33. tydzień ciąży

Kalendarz ciąży (3)

Twoje dziecko

waga 1918 gramów, wzrost 43,7 cm
Maluch nadal doskonali umiejętności potrzebne mu poza brzuchem mamy: ćwiczy oddychanie, ssanie. Wyraźnie można już odróżnić fazy jego aktywności i snu. Dziecko nabiera ciała i jego skóra powoli przestaje być przeźroczysta. Porusza się teraz spokojniej. Kopnięcia i szturchanie nie są już tak swobodne, jak kilka tygodni temu, bo dziecku brakuje już na nie miejsca.

Maluszek ma już własny układ odpornościowy i pobiera od ciebie przeciwciała. Twardnieje też jego kościec. Wyjątkiem jest główka, która musi pozostać elastyczna, by podczas porodu przedostać się przez kanał rodny.

Twoje ciało

Martwisz się, że nie rozpoznasz bólów porodowych? Nawet jeśli masz w głowie wizję porodu w taksówce, lub w samochodzie to skurcze, które odczuwasz nie są jeszcze bólami porodowymi. Łagodzi je zmiana pozycji. Jeśli leżałaś, wstań i pochodź. Gdy byłaś aktywna, odpocznij i połóż się.

Jeśli jednak bardzo się niepokoisz, że rozpoczął się poród, jedź do szpitala. Najprawdopodobniej okaże się, że to fałszywy alarm i po zbadaniu zostaniesz odesłana do domu. Gdyby jednak poród się rozpoczął, na pewno bezpieczniej będzie, jeśli od pierwszych chwil będziesz pod opieką lekarską. Dziecko jest już na tyle duże i dojrzałe, że da sobie radę poza brzuchem mamy, ale po narodzinach trafiłoby jeszcze do inkubatora, by było mu ciepło.

Od tego tygodnia powinny też poprawiać się wyniki krwi, ponieważ zmniejsza się niedokrwistość fizjologiczna.

Twoje zdrowie i nie tylko

Nie zwlekaj z chodzeniem do toalety. Częste oddawanie moczu jest kłopotliwe, ale nie wstrzymuj parcia na mocz. Wypełniony pęcherz uciska na macicę i może doprowadzić do czynności skurczowych. Możesz też nabawić się infekcji dróg moczowych.

Jeśli jesteś już znużona i zmęczona ciążą, pomyśl, że jeszcze tylko kilka tygodni i będziesz miała w ramionach swoje dziecko. Możesz też odczuwać ekscytację i podniecenie związane z nadchodzącymi narodzinami.

Nie zapomnij dowiedzieć się w szpitalu, w którym chcesz rodzić, czy za dodatkowe udogodnienia pobierane są opłaty. Dotyczy to np. znieczulenia podczas porodu, sali do porodów rodzinnych, bardziej komfortowo wyposażonej sali po porodzie z własna łazienką.

Rady dla partnera

Pomyśl o spakowaniu dla siebie torby do szpitala. Jeśli chcesz być przy porodzie, przygotuj się na dłuższy pobyt w szpitalu. Przyda ci się zegarek z sekundnikiem do liczenia skurczy, gazeta, książka podczas oczekiwania na finalną fazę porodu, naładowana komórka, drobne pieniądze na przekąski i napoje, lub własna kanapka i coś do picia, aparat fotograficzny lub kamera, lista telefonów do osób, które chcecie powiadomić o narodzinach, jeśli nie masz wszystkich numerów w komórce. Pomyśl o ubraniu na zmianę, podstawowych przyborach toaletowych typu: szczotka, pasta do zębów, dezodorant, jeśli prosto ze szpitala będziesz jechał do pracy.

Staraj się też maksymalnie odciążyć partnerkę w pracach domowych. Nie bagatelizuj jej lęków i obaw, ale też nie przynoś do domu wszystkich opowieści o trudnych porodach, którymi ochoczo dzielą się z tobą znajomi i współpracownicy.

Jeśli jesteś poza domem nie wyłączaj telefonu. W trakcie spotkań ustaw telefon na wibracje, tak by nie tracić kontaktu z partnerką. Możliwość powiadomienia cię w każdej chwili o rozpoczynającym się porodzie pozwoli jej się uspokoić, zwłaszcza jeśli oczekujecie pierwszego dziecka i przyszła mama bardzo się niepokoi zbliżającym się macierzyństwem.

32. tydzień ciąży 34. tydzień ciąży

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)