28. tydzień ciąży

Kalendarz ciąży (1)

Twoje dziecko

waga 1005 gramów, wzrost 37,6 cm
Dziecko potrafi już otwierać oczy i nawet obracać głowę w kierunku silnego światła. Widoczne stają się paznokcie. Odkłada się też tkanka tłuszczowa. Maluch przygotowuje się do opuszczenia ciepłego brzucha mamy. Ma na to jeszcze kilka tygodni. Pozostanie w twoim brzuchu maksymalnie do 42. tygodnia. Po tym terminie poród jest już wywoływany. Nie ma jednak co martwić się na zapas. Równie dobrze dziecko może zechcieć przyjść na świat np. w 39. tygodniu ciąży.

Maluchowi nadal rosną włosy, dziecko doskonali też funkcje płuc, choć urodzone w 28. tygodniu ciąży, nie potrafi jeszcze oddychać samodzielnie. Widoczna jest też już większość odruchów: ssania, chwytny, kroczenia. Dziecko potrafi już ziewać i to nawet kilkakrotnie w całych cyklach i w miarę regularnie oddychać.

W tym czasie dziecko może się też już obrócić główką w dół. Jeśli tak się nie stało, nie denerwuj się. Nie jest to jeszcze powód do niepokoju. Ma jeszcze kilka tygodni, by przyjąć tzw. „pozycję główkową”.

Twoje ciało

Jeśli masz grupę krwi Rh- będziesz miała wykonane badanie krwi, by oznaczyć przeciwciała. Lekarz może też zlecić wykonanie morfologii, by oznaczyć poziom żelaza we krwi.

Twoja waga wciąż rośnie. W trzecim trymestrze czeka cię największy przyrost wagi. Możesz przytyć nawet 5 kg.

Możesz już zacząć proste ćwiczenia przygotowujące twoje ciało do porodu, jak kucanie, siedzenie po turecku, czy ćwiczenia oddechowe i rozluźniające.

Twoje zdrowie i nie tylko

Powoli zbliża się wielki dzień. Do porodu zostało ci jeszcze trochę czasu, ale na wszelki wypadek spakuj już torbę do szpitala. Wskazówki, co zabrać dla siebie i dla dziecka z pewnością otrzymasz od swojej położnej. Sprawdź też w szpitalu, gdzie zamierzasz rodzić, co zaleca się przywieźć z sobą. Często informacje te są zamieszczane na stronie internetowej placówki, więc nie trzeba się po nie fatygować osobiście. Możesz też skorzystać z naszej listy Torba do porodu.

Przygotuj też w jednym miejscu niezbędne dokumenty: książeczkę ciąży, wyniki badań, dowód ubezpieczenia. Niewiele dzieci przychodzi na świat ściśle w wyliczonym terminie porodu. Jest to jedynie data szacunkowa a i nie zawsze da się ją precyzyjnie wyliczyć, jeśli nie pamiętałaś daty ostatniej miesiączki.

Jeśli ciężko ci ćwiczyć może spróbujesz pływania. Ruch dobrze ci zrobi. Chłodna woda odpręża, zmniejsza obrzęki. I co najważniejsze, w wodzie czujesz się lekka.

Od tego tygodnia, nawet jeśli ciąża rozwija się bez powikłań będziesz chodziła do lekarza częściej. Wizyty będą odbywały się co dwa tygodnie. Jeśli to możliwe poproś o numer telefonu do lekarza, lub położnej. Jeśli coś cię zaniepokoi, lub będziesz miała jakieś pytania, szybciej i wygodniej będzie ci zadzwonić.

Rady dla partnera

Jeśli nie zwiedzaliście izby porodowej na kursie w szkole rodzenia, zabierz swoją partnerkę na wycieczkę do szpitala, gdzie zamierzacie rodzić. Na miejscu zobaczycie, jak wygląda wyposażenie oddziału położniczego, gdzie się wchodzi na położniczą izbę przyjęć, jak poruszać się po terenie szpitala, by w dni porodu nie tracić czasu na poszukiwanie wejścia, czy wypytywanie np.: o windę.

Jeśli nie towarzyszyłeś partnerce w szkole rodzenia, spróbuj znaleźć informacje na temat porodu, jego faz, sposobów łagodzenia bólu. Możesz też obejrzeć film o porodzie. Łatwiej ci będzie podjąć ostateczną decyzję, czy chcesz być przy porodzie. Wielu ojców po fakcie przyznaje, że było to trudne, lecz piękne doświadczenie. Sam musisz zdecydować, czy dasz radę. Może cię zastąpić mama, czy zaufana koleżanka. W dużych miastach coraz popularniejsze staje się korzystanie z pomocy duli, czyli towarzyszki porodu.

27. tydzień ciąży 29. tydzień ciąży

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)