29. tydzień ciąży

Ciaza-najczesciej-pytania-samochod

Twoje dziecko

waga 1153 gramów, wzrost 38,6 cm
Maluch posiada już rozwinięty zmysł smaku, reaguje na ból. Oczy wodzą intencjonalnie za źródłem światła. Dziecko doskonale słyszy i rozróżnia głosy ludzkie od innych dopływających do niego z zewnątrz dźwięków.

Szybko rozwija się mózg i rośnie głowa. Maluch ćwiczy też mięśnie oddechowe. Doskonalą swoje funkcje płuca, choć w dwudziestym dziewiątym tygodniu dziecko nadal nie jest w stanie oddychać samodzielnie.

Twoje ciało

Coraz trudniej ci się poruszać. Brzuch jest już tak duży, że masz kłopot z utrzymaniem równowagi. Coraz większe dziecko uciska na narządy wewnętrzne, stąd częste uczucie zgagi, niestrawność, odbijanie, parcie na mocz. Pojawiają się zaparcia i hemoroidy. Skurcze łydek mogą przejść w syndrom niespokojnych nóg. Ta uciążliwa dolegliwość daje się we znaki zwłaszcza w nocy. To uczucie mrowienia, jakby poruszania się tkanek pod skórą, które mija w momencie poruszenia nogami.

Twoje zdrowie i nie tylko

Wciąż jesteś głodna? Staraj się nie zjadać wszystkiego, co masz pod ręką i nie folguj ciążowym zachciankom. Jeśli masz ochotę na coś słodkiego, spróbuj oszukać żołądek słodkimi owocami, czy twarożkiem z miodem. Jeśli czujesz, że nie wytrzymasz bez zjedzenia czegoś konkretnego, to przygotuj sobie tost z masłem, talerz warzywnej zupy lub płatki z jogurtem.

Nadal nie możesz patrzeć na smażone potrawy, mdłości wywołuje zapach środków do prania? Większość takich reakcji mija po pierwszym trymestrze, jeśli utrzymują się nadal, pozostaje się z tym pogodzić. Za chwilę rodzisz, więc do następnej ciąży pożegnasz ciążowe awersje i zachcianki.

Może też dokuczać ci nadmiar śliny w ustach. Na tę przypadłość pomoże częste mycie zębów pastą o miętowym smaku i żucie gumy.

Rady dla partnera

Jeśli twoja partnerka wciąż sama prowadzi samochód, sprawdź, czy zawsze zapina pasy. Jeśli narzeka, że cisną ją pasy, pomóż jej wybrać i zamontuj specjalny adapter do pasów dla kobiet w ciąży. Taki adapter odciąga dolną część pasa poniżej dziecka, zapewniając mu bezpieczeństwo w razie wypadku a na co dzień nie powoduje dyskomfortu u mamy.
Jeśli na co dzień żyjesz ciążą partnerki, masujesz obolałe stopy, sprzątasz, robisz zakupy, wysłuchujesz historii o porodach, pomyśl też czasem o sobie. Potrzebujesz oddechu i odrobiny luzu. Umów się z kolegami na piłkę, idź na piwo, pooglądaj bez wyrzutów sumienia mecz w telewizji. Jeśli będziesz miał dobry humor, będziesz wypoczęty, pozytywnie nastawiony do narodzin łatwiej będzie ci pomóc partnerce i przyzwyczaić się do bezsennych nocy po porodzie. Zajęty ojcowskimi obowiązkami już wkrótce nieprędko będziesz mógł znaleźć czas tylko dla siebie.

Pewnie twoja partnerka będzie chciała zorganizować baby shower dla najbliższych koleżanek i znajomych. Pomyślcie też o wspólnym obiedzie z rodzicami. Pewnie nie mogą się już doczekać wnuka. Zaproście przyszłych dziadków na niedzielne popołudnie. Nie dokładaj jednak partnerce kolejnych obowiązków. Teraz gotowanie wykwintnego obiadu dla kilkunastu osób to zapewne ostatnia rzecz, o której marzy. Przygotuj coś sam. Liczy się intencja, więc nikt się nie obrazi, nawet jeśli będą to proste, nieskomplikowane potrawy.

Możesz też poprosić przyszłe babcie, by przyniosły coś ze sobą, co będzie łatwo odgrzać.
Taka wspólna niedziela, to też dobry moment, by porozmawiać, jak wyobrażacie sobie odwiedziny ze strony rodziny tuż po narodzinach. Dziadkowie pewnie chętnie zobaczyliby wnuka jeszcze w szpitalu. Jeśli wolicie, by pierwsze odwiedziny odbyły się dopiero po jakimś czasie, aż nieco okrzepniecie w roli rodziców i twoja partnerka nieco odpocznie po porodzie, spokojnie wytłumaczcie to rodzicom.

28. tydzień ciąży 30. tydzień ciąży

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)