost mierzony od czubka głowy do krzyża 2,3 cm
Twoje dziecko przypomina już małego człowieczka. Wykształciły się już wszystkie części ciała: ręce, nogi, oczy, organy płciowe. Pojawiły się też zawiązki pozostałych organów, lecz nie osiągnęły jeszcze swojej ostatecznej formy. Lekko prostują się plecy, głowa jest nadal duża i przygięta do klatki piersiowej. Rosną ręce i nogi, palce u rąk są już dobrze rozwinięte, choć wciąż jeszcze połączone błoną. Oczy są już dobrze rozwinięte i przykryte powiekami.

Bardzo szybko rozwijają się mięśnie dziecka, ruchy płodu można zaobserwować już na badaniu USG. Czasami na dobrym sprzęcie USG można też wykryć już płeć dziecka, choć wiadomość ta obarczona może być dużym ryzykiem błędu, zwłaszcza w przypadku chłopca. Męskie przyrodzenie łatwo pomylić z kawałkiem pępowiny.

Twoje ciało

Dziewiąty tydzień ciąży – twój brzuch może się już lekko zaokrąglił, ale jeśli założysz luźniejszą bluzkę, osoby postronne nadal mogą nie dostrzegać, że jesteś w ciąży. Brzuch będzie większy, jeśli jest to twoje kolejne dziecko. Pewnie wciąż czujesz się zmęczona i mogą męczyć cię mdłości.

U niektórych kobiet pojawiają się bóle głowy i bóle pleców np. rwa kulszowa. W pochwie pojawia się większa ilość śluzu. Jest to zjawisko normalne i nie powinno niepokoić. Jeśli jednak odczuwasz silny świąd, a wydzielina jest bardzo gęsta i brzydko pachnie, zgłoś się do lekarza. Może to być infekcja pochwy.

Zadbaj o odpoczynek i wyciszenie, zwłaszcza jeśli w nocy pojawiają się tzw. żywe sny, często przybierające formę koszmarów sennych. Przyszłe mamy często martwią się też, czy poradzą sobie z opieką nad dzieckiem. Zaufaj naturze, instynkt macierzyński podpowie ci co robić. Obawy o dziecko przybierają też formę paraliżującego lęku przed potencjalnymi chorobami. Staraj się nie spędzać długich godzin w internecie wyszukując u nienarodzonego malucha potencjalnych chorób.

Jeśli planujesz urlop, weź pod uwagę, że nieprzyjemne dolegliwości ciążowe mogą w ciepłym klimacie, czy na innych wysokościach ulec nasileniu. Jeśli wyjazd planujesz za kilka miesięcy, zastanów się nad wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia, zadbaj też o komfort podróży. Nie musisz bez wyraźnych wskazań rezygnować z podróży samolotem, ani dłuższych wyjazdów samochodem. Wybierając podróże autem pamiętaj jedynie o częstszych postojach na rozprostowanie nóg, czy po prostu zawsze wtedy, gdy jesteś zmęczona. Staraj się też sama nie prowadzić samochodu w długich trasach, lub wyruszać w podróż z osobą towarzyszącą.

9. tydzień ciąży. Jeśli nadal męczą się wymioty, zastanawiasz się pewnie, czy jest to bezpieczne dla dziecka.

Czy silne wymioty mogą zaszkodzić dziecku?
Wymioty i nudności są normalnym objawem ciąży i nie są groźne da dziecka. Często towarzyszy im nieznaczna utrata wagi. Jeśli schudniesz 2-3 kg w pierwszym trymestrze nie musisz się martwić. Rzadko zdarzają się tak silne wymioty, by doprowadzić do odwodnienia organizmu i by konieczna była hospitalizacja przyszłej mamy.

Wymioty i mdłości są jednak dość uciążliwe. By je złagodzić staraj się rano zanim wstaniesz z łóżka zjeść np. krakersa. Jedź małe porcje o regularnych porach. Możesz spróbować herbaty z dodatkiem imbiru. Pij dużo wody mineralnej, unikaj kawy, mocnej herbaty, napojów typu cola, słodzonych soków z kartonów. Zadbaj o zdrowe, jak najmniej przetworzone, lekkostrawne posiłki, bogate w witaminę B6, która łagodzi mdłości.

Witaminę B6 znajdziesz w produktach zbożowych, zielonych warzywach. Bogate w witaminę B6 są również fasolka szparagowa, kalafior, marchew, ziemniaki, fasola, nasiona roślin strączkowych, orzechy, pestki dyni, chude mięso, drób, jajka, ryby. Przygotowując potrawy staraj się nie smażyć. Lepiej jeść produkty gotowane, duszone, czy pieczone. Niewskazane są również ostre przyprawy, potrawy o intensywnym zapachu.

Twoje zdrowie i nie tylko

U niektórych kobiet pojawiają się bóle głowy i bóle pleców  np. rwa kulszowa. W pochwie pojawia się większa ilość śluzu. Jest to zjawisko normalne i nie powinno niepokoić. Jeśli jednak odczuwasz silny świąd, a wydzielina jest bardzo gęsta i brzydko pachnie, zgłoś się do lekarza. Może to być infekcja pochwy.

Rady dla partnera

Jak zostać bohaterem we własnym domu? Naucz się gotować. To naprawdę nie jest takie trudne, nawet jeśli do tej pory przypalałeś wodę na herbatę. W sklepach znajdziesz mnóstwo mrożonek, łatwo też kupić gotowe półprodukty, z których szybko można przygotować świeży, zdrowy i sycący posiłek. Zmiana diety wyjdzie na dobre również tobie, a przede wszystkim będziesz mógł zadbać o to, by twoja partnerka jadła zdrowo i regularnie.

8. tydzień ciąży   10. tydzień ciąży

Zdjęcie: Zgodna na wykorzystywanie wizerunku podpisana z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)

Jedno przemyślenie nt. „9. tydzień ciąży

  1. Zrobiłam dwa testy. jeden rano, był pozytywny, drugi popołudniu i negatywny. To jestem w ciąży, czy nie?

Możliwość komentowania jest wyłączona.