35. tydzień ciąży

shutterstock_71071063

Twoje dziecko

waga 2383 gramy, wzrost 46,2 cm
Dziecko jest teraz bardzo ściśnięte i ma mało miejsca na poruszanie się. Ważne jest, być codziennie kontrolowała, czy dziecko się rusza. Licz ruchy płodu. Jeśli będzie ich mniej niż 10 w ciągu 6 godzin powinnaś zgłosić się do lekarza. Sygnałem alarmowym są również nagłe, chaotyczne, gwałtowne ruchy, lub ich zupełny brak.

Twoje ciało

Stan ociężałości i zmęczenia ciążą osiąga swoje apogeum. Pewnie ciężko ci oddychać, poruszać się i jeść. Jeśli pracujesz, zacznij przekazywać obowiązki osobie, która będzie cię zastępowała na urlopie macierzyńskim.

Mimo zmęczenia możesz odczuwać nagłą potrzebę ponownego wysprzątania pokoiku dziecięcego, wyprania ubranek dla dziecka, zrobienia porządku w szafach. To syndrom wicia gniazda, który jest sygnałem, że wkrótce zbliża się poród. Postaraj się nie szarżować. Musisz mieć siły na poród i połóg a także zajmowanie się dzieckiem.

Jeśli jednak czujesz, że najchętniej leżałabyś tylko na kanapie i nie robiła zupełnie nic, nie miej wyrzutów sumienia. Nie oznacza to, że będziesz złą matką. Twój organizm po prostu potrzebuje odpoczynku i magazynuje energię na poród.

Twoje zdrowie i nie tylko

Zainteresuj się alternatywnymi metodami łagodzenia bólu porodowego. Oddychanie, akupresura, masaż, ssanie kostek lodu mogą być w tym bardzo pomocne. Sprawdź też, czy szpital ma na wyposażeniu aparat TENS. Blokuje on drogi nerwów odpowiedzialne za przewodzenie bólu i wzmaga produkcję endorfin. Elektrody TENS umieszcza się po obu stronach kręgosłupa, sama regulujesz natężenie bodźców elektrycznych naciskając specjalny przycisk. Zalecane jest używanie go już w pierwszej fazie porodu.

Aparat TENS można też wypożyczyć. Wiele gabinetów rehabilitacyjnych świadczy taką usługę za niewielką opłatą.

By nieco złagodzić zniecierpliwienie ostatnimi tygodniami ciąży, pomyśl o wykonaniu własnoręcznie kartek informujących o narodzinach maluszka. Możesz na nich zostawić wolne miejsca do wpisania dokładnej daty urodzin, wagi, długości dziecka. Po narodzinach wystarczy dodać te informacje, dołączyć pierwsze zdjęcia maluszka i obdarować nimi szczęśliwych dziadków.

Rady dla partnera

Chcesz ulżyć partnerce w bólu porodowym? Przygotuj sporą ilość kostek lodu i termos do ich przewiezienia do szpitala. Odśwież też sobie wiedzę ze szkoły rodzenia o kolejnych fazach porodu i zachowaniu rodzącej, tak byś mógł okazać się maksymalnie pomocy podczas narodzin. Im więcej będziesz wiedział, tym łatwiej będzie ci aktywnie współuczestniczyć w narodzinach dziecka. W trakcie porodu uwaga personelu będzie koncentrować się na rodzącej i dziecku. Ważne, byś swoją obecnością nie utrudniał pracy lekarzom i położnej a także nie poczuł się urażony, czy zaskoczony, głośnymi krzykami partnerki, jej wycofaniem, bólem, czy widokiem krwi.

Bądź przygotowany, że poród może nastąpić lada dzień. Gotowość porodowa oznacza dla ciebie dbałość o zawsze zatankowany samochód i rezygnację ze spożywania alkoholu. Obejmuje to również piwo przed snem, czy kieliszek wina do obiadu.

34. tydzień ciąży 36. tydzień ciąży

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)