32. tydzień ciąży

Ciaza

Twoje dziecko

waga 1702 gramy, wzrost 42,4 cm
Płuca dziecka są już w pełni ukształtowane. Gdyby teraz przyszło na świat, potrafiłoby już oddychać samodzielnie. Dziecko intensywnie rośnie. Do czasu porodu przybierze jeszcze połowę swojej wagi urodzeniowej. W kolejnych tygodniach szybciej będzie nabierało masy, niż rosło. Maluch robi się coraz okrąglejszy. Tłuszcz po skórą jest mu potrzebny, by utrzymać ciepło po urodzeniu.

Jeśli oczekujesz chłopca, jego jąderka powinny już znajdować się w mosznie. Czasami po porodzie okazuje się, że nie jest to proces zakończony. Najczęściej proces ten kończy się samoistnie i do czasu ukończenia przez chłopca pierwszego roku życia jąderka są już na swoim miejscu.

Jeśli badanie usg wykazało, że dziecko nie obróciło się główką do dołu, zostało na to niewiele czasu. Jeśli do czasu porodu nadal będzie ułożone główką do góry, będziesz musiała mieć cesarskie cięcie.

Twoje ciało

Jest ci teraz już bardzo ciężko. Kłopoty ze snem, uczucie ciężkości, obrzęki stóp to tylko niektóre znane ci już dolegliwości. Może do nich dołączyć również kołatanie serca, związane ze zwiększeniem się objętości krwi w twoim organizmie. Niemal każdej ciężarnej towarzyszą też na tym etapie ciąży bóle pleców. Są one związane z rozluźnieniem się więzadeł do porodu.

Lekarz może zalecić częstsze pomiary ciśnienia tętniczego, by zauważyć objawy ewentualnego zatrucia ciążowego.

W piersiach może pojawić się siara, lepki płyn, który następnie przekształci się w mleko. Jest bardzo wartościowy dla dziecka. Zawiera przeciwciała, dużą ilość witamin, soli mineralnych, sodu i chlorków, zmniejsza ryzyko alergii, zapobiega odwodnieniu, ułatwia dziecku wydalanie smółki,

Twoje zdrowie i nie tylko

Myślałaś o zorganizowaniu baby shower? Może zorganizują je dla ciebie przyjaciółki, siostra, lub kuzynka?  Nie wzbraniaj się przed kilkoma godzinami spędzonymi z reguły w kobiecym gronie. Przyjęcie na cześć przyszłej mamy i jej dziecka jest doskonałą okazją, by uzupełnić wyprawkę. Goście przynoszą z sobą mnóstwo prezentów dla maluszka. Dla ciebie to chwila beztroski i relaksu w gronie życzliwych ci osób, które pewnie już nie mogą doczekać się, kiedy maluch przyjdzie na świat. Z tej okazji możesz pomyśleć o zorganizowaniu kilku konkursów dla gości a po spotkaniu przesłać im podziękowania z drobnym upominkiem.

Rady dla partnera

Martwią cię nadchodzące dodatkowe wydatki związane z urodzeniem się dziecka? Może nie taki diabeł straszny… Utrzymanie dziecka nie musi kosztować fortuny, zwłaszcza jeśli zachowasz zimną krew i nie dasz się uwieść reklamom. Nie ma co jednak ukrywać, że pojawienie się nowego członka rodziny wymaga reorganizacji domowego budżetu. Policz więc na spokojnie, co jest niezbędne w najbliższych miesiącach: opieka medyczna, szczepienia, pieluchy, sztuczne mleko, ubranka. Wózek, nosidełko, meble nie muszą być nowe. W internecie znaleźć można mnóstwo ofert używanych akcesoriów niemowlęcych. Warto im się przyjrzeć, bo dzieci szybko rosną i często są to rzeczy w bardzo dobrym stanie.

31. tydzień ciąży 33. tydzień ciąży

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)

Jedno przemyślenie nt. „32. tydzień ciąży

  1. Nawet nie chcę liczyć ile już wydałam na ciążę. Same badania, usg, wizyty wszystko prywatnie. Rodzić też będę z położną, za którą trzeba oczywiscie zapłacić. A gdzie wydatki na dziecko?

Możliwość komentowania jest wyłączona.