26. tydzień ciąży

Kalendarz ciąży (3)

Twoje dziecko

waga 760 gramów, wzrost 35,6 cm
Maluch nie tylko świetnie cię słyszy i potrafi rozpoznać też głos swojego taty, lecz żywo reaguje na dźwięki dobiegające do niego spoza brzucha mamy. Jeśli słuchasz muzyki, możesz poczuć, jak dziecko rytmicznie porusza się w jej rytmie. Badania udowodniły, że dzieci w łonie matki szczególnie chętnie słuchają muzyki poważnej. Spróbujcie więc posłuchać razem „Czterech pór roku” Vivaldiego. Świetnie sprawdzają się też serie klasycznych utworów Bacha, Beethovena, czy Mozarta w aranżacji dla maluchów.

Dziecko w twoim brzuchu reaguje też na dotyk. Spróbuj, czy odpowie ci na delikatne głaskanie, czy popukiwanie. Jest teraz bardzo sprawne, potrafi koordynować ruchy, a jednocześnie jeszcze na tyle małe, by dość swobodnie poruszać się w macicy. W kolejnych tygodniach będzie intensywnie rosło i z czasem będzie mu coraz ciaśniej. Nie będzie już miało miejsca na obroty, czy zabawy pępowiną. Nadal rozwijają się płuca, doskonaląc swoje funkcje tak, by podjąć oddychanie po porodzie. Maluch często ćwiczy też ssanie stóp i kciuka, przygotowując się do ssania piersi.

Twoje ciało

Kończysz najprzyjemniejszy drugi trymestr. Dziecko szybko rośnie, przybiera nawet 90 gramów tygodniowo. Zadbaj o odpowiednią dietę bogatą w wapń, witaminy i składniki mineralne. Mleko i jego przetwory są niezbędne, by nie odwapniły się twoje zęby i kości. Jeśli nie lubisz mleka, zastąp je kefirem, czy jogurtem, które dzięki zawartości bakterii probiotycznych wspomogą też pracę jelit. Ograniczaj sól, by zmniejszyć obrzęki. Dużo warzyw i owoców bogatych w błonnik, chleb razowy pomoże, jeśli cierpisz na zaparcia. Jedz małe porcje, unikaj smażonych potraw. Domowe zupy na wywarze z jarzyn (nie na gotowych kostkach rosołowych), gotowane na parze warzywa, duszone mięso są sycące, ale lekkostrawne. To ważne, jeśli dokucza ci zgaga.

Masz w domu słuchawki lekarskie? Serce dziecka bije już na tyle mocno, że można je wysłuchać przez stetoskop. Jeśli w domu na malucha czeka starsze rodzeństwo, to znakomity sposób, by ich sobie w ten sposób przedstawić. Jeśli tylko masz okazję, zrób sobie krótki urlop i zbieraj siły na końcówkę ciąży.

Twoje zdrowie i nie tylko

Złapałaś infekcję górnych dróg oddechowych? Męczy cię katar, kaszel i gorączka? Nie przyjmuj na własną rękę żadnych z pozoru bezpiecznych leków na przeziębienie, nawet jeśli można je bez problemu dostać w aptece bez recepty. Pozostają ci domowe sposoby jak np.: ciepły, rozgrzewający rosół, syrop z cebuli, mleko z miodem i czosnkiem, herbata z cytryną.

Rady dla partnera

Nawet jeśli nie jesteś mistrzem majsterkowania, powoli oswajaj się z myślą, że już wkrótce będzie trzeba zaprzyjaźnić się z młotkiem i śrubokrętem. Na budowanie domku na drzewie, lub wieszanie huśtawki jeszcze przyjdzie czas. Możesz jednak przymierzyć się mentalnie do faktu, że za jakiś miesiąc czeka cię skręcenie łóżeczka, złożenie komody, lub szafki i powieszenie półek w dziecięcym pokoiku.

25. tydzień ciąży 27. tydzień ciąży

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)

3 przemyślenia nt. „26. tydzień ciąży

  1. Lekarz zapisał mi antybiotyk, teściowa odradza polecając czosnek, miód. Mam zapalenie oskrzeli i jestem w 5 miesiącu. Brać leki?

    1. jest jedna złota zasada, leczenie zostawmy lekarzom, czasami dobrymi radami można narobić więcej złego niż dobrego. Ja też w 4 miesiącu złapałam przeziębienie i mój ginekolog powiedział, że czasami jeśli infekcja przebiega dość intensywnie gorszą krzywdę wyrządzi się dziecku i sobie nie podając na czas antybiotyku niż go biorąc. Przy zwykłym kaszelku lub lekkim katarze zalecił oczywiście herbatki z miodem, czosnek i syrop malinowy. Ale jeśli jest wskazanie do antybiotyku należy go wziąć. Zapalenie oskrzeli to już nie jest lekka infekcja i czosnek tu nie pomoże. Nieleczone zapalenie oskrzeli może się przekształcić w zapalenie płuc, co jak wiadomo wiąże się z wysoką gorączką i wtedy już nie infekcja a temperatura może zabić dzieciątko. A teściowej powiedz że od leczenia i wybierania środków do leczenia są lekarze, a nie ona.

Możliwość komentowania jest wyłączona.