36. tydzień ciąży

Kalendarz ciąży (5)

Twoje dziecko

waga 2622 gramy, wzrost 47,4 cm
Maluch nadal magazynuje tłuszcz potrzebny mu do ogrzewania ciała po porodzie. Swoje funkcje doskonalą płuca. Niektóre dzieci są w tym okresie już gotowe do życia poza brzuchem mamy, inne będą potrzebowały jeszcze kilku tygodni by bezpiecznie spotkać się ze światem zewnętrznym. Dojrzewanie dziecka jest procesem bardzo indywidualnym. Funkcjonują już wszystkie zmysły a najlepiej słuch. Nie bądź zaskoczona kolorem oczu malucha po porodzie. Choć kolor oczu jest uwarunkowany genetycznie, to rzadko zdarza się, by dziecko po urodzeniu miało inny kolor oczu niż niebieskie. Ostateczną barwę oczy maluszka uzyskają po kilku miesiącach.

Twoje ciało

Brzuch jest tak duży, że znajduje się nieco poniżej mostka. Możesz odczuwać bóle żeber i mieć trudności z oddychaniem. Od tego tygodnia będzie ci lżej. Dziecko stopniowo zacznie opuszczać się niżej, co ułatwi oddychanie, ale może spowodować bóle w okolicy łonowej. Zbliżający się poród powoduje również rozluźnienie stawów a co za tym idzie bóle bioder. Ulgę przyniosą masaże, ciepłe okłady, rozluźniająca kąpiel.

Od tego tygodnia lekarz poprosi cię o cotygodniowe pojawianie się na badaniu kontrolnym.  W trakcie wizyty lekarz będzie sprawdzał długość szyjki macicy i próbował przewidzieć, kiedy nastąpi poród. Oceni również stan łożyska. Na ostatnim badaniu usg będzie kontrolowana ilość wód płodowych i waga dziecka. Jeśli okaże się, że dziecko jest zbyt duże, możesz być skierowana na cięcie cesarskie. Badania wagi płodu są szacunkowe i obarczone dość dużym wskaźnikiem błędu. Po porodzie może się okazać, że dziecko ważyło mniej, lub więcej niż wynik uzyskany wcześniej podczas badania.

Twoje zdrowie i nie tylko

Rezygnujesz z wychodzenia z domu, obawiając się pęknięcia pęcherza płodowego w miejscu publicznym? Nawet gdyby okazało się, że pęcherz płodowy pękł, kiedy jesteś w sklepie, czy na spacerze, raczej nie zaskoczy się kałuża wód płodowych u stóp. Jeśli stoisz, dziecko zatyka ujście macicy, działając podobnie jak korek. Za to jeśli leżysz, np. w nocy, możesz obudzić się w mokrej pościeli.

Spakowałaś już koszulę do porodu? Najwygodniejszy jest duży podkoszulek, lub po prostu męski thsirt. Po porodzie przyda się koszula z wycięciami do karmienia, lub po prostu taka, która rozpina się z przodu. Pomyśl też o zabraniu do szpitala staników do karmienia i wkładek laktacyjnych.

Pomyślcie też wspólnie, jak zorganizować opiekę nad innymi dziećmi lub zwierzętami na czas porodu i pobytu w szpitalu. Jeśli będziecie korzystali z pomocy przyjaciół, mamy, babci, siostry, czy innych osób z rodziny upewnij się, że ty i twój partner macie do nich aktualne telefony stacjonarne i komórkowe, są dla nich przygotowane kopie kluczy, pieniądze na drobne zakupy, hasło do alarmu. Nie zapomnijcie również o logistyce. Zadbajcie o to, by każda z tych osób znała najbardziej dogodny i najszybszy sposób dotarcia do was o różnej porze dnia i nocy.

Rady dla partnera

Pomyśl o większych zakupach. Ostatnie tygodnie zapewne minęły na kompletowaniu wyprawki dla dziecka. Pomyśl jednak o zaopatrzeniu lodówki i uzupełnieniu szafek w kuchni produktami, których najczęściej używacie. Warto mieć pewien zapas mąki, cukru, wody mineralnej, płatki śniadaniowe, mleko, jogurty, paczkowana wędlina. Z artykułów higienicznych przydadzą się podpaski, papier toaletowy, chusteczki higieniczne, mydło w płynie, proszki.

Jeśli sam nie gotujesz, poproś mamę lub teściową o przygotowanie kilku porcji obiadu więcej, tak by można było je dla was zamrozić. Przydadzą się w chwili największego zmęczenia po niewyspanej nocy, kiedy ty lub partnerka zgłodniejecie a nie będzie siły i czasu na gotowanie.

Rozważ również wprowadzenie stałych zleceń w banku na najczęstsze opłaty, tak by na czas bezpośrednio po porodzie tak jak to tylko możliwe ograniczyć liczbę dodatkowych obowiązków.

35. tydzień ciąży 37. tydzień ciąży

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)