25. tydzień ciąży

Ciąża imageowe (4)

Twoje dziecko

waga 660 gramów, wzrost 34,6 cm
Dziecko nabiera sił, nadal rośnie i przypomina już miniaturkę noworodka. Silnie czujesz jego ruchy. Na tym etapie ciąży może je również poczuć i zobaczyć jego tata. Twój brzuch nierzadko faluje, bądź wybrzusza się pod energicznymi kopniakami, czy wyrzutami rąk.

Twoje ciało

Brzuch staje się coraz większy i cięższy, powodując kłopoty z równowagą. Wolniej też chodzisz, trudniej ci wykonywać nawet proste domowe czynności. Nadal trudno ci się wysypiać. Zrezygnuj z leżenia na wznak Przyzwyczajaj się do zasypiania na lewym boku, najlepiej z poduszką miedzy nogami. Nocnego wypoczynku nie ułatwiają też koszmary senne. Z pewnością w ciągu dnia wielokrotnie myślisz o zbliżającym się porodzie. Głowę zaprzątają obawy związane bólem, opieką nad maleńkim dzieckiem. Sen nie sprawia, że automatycznie wyłączysz się z tych spraw. Podświadomość pracuje cały czas, projektując twoje lęki w formie sennych koszmarów.

Dokucza ci rwa kulszowa? Ta częsta przypadłość w ciąży jest niezmiernie dokuczliwa, tym bardziej, że nie możesz zażywać żadnych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Atak rwy kulszowej może złapać cię wszędzie. Gdy tak się stanie zadbaj koniecznie o swoje bezpieczeństwo. Usiądź na ławce, murku, poproś przechodniów o podtrzymanie, tak byś się nie przewróciła. Staraj się znaleźć taką pozycję, która złagodzi ucisk na nerw kulszowy. W domu możesz się położyć, podkładając pod nogi kilka poduszek. Wypróbuj też masaż zimną lub ciepłą wodą, okłady z lodu, lub rozgrzewający ciepły (nie gorący) termofor.

Skuteczność tych metod jest sprawą indywidualną i po prostu wymaga wypróbowania. W przypadku ciężarnych pocieszające jest to, że ból ustępuje zazwyczaj po porodzie, lub gdy dziecko inaczej się ułoży, zmniejszając ucisk na nerw. Każdy atak rwy kulszowej powinnaś jednak skonsultować z lekarzem, który może zalecić dalszą diagnostykę, fizjoterapię, czy masaże. Silne ataki rwy kulszowej mogą być też wskazaniem do cesarskiego cięcia. Ostateczną decyzję podejmie lekarz prowadzący w zależności od stopnia zaawansowania choroby.

Twoje zdrowie i nie tylko

Denerwują cię pytania w stylu: „Ile już przytyłaś?”, „O znowu dziewczynka? Pewnie jesteś rozczarowana?”, „Jeszcze nie urodziłaś? Chyba niedługo pękniesz”. Wymyśl jakąś dowcipną, ciętą odpowiedź i nie przejmuj się nerwową reakcją pytającego.

Puchną ci kostki i dłonie? Odpoczywaj z uniesionymi nogami. Jeśli leżysz, nie opieraj się na dłoniach. Podłuż pod nie poduszki, by leżały nieco wyżej. Ulgę przyniosą też masaże, czy prysznic chłodną wodą. Powinien jednak trwać krótko, byś się nie zaziębiła. Nadal nie wolno ci przecież przyjmować leków. Puchnięcie stóp i dłoni w zaawansowanej ciąży spowodowane jest zatrzymywaniem wody w organizmie. Mimo to musisz dużo pić, przynajmniej 2 litry płynów, by gospodarka wodna mogła prawidłowo funkcjonować. Wodę wiąże też sól, unikaj więc spożywania słonych potraw i jak najwięcej się ruszaj.
Płaskie wsuwane buty, nie wymagające zapinania, czy sznurowania mogą ci nieco ułatwić życie. Możesz też rozluźniać dłonie, pomachać nimi i lekko potrząsać.

Rady dla partnera

Jak najczęściej masuj swoją partnerkę. Pomożesz jej się rozluźnić. Jeśli chodzicie do szkoły rodzenia, na zajęciach nauczysz się, jaki rodzaj masażu jest najbardziej przydatny w czasie porodu. Byś był pewny swoich ruchów, czuł z jaką siłą i gdzie możesz masować, musisz nabrać nieco wprawy. Codzienny, wieczorny masaż przed snem może stać się miłym rytuałem ułatwiającym wam obojgu zasypianie.

Jeśli wyznajesz zasadę, że miłość wyraża się nie tylko słowami, sprawdź jak wygląda samochód twojej partnerki. Umyj go, odkurz, zatankuj do pełna. Jeśli trzeba zmień opony, odprowadź na przegląd a przyszła mama kilka dodatkowych godzin wolnego czasu niech przeznaczy na drzemkę, lub odprężające spotkanie z przyjaciółką. Jeśli jest rozdrażniona, bądź miewa zmienne nastroje, co może się pojawić na tym etapie ciąży, pomoże jej to odzyskać równowagę i dobry humor.

24. tydzień ciąży 26. tydzień ciąży

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)