40. tydzień ciąży

Kalendarz ciąży (2)

Twoje dziecko

waga 3462 gramy, wzrost 51,2 cm
Po porodzie dziecko zazwyczaj traci na wadze. Ubytek wagi nie powinien być jednak większy niż 10%.

Jeszcze w szpitalu dziecko zostanie zaszczepione przeciwko gruźlicy i żółtaczce typu B (WZW B). Będzie także robione badanie przesiewowe słuchu i pod kątem niewydolności tarczycy i felyloketonurii. Wszystkie badania i zalecenia dotyczące dalszej pielęgnacji będą wpisane do książeczki zdrowia dziecka, którą otrzymacie przy wypisie ze szpitala. Ten dokument należy starannie przechowywać, ponieważ jest on ważną dokumentacją medyczną dziecka aż do 18. roku życia. Książeczkę zdrowia należy zabierać również z sobą na wszystkie wizyty lekarskie.

Nie niepokój się też, jeśli przez pierwsze dni oddech dziecka wydaje ci się świszczący. Dziecko pozbywa się wód płodowych z płuc, może też odksztuszać wydzielinę.

W szpitalu dostaniesz zlecenia co do pielęgnacji kikuta pępuszka. Zwracaj bacznie uwagę na zaczerwienienia, ropę, obrzęk wokół pępuszka. Jeśli się pojawią, skontaktuj się z lekarzem, bo te objawy mogą świadczyć o infekcji.

Twoje ciało

Choć pewnie nie marzysz już o niczym innym, jak o zakończeniu ciąży, 40. tydzień nie jest jeszcze powodem do niepokoju. Niewiele dzieci przychodzi na świat w ściśle wyznaczonym terminie. Lekarz zaleci zrobienie kolejnego usg i badanie czynności serca. Pocieszające jest to, że ciąża nie trwa wiecznie i za kilka dni na pewno już urodzisz.

Twoje zdrowie i nie tylko

Jeśli lekarz nie podjął decyzji o sztucznym wywołaniu porodu, możesz sobie pomóc, wypróbowując domowe sposoby: drażnienie brodawek, chodzenie po schodach, seks, zażycie środka przeczyszczającego np. oleju rycynowego. Medycyna ludowa zaleca również spożywanie ostrych potraw. Nie wiadomo, która z tych metod okaże się najbardziej skuteczna w twoim przypadku.

Poród i tak może rozpocząć się w każdej chwili, więc trudno będzie oszacować, czy akcję porodową wywołał np. długi spacer, czy też po prostu dziecko postanowiło opuścić swoje dotychczasowe schronienie.

Jeśli już urodziłaś, możesz odczuwać pewne dolegliwości związane z okresem połogu. Na oddziale położnicznym spędzisz 2-3 dni, w zależności od stanu zdrowia dziecka. Jeśli maluch będzie odzyskiwał wagę, nie będzie miał żółtaczki, dobrze adoptował się do świata zewnętrznego, a ty nie będziesz miała problemów z laktacją zostaniecie wypisani do domu.

Rady dla partnera

Jeśli już zostałeś szczęśliwym tatą, gratulujemy. Weź na siebie poinformowanie rodziny i znajomych o narodzinach dziecka. Zadbaj o komfort partnerki i dziecka. Jeśli jest zmęczona porodem i nie ma ochoty na liczne odwiedziny w szpitalu, zaproś rodzinę do domu w późniejszym terminie. Pamiętaj jednak, że tuż po powrocie do domu ze szpitala będziecie potrzebowali czasu, by nieco odpocząć i nacieszyć się sobą. Dla malucha każde odwiedziny osób z zewnątrz to niebezpieczeństwo infekcji i dodatkowe bodźce, które może później odreagowywać płacząc.

Jeśli chcesz przynieść do szpitala kwiaty, upewnij się, że wolno będzie je wnieść na oddział i będziesz miał je gdzie postawić. Jeśli partnerka leży na sali kilkuosobowej, gdzie mamy przebywają razem z dziećmi, lepiej będzie jeśli przygotujesz bukiet powitalny w domu.

Partnerka z pewnością dostała zalecenia dotyczące diety dla karmiącej mamy. Gdy będziesz robił zakupy spożywcze, lub chcesz donieść do szpitala coś do zjedzenia, sprawdź, co wolno jej jeść, a które produkty nie są wskazane.  Nie lekceważ tych zaleceń. Mikrocząsteczki pokarmów przenikają do mleka matki i mogą wywołać kolki u dziecka.

Pomyśl o zarejestrowaniu dziecka w przychodni rejonowej. Wkrótce odwiedzi was położna środowiskowa, by sprawdzić, jak radzicie sobie z maluchem. Jeśli macie jakieś pytania dotyczące opieki nad noworodkiem, położna udzieli wam wskazówek. Warto sobie te pytania wcześniej zapisać. Sprawdź również, czy w szpitalu, gdzie rodziło się wasze dziecko działa poradnia neonatologiczna. Zapisz numer telefonu i sprawdź, jak wygląda tryb rejestracji. Tam też będziecie mogli się udać, jeśli coś was zaniepokoi w zachowaniu, czy rozwoju dziecka.

39. tydzień ciąży 41. tydzień ciąży

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)

2 przemyślenia nt. „40. tydzień ciąży

  1. Ja też już końcówka. Mam serdecznie dosyć. Czuję się tak zmęczona, że nie mam pojęcia jak dam radę urodzić a potem zajmować się dzieckiem.

Możliwość komentowania jest wyłączona.