41. tydzień ciąży

Twoje dziecko

waga 3597 gramów, wzrost 51,7 cm
Maluch będzie ci towarzyszył podczas całego pobytu w szpitalu. Dzieci leżą obok mam w plastikowych korytkach (mydelniczkach). Możesz podłożyć maluchowi pod plecki cienki, miękki kocyk, lub pieluszkę. Mamy często zabierają dzieci do swojego łóżka na karmienie, lub by poprzytulać maluszka albo po prostu się wyspać. Kładź dziecko zawsze od strony ściany. Łóżka w szpitalu są wysokie, ewentualny upadek byłby bardzo groźny dla dziecka. Nigdy też nie zostawiaj dziecka choć na chwilę na swoim łóżku. Kiedy przy nim nie czuwasz, odłóż je do korytka. Personel szpitala uprzedzi cię też, że na ważenie, kontrole u lekarza również nie przenosi się malucha na rękach. Powinnaś go przewieźć w korytku (stojak ma nóżki na kółkach), tak by dziecko nie wyślizgnęło ci się z rąk. Jesteś też osłabiona porodem, przy bardziej gwałtownym wstaniu z łóżka, łatwo o omdlenie.

Możesz być zaskoczona, ale obecnie w większości szpitali nie kąpie się dzieci po porodzie. Maluchy są wycierane z mazi płodowej, w kolejnych dniach chusteczkowane. Jeśli chcesz się nauczyć kąpać dziecko, poproś położną, by pokazała ci jak to robić. Najprawdopodobniej nie będzie też problemu, by podczas kąpieli towarzyszył wam tata malucha. Może to różnie wyglądać w zależności od szpitala. W lepiej wyposażonych placówkach, gdzie są na sali kąciki do pielęgnacji noworodka, rodzice mogą pod okiem położnej nauczyć się przewijać, ubierać, kąpać maluszka. W innym przypadku dziecko będziesz przewijała na swoim łóżku, lub w korytku a pierwsza kąpiel czeka was już w domu. Kąpanie dziecka po powrocie ze szpitala jest zalecane również, by pozbyć się bakterii z oddziału.

Twoje ciało

Nadal jesteś w ciąży? To już naprawdę końcówka. Wiemy, że czas niesamowicie ci się teraz dłuży a rozmiary i waga ciała zniechęcają do wyjścia z domu i zajęcia się czymś innym myślenie o zbliżającym się porodzie.

Połóż się więc wygodnie i na tyle na ile to możliwe postaraj się odprężyć i odpocząć. To naprawdę twoje ostatnie wolne chwile. Przez kilka następnych miesięcy trudno ci będzie wygospodarować kilka godzin dla siebie na poczytanie książki, obejrzenie filmu, czy po prostu ponudzenie się.

Większość kobiet w ciąży ma gęste i lśniące włosy. Po porodzie należy się spodziewać pogorszenia stanu włosów. Jest to związane ze spadkiem poziomu estrogenów, których wysoki poziom w czasie ciąży sprawia, że włosy nie wypadają. Po ciąży możesz mieć więc wrażenie, że włosy wychodzą garściami, bo są wśród nich właśnie te, które nie wypadły przez 9 miesięcy i te, które wypadłyby właśnie po porodzie.

Jeśli włosy bardzo wypadają tj. masz poczucie, że wyciągasz je garściami, lub problem nie znika po około 9 miesiącach po urodzeniu dziecka, powinnaś udać się do dermatologa. Być może masz po ciąży niedobory cynku, żelaza i wapnia.

Niezależnie od dodatkowej suplementacji warto zadbać o dietę bogatą w te pierwiastki a także witaminy z grupy B. W codziennym menu powinny się znaleźć więc ryby, razowe pieczywo, kasze, ciemny ryż, razowy makaron. W salonach fryzjerskich dostępne są również specjalne ampułki przeciw wypadaniu włosów. Ich systematyczne wcieranie w skórę głowy poprawia kondycję skóry głowy i włosów.

Twoje zdrowie i nie tylko

Boisz się, że nie pokochasz swojego dziecka? Niewiele kobiet czuje tuż po porodzie ogrom miłości macierzyńskiej. Miłość do dziecka pojawia się stopniowo, czasem trzeba się jej po prostu nauczyć. Natura zadbała o to, byś po porodzie spędzała z dzieckiem tyle czasu, by móc je pokochać. Kiedy będziesz karmiła, przewijała i nosiła maluszka,

Od samego początku włączaj partnera w opiekę nad dzieckiem. Kąpanie, przewijanie, noszenie, spacery to czynności, przy których tata sprawdza się tak samo dobrze jak mama. O ile oczywiście dasz mu na to szansę. Nawet jeśli wydaje ci się, że nikt tak nie zadba o dziecko, jak ty, pozwól partnerowi zajmować się maluszkiem. Będzie mógł poczuć się prawdziwym ojcem a ty szczególnie docenisz jego pomoc i umiejętności, kiedy za kilka miesięcy zapragniesz wybrać się gdzieś z koleżankami wieczorem i tata malca bez problemu wykąpie, nakarmi i położy go spać.

Rady dla partnera

Twoja partnerka może po porodzie doświadczać zmian nastroju. Wskutek wahań hormonalnych może pojawić się tzw. baby blues. Przygnębienie poporodowe pojawia się najczęściej w trzeciej dobie po porodzie. Sama partnerka może być zaskoczona, że zamiast czułości, miłości, doświadcza uczuć, które sama ocenia jako negatywne: złości, niechęci, poirytownia. Te objawy powinny wkrótce minąć. Ważne, by partnerka mogła otwarcie o nich mówić. Nie oceniaj jej i nie odbieraj prawa do przeżywania również takich emocji. Jak najwięcej pomagaj w domu i przy dziecku, by zmniejszyć jej zmęczenie i niewyspanie.

Jeśli jednak te objawy nie miną, partnerka powinna skontaktować się z lekarzem, bo mogą one świadczyć o depresji poporodowej.

Prawa do wizerunku podpisane z Shutterstock

40. tydzień ciąży 42. tydzień ciąży

 

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)

2 przemyślenia nt. „41. tydzień ciąży

Możliwość komentowania jest wyłączona.