27. tydzień ciąży

Kalendarz ciąży (2)

Twoje dziecko

waga 875 gramów, wzrost 36,6 cm
Maluch ma już brwi, rzęsy i włosy na głowie. Owłosienie głowy jest sprawą bardzo indywidualną. Niektóre dzieci rodzą się niemal łyse, inne z bujną czupryną. Te pierwsze włoski szybko się wycierają. Kolor włosów może się też zmienić w ciągu kilku pierwszych miesięcy po narodzinach. Maluch nadal szybko rośnie magazynując tłuszcz i inne substancje potrzebne mu po porodzie. Potrafi wypić nawet do 1 litra płynu owodniowego dziennie, czerpiąc z niego przede wszystkim cukry.

Powieki nie są jeszcze zupełnie otwarte, ale ze względu na rozwój i doskonalenie funkcji siatkówki, oczy reagują na światło. Gdybyś skierowała silny strumień światła na brzuch, mogłabyś poczuć, jak dziecko zacznie się od niego odwracać.

Jeśli często przebywasz w towarzystwie tych samych osób, dziecko potrafi również rozpoznawać ich głosy. Twój głos jest mu już doskonale znany. Maluch potrafi się uspokoić, gdy czule do niego przemawiasz. Nie szczędź mu więc swojej uwagi, jak najwięcej z nim rozmawiaj. Te „rozmowy” to piękny sposób na nawiązywanie więzi z nienarodzonym jeszcze maluszkiem.

Twoje ciało

Odczuwasz potrzebę częstego oddawania moczu? Niestety w najbliższych tygodniach czekają się częste wizyty w toalecie. Dziecko jest już na tyle duże, że uciska na pęcherz. Możesz mieć trudności z utrzymaniem moczu, gdy śmiejesz się, kichasz, czy kaszlesz. Noś cienkie wkładki higieniczne, by zapewnić sobie uczucie komfortu i suchości.

Twoje zdrowie i nie tylko

Zaczyna się trzeci, ostatni trymestr. Choć zdarzało ci się pewnie już wcześniej narzekać na ociężałość, opuchnięte kostki i palce u rąk, bóle pleców, kłopoty z wypróżnianiem, niestety nie możemy cię pocieszyć. Przed tobą kilka ostatnich, najtrudniejszych tygodni przed porodem. W zależności od tego jak rozwija się ciąża lekarz może poprosić, byś przychodziła na wizyty, jak dotychczas, raz w miesiącu. Jeśli coś go niepokoi, być może będziesz musiała pojawiać się częściej. Nie wzbraniaj się przed tym. Choć dziecko ma na tym etapie duże szanse przeżycia (w przypadku porodu po 23. tygodniu nie mówimy już o poronieniu, tylko o przedwczesnym porodzie), to każdy dzień dłużej w twoim brzuchu pozwala mu dojrzeć i nabrać sił, co ma duże znaczenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego, jak i jakości życia maluszka.

Rady dla partnera

Zwracaj uwagę na zachowanie i samopoczucie swojej partnerki. Pewnie już przyzwyczaiłeś się do rozmów o zbliżającym się porodzie, bólu, położnych itp. Nie lekceważ jednak sygnałów, na które zwraca uwagę partnerka. Bądź uważny, gdy mówi, że ma skurcze. Nieregularne, niebolesne skurcze nie są powodem do niepokoju na tym etapie ciąży. To macica powoli przygotowuje się do porodu. Jeśli jednak skurcze pojawiają się regularnie, są bolesne i jest ich więcej niż 5 na godzinę, nie zwlekaj z namówieniem jej na konsultację u lekarza. Podobnymi alarmującymi sygnałami są silne bóle krzyża, krwawienie, nagłe zmiany w zachowaniu dziecka.

Upewnij się, czy masz pod ręką, lub w swoim telefonie numer do położnej, ginekologa, na wypadek, gdyby zapomniała o nich partnerka.

26. tydzień ciąży 28. tydzień ciąży

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)