31. tydzień ciąży

Kalendarz ciąży (1)

Twoje dziecko

Waga 1502 gramy, wzrost 41,1 cm
Maluch jest już w pełni ukształtowany, wciąż jednak nabiera ciała. Pewnie zauważyłaś, że ma już określone okresy aktywności i spokoju. Rytm czuwania osiąga zazwyczaj swoje apogeum, kiedy ty najbardziej chciałabyś spać. Czas fikania koziołków, szalonych podskoków już minął. Dziecko jest już na tyle duże, że na swobodne ruchy w macicy jest już po prostu za ciasno. Porusza się jednak na tyle energicznie, że jego kopnięcia mogą sprawiać ci ból i sprawić, że na kilka chwil stracisz oddech. Dziecko z uwagą nasłuchuje dźwięków, które do niego dochodzą, kręci głową, otwiera oczy, pije płyn owodniowy i siusia.

Twoje ciało

W brzuchu robi się coraz ciaśniej i może dokuczać ci zgaga. By zmniejszyć palenie w przełyku, jedź małe porcje lekkostrawnych produktów. Pij dużo wody mineralnej i lekki napar z mięty. Pamiętaj o odpowiednim odżywianiu. W ostatnim trymestrze ciąży przyrost wagi wynosi ok. 0,5 kg na tydzień. Nawilżaj skórę, by uniknąć swędzenia i uczucia napięcia. Na twarzy mogą pojawić się podrażnienia i wypryski. Nie eksperymentuj z kosmetykami. Podkład w kremie i korektor pozwolą zamaskować niedoskonałości i oznaki zmęczenia. Jeśli puchną ci stopy, jak najczęściej wypoczywaj z uniesionymi nogami.

Uwaga na seks. Jesteś teraz bardziej podatna na infekcje. Jeśli po współżyciu czujesz dyskomfort, pieczenie, swędzenie, pojawią się upławy i ból może to być zakażenie grzybicze lub bakteryjne.

Masuj krocze i ćwicz mięśnie Kegla. W sklepach dostępny jest olejek migdałowy lub z kiełków pszenicy, którym codziennie masuj krocze. Uelastyczni to tkankę przed zbliżającym się porodem.

Jeśli masz dużą wadę wzroku, czas na konsultację u okulisty, który może wydać zalecenie mające wpływ na przebieg porodu, np.: skrócenie fazy parcia, czy wykonanie cesarskiego cięcia.

Twoje zdrowie i nie tylko

Czujesz się nieporadna, często coś leci ci z rąk? Taka niezręczność jest związana z rozluźnieniem wiązadeł stawowych i zatrzymaniem wody w organizmie. Oznacza to, że mniej pewnie chwytasz różne rzeczy i częściej się zdarza, że wyślizgną się z rąk. Wraz z rosnącym brzuchem zmienia się też środek ciężkości, co sprawia, że możesz mieć dodatkowo kłopoty z utrzymaniem równowagi. Wszystko to sprawia, że finezją ruchów raczej nie przypominasz baletnicy. To stan przejściowy, który minie po narodzinach. Do tego czasu staraj się nie przemęczać, unikaj chodzenia po śliskich i stromych powierzchniach. Jeśli zdarzy ci się potłuc pamiątkowy serwis po babci, nie bądź dla siebie zbyt surowa. Następnym razem poproś o pozmywanie kogoś z rodziny.

Czas na przygotowanie dziecięcych ubranek. Pamiętaj, że wszystkie ubranka powinny być wyprane w proszku, lub płynie do prania dla niemowląt. Większość ubranek dziś nie nadaje się do gotowania, dlatego wypierz je w temperaturze 40 stopni i po wyschnięciu wyprasuj gorącym żelazkiem.

Rady dla partnera

Jeśli macie w domu zwierzęta, zwłaszcza psa lub kota musicie zacząć przyzwyczajać je do tego, że wkrótce w domu pojawi się dziecko. Zwierzęta, które dotychczas niepodzielnie królowały w sercach właścicieli i na domowych kanapach niekiedy źle znoszą konkurencję ze strony malucha.

30. tydzień ciąży 32. tydzień ciąży

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)