42. tydzień ciąży

Kalendarz ciąży (7)

Twoje dziecko

waga 3685 gramów, wzrost 51,5 cm
Jeśli dotrwałaś do tego momentu i nie zaczniesz rodzić samodzielnie, lekarz podejmie decyzję co do cesarskiego cięcia. Doskonałe do tej pory warunki w macicy są już niewystarczające dla dziecka. Łożysko zaczyna się starzeć, zmniejsza się ilość płynu owodniowego. Maluch musi wydostać się na świat. Dziecko urodzone w tym czasie określa się jako przenoszone. Jego skóra jest często pomarszczona i sucha. Nie ma już meszku płodowego. Dziecko jest już większe niż dzieci urodzone terminowo, ma dłuższe włosy i paznokcie, zachowuje się aktywniej. Ze względu na większy obwód główki i większą masę urodzeniową, maluchy w tym czasie najczęściej rodzą się przez cesarskie cięcie.

W pierwszych dniach po porodzie dziecko większość czasu spędza śpiąc. Krótkie okresy czuwania wykorzystuje na jedzenie. Nie zawsze płacz maluszka oznacza, że jest głodny. Być może drażni go pieluszka. Ciało dziecka jest bardzo delikatne i jeszcze nieprzyzwyczajone, że okalają je ubranie, czy kocyk. Zwróć więc uwagę, by nie zawinęła się pieluszka, nie ugniatały go guziki od kaftanika, czy metki od body.

Możesz też zauważyć obrzęk piersi i narządów płciowych. U dziewczynek może pojawić się wydzielina z pochwy, czy lekkie ślady krwi. To wynik działania hormonów, które przeniknęły do organizmu dziecka w ostatnich tygodniach ciąży. Zmiany te nie wymagają interwencji lekarza i ustępują samoistnie.

Twoje ciało

Jeśli zdecydowałaś się na karmienie naturalne, położna lub doradca laktacyjny w szpitalu pokażą ci jak dostawiać dziecko do piersi. Początki karmienia często są trudne. Nawet jeśli wydaje ci się, że masz za mało pokarmu i dziecko się nie najada, nie poddawaj się. Po kilku dniach laktacja się unormuje, ale musisz jak najczęściej przystawiać dziecko do piersi. Dużo pij. Mogą to być np.: niegazowana woda mineralna i rozcieńczone soki. Na bolące brodawki pomoże maść, którą partner może kupić ci w każdej aptece. Smaruj też brodawki swoim mlekiem. W trzeciej dobie po porodzie może też pojawić się nawał pokarmu. Przystawiaj często dziecko do piersi. Możesz też zrobić sobie okład ze schłodzonych i potłuczonych liści kapusty.

Dbaj o higienę miejsc intymnych. Jak najczęściej wietrz krocze. Możesz położyć się na łóżku ze zgiętymi nogami bez majtek i pozwolić na swobodny dostęp powietrza do rany.

Gdy się podmywasz, delikatnie osuszaj krocze, możesz do tego celu użyć papierowych ręczników. Pomocny jest też letni strumień powietrza z suszarki. Do podmywania używaj łagodnych środków antybakteryjnych np. Tantum rosa. By nie dopuścić do infekcji, jak najczęściej zmieniaj podkłady poporodowe. Pamiętaj, że nie wolno ci na razie używać tamponów.

Twoje zdrowie i nie tylko

Jeśli rodziłaś naturalnie, to mogła zaistnieć konieczność nacinania krocza. Szwy rozpuszczą się same po około tygodniu. Teraz jednak doskwiera ci boląca i ciągnąca rana. Siedź na gumowym kółku. Jeśli odczuwasz pieczenie przy oddawaniu moczu, możesz polewać krocze ciepłą wodą, by wypłukać drażniące kwasy z moczu.

Zwracaj uwagę na odchody po porodzie. Wydzielina z pochwy będzie się utrzymywała przez 2-6 tygodni. Powinna mieć początkowo kolor jasnoczerwony, po kilku dniach różowy lub brązowy. Na sam koniec będzie żółta lub bezbarwna. Jeśli odchody staną się cuchnące, ponownie jasnoczerwone pojawi się ból w dole brzucha, gorączka, skontaktuj się z lekarzem lub położną.

Jeśli karmisz, zwracaj uwagę na dietę. Musisz odżywiać się racjonalnie, tak by dostarczać swojemu organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych. Nie wolno ci jednak jeść wszystkiego. W szpitalu powinnaś otrzymać zalecenia co do diety przy karmieniu naturalnym, tak by nie spowodować wzdęć i kolek u dziecka. Karmienie piersią jest nie tylko dobre dla dziecka, ale i tobie pozwoli na szybszy powrót do formy i zgubienie dodatkowych ciążowych kilogramów.

Przy karmieniu naturalnym zapotrzebowanie na kalorie wynosi ok. 2800 kcal dziennie. Każdego dnia powinnaś zjeść:

  • przynajmniej 5 porcji produktów zbożowych;
  • 4 porcje warzyw i 3 porcje owoców;
  • 2 szklanki mleka;
  • porcję fasoli, grochu, soi,
    ryby albo drobiu;
  • oleje roślinne tłoczone na zimno

Niedobory żywieniowe nie oznaczają, że mleko będzie mniej wartościowe, bo organizm pobierze niezbędne mu składniki z zapasów, co odbije się na twoim stanie zdrowia m.in.: kościach i zębach. Możesz też mieć kłopot z utrzymaniem laktacji, przez co maluch będzie niedojadał z co się z tym wiążę gorzej przybierał na wadze.

Rady dla partnera

Cesarskie cięcie to poważna operacja. Rekonwalescencja może trwać nawet do kilku tygodni. Podnoszenie dziecka do karmienia, kąpieli, nawet śmianie się, czy kichanie są bolesne. Zadbaj więc o to, by partnerka mogła odpoczywać i zajmij się domowymi obowiązkami. Wspieraj partnerkę, jeśli stara się karmić piersią. Po cesarskim cięciu karmienie naturalne jest trudniejsze niż po porodzie tradycyjnym. By zmniejszyć bolesność rany, podczas karmienia dziecko może leżeć obok mamy na poduszce.

Choć na początku noworodek większość czasu przebywa z mamą, włączaj się w opiekę nad dzieckiem. Możesz kąpać, nosić, przewijać malucha. Nie tylko odciążysz dzięki temu zmęczoną partnerką, ale również zaczniesz nawiązywać więź z maluszkiem.

Nawet jeśli na początku przeraża was wiele sytuacji i powątpiewacie, czy dacie sobie rade z noworodkiem, z czasem nabierzecie pewności siebie. Instynkt podpowie wam co robić, stopniowo okrzepniecie oboje w nowej roli, tak aby rozpoczynająca się przygoda z rodzicielstwem okazała się jedynym z najwspanialszych doświadczeń życiowych.

41. tydzień ciąży

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)