38. tydzień ciąży

Kalendarz ciąży (3)

Twoje dziecko

waga 3083 gramy, wzrost 49,8 cm

W jelitach dziecka znajdują się nagromadzone przez kilka ostatnich tygodni niestrawione resztki. To z nich tworzy się pierwszy stolec noworodka oddawany po porodzie, który nazywany jest smółką. Czasami dziecko wypróżnia się jeszcze w macicy i wtedy przychodzi na świat oblepione zielonoczarną mazią.

Twoje ciało

Wydzielina z pochwy staje się gęstsza i zawiera więcej śluzu. Możesz dostrzec w niej delikatne ślady krwi. To znak, ze szyjka macicy zaczyna się rozszerzać.

Jeśli nie znasz jeszcze płci dziecka, to nie podchodź poważnie do przekonań, traktujących kształt brzucha jako źródło wiedzy, co do urodzenia chłopca lub dziewczynki. Możesz oczywiście zabawić się w przewidywanie, ale potraktuj to z przymrużeniem oka.

Zastanów się, czy zgadzasz się na lewatywę i golenie krocza przed porodem. Nie są to obecnie zabiegi wykonywane rutynowo. Lewatywa może być pomocna, jeśli obawiasz się krępujących sytuacji już na sali porodowej. Golenie krocza ułatwia ewentualne zszywanie i obserwację tkanek podczas porodu, ale musisz się pogodzić ze swędzeniem, kiedy włoski będą odrastały.

Twoje zdrowie i nie tylko

Krępuje cię fizjologia porodu? Pewnie oglądałaś już film z sali porodowej, czytałaś opisy porodów i wysłuchałaś opowieści koleżanek. Nie martw się na zapas. Personel szpitala jest przyzwyczajony zarówno do widoku krwi,  jak i krzyków, czy jęków rodzących. Jeśli zdarzy ci się oddać mocz, czy stolec podczas parcia też nikt nie będzie robił z tego sensacji.

Możesz być też nieco rozdrażniona i poirytowana radami, czy komentarzami innych osób odnośnie twojego wyglądu, długości ciąży, czy porodu. Staraj się przebywać w towarzystwie osób, które lubisz i akceptujesz.

Jeśli były wskazania do cesarskiego cięcia, to pewnie jesteś umówiona na konkretny termin i określonego dnia stawisz się w szpitalu. Wskazaniami do tego zabiegu są: przodujące łożysko, położenie pośladkowe, duża waga dziecka, cukrzyca lub duża wada wzroku u matki.

Rady dla partnera

Dbaj o siebie i uważaj, by nie złapać infekcji. Noworodek ma jeszcze bardzo niedojrzały układ odpornościowy i szybko może się zarazić. Z pozoru niewinny katar, czy kaszel mogą w jego przypadku doprowadzić do poważniejszego schorzenia.

Zaprzyjaźnij się z sekundnikiem i naucz się, jak mierzyć skurcze. Powinniście udać się do szpitala, kiedy skurcze będą pojawiać się w regularnych odstępach czasu co 5-7 minut. Szczyt skurczu, a co za tym idzie ból nie powinien być krótszy niż 20-25 sekund.

Zachowaj zimną krew jeśli odeszły wody płodowe. Gdy są zielone, mają zabarwienie zielone lub pomarańczowe natychmiast jedźcie do szpitala. Jeśli partnerka czuje ruchu dziecka, wody są przeźroczyste poczekajcie w domu na rozwój akcji skurczowej. Dbaj o to, by partnerka była rozluźniona, nie bała się i nie denerwowała. Jej pozytywne nastawienie ma ogromne znaczenie, by poród przebiegał sprawnie i był pozytywnym doświadczeniem.

37. tydzień ciąży 39. tydzień ciąży

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)

2 przemyślenia nt. „38. tydzień ciąży

  1. Poród lada dzień i bardzo się boję. Miałam rodzić z mężem, ale teraz mam wątpliwości. Co będzie jeśli on zemdleje, albo zrazi się do mnie?

Możliwość komentowania jest wyłączona.