39. tydzień ciąży

Kalendarz ciąży (4)

Twoje dziecko

waga 3288 gramów, gramów, wzrost 50,7 cm

Dziecko jest gotowe do wyjścia. Nabrało już dostatecznej masy, by samodzielnie funkcjonować poza twoim brzuchem. Na jego buzi pojawiły się pucołowate fałdki. Maluch nadal pobiera przez pępowinę składniki odżywcze, w tym przeciwciała, które będą go chroniły przed infekcjami przez następne 6 miesięcy.

Paznokcie maluszka sięgają opuszków palców. Nie zdziw się, jeśli malec po porodzie będzie nieco podrapany. W pierwszych dniach życia możesz założyć dziecku rękawiczki-niedrapki. Nie bądź też zaskoczona wyglądem dziecka tuż po porodzie. Maluch początkowo może być nieco siny, dopiero po chwili nabiera różowego koloru. Jego ciało będą pokrywały resztki mazi płodowej, krwi, meszku płodowego.  Buzia może być opuchnięta, główka zniekształcona. Noworodki często mają też plamy, wybroczyny, czy drobne wypryski na skórze. Powinny zniknąć samoistnie w ciągu kilku następnych tygodni.

Twoje ciało

Boisz się, że nie rozpoznasz sygnałów porodu? Początek porodu wskazuje odejście czopu śluzowego, pęknięcie pęcherza płodowego i odejście wód płodowych, silne regularne skurcze.

Od chwili udania się do szpitala będziesz pod opieką personelu medycznego. Pamiętaj o zaleceniach ze szkoły rodzenia, planie porodu i staraj się maksymalnie współpracować z lekarzem i położną. Może się jednak okazać, że początkowe założenia muszą ulec zmianie i poród będzie musiał zakończyć się np. cesarskim cięciem. Jeśli planowałaś urodzić bez znieczulenia, nikt nie będzie miał ci za złe, jeśli zmienisz zdanie i o nie poprosisz.

Podporządkuj się decyzjom personelu szpitala, bo w trakcie porodu najważniejsze jest zdrowie twoje i twojego dziecka.

Warto, byś jadąc do szpitala wiedziała, czego masz prawo oczekiwać, jeśli chodzi o standard opieki nad tobą i dzieckiem. Niestety, choć wiele szpitali deklaruje respektowanie pełni praw pacjentek, praktyka pokazuje, że często wygoda personelu i rutyna w podejściu do pacjentek biorą górę nad dobrem i komfortem psychicznym rodzących.

Czego masz prawo oczekiwać na sali porodowej?

  • Respektowanie planu porodu.
  • Swobodny wybór szpitala do porodu (brak rejonizacji).
  • Prawo do bezpłatnej obecności bliskiej osoby przy porodzie.
  • Swobodny wybór pozycji do porodu.
  • Po porodzie dwie godziny na pierwsze chwile z dzieckiem przytulonym „skóra do skóry”.
  • Pierwsze badanie dziecka powinno odbywać się na brzuchu mamy, lub na sali w obecności i bliskości mamy.

Twoje zdrowie i nie tylko

Maluch po porodzie będzie położony na twoim brzuchu. Będziesz mogła go przytulić i się nim nacieszyć. Położna przystawi maluszka do piersi. To piękne chwile, które zapamiętuje się na całe życie.

Po chwili dziecko będzie badane i oceniane w skali APGAR. Badanie to umożliwia ocenę stanu noworodka w 3., 5. i 10. minucie po porodzie. Pediatra sprawdzi też prawidłowość wszystkich odruchów m.in.: odruch chwytny, szukania brodawki, ssania i połykania, odruch Moro.

Kolejne badania, które przechodzi dziecko po porodzie to sprawdzenie kręgosłupa, pod kątem ewentualnego rozszczepu, badanie bioderek, drożności odbytu, brzuszka, genitaliów. Dziecko będzie miało też osłuchane serce i płuca.

Rady dla partnera

Jeśli upewniliście się, że rozpoczął się poród, nie trać głowy. W odpowiednim czasie  zawieź partnerkę do szpitala. Zadzwońcie do położnej, do osób, które mają sprawować opiekę nad innymi dziećmi, lub zwierzętami. Zapakuj torbę partnerki, dziecka, nie zapomnij o rzeczach, które przygotowałeś wcześniej dla siebie. Sprawdź, czy macie w podręcznym miejscu wszystkie niezbędne dokumenty, które są wymagane przy przyjęciu do szpitala. Przed wyjściem z domu, upewnij się, czy na pewno wyłączona jest woda, kuchenka gazowa, dobrze zamknij drzwi.

Jeśli pojawiły się wskazania do cesarskiego cięcia np.: ze względu na brak postępu w akcji porodowej, lub zagrożeniu dla życia i zdrowia dziecka, nie oznacza to, że nie możesz być obecny przy porodzie. Wiele szpitali pozwala na obecność ojca przy cesarskim cięciu. Regulują to wewnętrzne przepisy danej placówki. Upewnij się wcześniej, jak wygląda to w wybranym wcześniej szpitalu.

38. tydzień ciąży 40. tydzień ciąży

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)