8. tydzień ciąży

Źródło: YouTube OvuFriendpl

Twoje dziecko

Waga 1 gram, wzrost mierzony od czubka głowy do krzyża 1,6 cm
Dziecko osiągnęło stadium płodu. Zniknął już ogon. Dziecko porusza się nieustannie, choć jeszcze tego nie czujesz. Wydłużają się ręce i nogi. Na końcach kończyn pojawiają się paluszki, ramiona zginają się lekko w nadgarstkach i łokciach. Na twarzy pojawia się górna warga i nos. Oczy są nadal szeroko rozstawione po bokach głowy, nad nimi zaczynają tworzyć się powieki. Pojawia się też ucho zewnętrze i jelita. Są tak długie, że część z nich musi schować się aż do pępowiny. Na tym etapie nie jest jeszcze możliwe stwierdzenie płci dziecka.

Twoje ciało

Ósmy tydzień ciąży – jeśli nie zauważyłaś do tego czasu dużego przyrostu wagi, niektóre organy w twoim ciele wyraźnie się powiększyły. Macica zaczęła się już powiększać, choć jeszcze tego nie widać. Możesz jednak zauważyć, że niektóre ubrania zrobiły się ciaśniejsze w talii, pewnie dostrzegłaś też, że znacznie powiększyły ci się piersi.

Mniej zauważalne jest zwiększenie objętości krwi, ale pod koniec ciąży w twoim organizmie jej objętość zwiększa się o 45 do 50 %. Wszystko to sprawia, że w czasie ciąży zwiększa się twoja waga. Ile przytyjesz zależy od wagi początkowej. Za prawidłowy uważa się przyrost wagi pomiędzy 9-15 kg.

W pierwszym trymestrze kobiety przybierają zazwyczaj 1-2 kg., w drugim ok. 6 kg., w trzecim ok. 5 kg.

Twoja dieta powinna uwzględnić teraz większe zapotrzebowanie na kalorie o około 300 kalorii dziennie. Możesz jednak w ogóle nie mieć apetytu, zwłaszcza jeśli nadal męczą cię poranne mdłości. Już wkrótce powinny minąć, do tego czasu, by złagodzić objawy możesz zażywać preparaty z witaminą B6, czy imbirem.

W twojej diecie powinno też znaleźć się więcej wapnia. Jeśli nie lubisz mleka, nie zmuszaj się. Zjedz jogurt, sery. Jeśli dbasz o to, by w twojej diecie było dużo świeżych owoców i warzyw nie musisz łykać sztucznych witamin. Wyjątkiem jest kawas foliowy. Dietę świetnie wzbogacają soki np. z buraków, czy pokrzyw.

8. tydzień ciąży. Być może cierpisz z powodu dolegliwości ciążowych.

Jak pomóc sobie przy bólach głowy we wczesnej ciąży?
Bóle głowy w pierwszym trymestrze występują u ok. 20% ciężarnych. Choć są uciążliwe nie stanowią zagrożenia dla mamy, czy dziecka. Bóle głowy we wczesnej ciąży są związane z wahaniami hormonów płciowych, sprzyja im też stres, niewyspanie, zmęczenie, które również często pojawiają się we wczesnej ciąży.

Trudno też określić jakie inne czynniki mogą wywołać bóle głowy u ciężarnych. Jest to sprawa bardzo indywidualna. Łagodzenie tej dolegliwości utrudnia fakt, że w ciąży nie zaleca się przyjmowania leków przeciwbólowych. Doraźnie pomocne mogą być chłodne okłady na głowę, rezygnacja z picia kawy, czy mocnej herbaty, unikanie dusznych pomieszczeń, intensywnych zapachów, długiej pracy przed mrugającym ekranem komputera, ograniczenie oglądania telewizji. Zawroty głowy na początku ciąży są normalnym objawem i nie należy się nimi niepokoić. W literaturze podaje się, że dotyczą one nawet 75 % ciężarnych. Zawroty głowy w ciąży związane są z koniecznością dopasowania się organizmu przyszłej mamy do nowej sytuacji.

Mam ciągłe zawroty głowy, czy to powód do niepokoju?
Zawroty głowy we wczesnej ciąży pojawiają się często, gdy zbyt szybko wstaniesz, masz dłuższą przerwę w jedzeniu, jest ci zbyt ciepło. By uniknąć zawrotów głowy staraj się jeść regularnie małe porcje, by nie dopuścić do spadku poziomu cukru we krwi. Regularnie się ruszaj, zwłaszcza jeśli masz niskie ciśnienie i pij dużo płynów. Unikaj też pośpiechu wstając z łóżka, czy kanapy. Uważaj na podróże środkami komunikacji publicznej, czy pracę w klimatyzowanych pomieszczeniach. Brak świeżego powietrza, tłok nasilają te nieprzyjemne objawy.

Zawroty głowy w ciąży, choć nieprzyjemne nie są niebezpieczne dla ciebie, czy dla dziecka. Jeśli czujesz, że możesz zemdleć, usiądź z nisko pochyloną głową i głęboko oddychaj. Możesz też położyć się na lewym boku, by ułatwić przepływ krwi do mózgu.

Wzdęcia we wczesnej ciąży
Nieprzyjemne wzdęcia są niestety częstym towarzyszem ciężarnych we wczesnej ciąży. Są związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w jej organizmie. Zwiększona ilość progesteronu spowalnia proces trawienia prowadząc do pojawienia się wzdęć i gazów. Można je jednak złagodzić dbając o odpowiednią dietę, regularne posiłki i odpowiednią ilość ruchu.

By uniknąć wzdęć staraj się dobrze gryźć każdy kęs, spożywaj posiłki bez pośpiechu. Nie jedź na raz dużych porcji. Lepiej jeść mniej a częściej. Unikaj wzdymających produktów: typu cebula, groch, fasola, bób, kalafior. Zrezygnuj z tłustych i smażonych potraw, napojów gazowanych.

Samopoczucie poprawi ci też noszenie odpowiednich, niekrępujących ruchów i obszerniejszych ubrań.

Wzdęcia mogą pojawić się również w kolejnych trymestrach ciąży, kiedy powiększająca się coraz bardziej macica będzie uciskała na jelita.

Często w nocy muszę wstawać do toalety, czy to normalne?
Nocne wędrówki do toalety we wczesnej ciąży nie są objawem infekcji. Ba jeśli jeszcze nie wiesz, że jesteś w ciąży, to częste oddawanie moczu wraz innymi objawami ciąży powinny cię skłonić do zrobienia testu ciążowego. W ciąży zwiększa się ilość płynów w organizmie a co za tym idzie również moczu. Poza tym powiększająca się macica uciska na pęcherz moczowy powodując częste parcie na mocz.

Twoje zdrowie i nie tylko

Twoja dieta powinna uwzględnić teraz większe zapotrzebowanie na kalorie o około 300 kalorii dziennie. Możesz jednak w ogóle nie mieć apetytu, zwłaszcza jeśli nadal męczą cię poranne mdłości. Już wkrótce powinny minąć, do tego czasu, by złagodzić objawy możesz zażywać preparaty z witaminą B6, czy imbirem.

W twojej diecie powinno też znaleźć się więcej wapnia. Jeśli nie lubisz mleka, nie zmuszaj się. Zjedz jogurt, sery. Jeśli dbasz o to, by w twojej diecie było dużo świeżych owoców i warzyw nie musisz łykać sztucznych witamin. Wyjątkiem jest kawas foliowy. Dietę świetnie wzbogacają soki np. z buraków, czy pokrzyw.

Rady dla partnera

Ochota na seks? Niekoniecznie. Bolące i tkliwe piersi nie zachęcają do gry wstępnej, a zmęczenie i nudności odbierają siłę na cokolwiek. Nie poddawaj się jednak. Twoja partnerka potrzebuje twojej akceptacji, poczucia, że mimo ciąży i związanej z nimi dolegliwości nadal jest przez ciebie pożądana. Choć chwilowo może nie mieć ochoty na zbliżenia, bądź cierpliwy. Minie trochę czasu i nieprzyjemne objawy ciąży ustąpią.

7. tydzień ciąży   9. tydzień ciąży
Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)

Jedno przemyślenie nt. „8. tydzień ciąży

  1. Test pozytywny. Cieszę się z całego serca. Czy może się mylić? Byłam u lekarza, ale nawet mnie nie badał, tylko kazał przyjść za 2 tygodnie z wynikiem badania krwi.

Możliwość komentowania jest wyłączona.