24. tydzień ciąży

Kalendarz ciąży (1)

Twoje dziecko

waga 600 gramów, wzrost 30 cm
Maluch doskonale wyczuwa twoje emocje. Jeśli się denerwujesz, czegoś boisz, będzie reagował nerwowo się ruszając, lub przeciwnie zastygnie w bezruchu. Taki stan może trwać nawet kilka godzin.

Twarz dziecka nabiera rysów, które dziecko będzie miało po urodzeniu. Na właściwym miejscu są już oczy, uszy przemieściły się na boki głowy. Maluch ma już nawet rzęsy i włosy na głowie. W płucach tworzą się oskrzeliki niezbędne do oddychania po porodzie. Powoli zaczynają otwierać się powieki. Dziecko staje się coraz większy. Nie ma już tyle miejsca w macicy na swobodne harce, więc jego ruchy wciąż jeszcze bardzo silne i energiczne, z czasem staną się nieco spokojniejsze.

Twoje ciało

Możesz czuć się odciążała i ogromna. Bóle pleców, puchnące stopy i konieczność częstego chodzenia do toalety są typowe dla tego okresu ciąży. Staraj się nie przemęczać i jak najczęściej relaksować, unosząc stopy powyżej serca. Nie bierz na siebie zbyt wiele, zapisuj ważne terminy, czy sprawy niezbędne do załatwienia, bo możesz mieć kłopoty ze skupieniem uwagi.

Nadal możesz mieć napady wilczego apetytu i czuć się wciąż głodna. Staraj się jednak kontrolować, to co i ile jesz, by nie dopuścić do nadmiernego przyrostu wagi. Dbaj też o odpowiednie nawodnienie. Niedostateczna ilość wpływa na pojawienie się hemoroidów i kurczów nóg.

Twoje zdrowie i nie tylko

Dziecko jest coraz większe i dość mocno obciąża ci kręgosłup. Nie forsuj się więc dodatkowo pracami domowymi, czy dźwiganiem zakupów. Unikaj też wysokich obcasów. Siedzenie i stanie w jednej pozycji przed dłuższy czas staje się już niewygodne. Staraj się więc co jakiś czas zmieniać pozycję i rozprostować nogi. Masaż stóp i łydek, uniesienie nóg powyżej serca, delikatne ćwiczenia rozciągające pomogą również, jeśli dokuczają ci kurcze łydek.

Miej pod ręką zdrowe, nietuczące przekąski. Owoce, biszkopty, orzeszki, lub inne bakalie pomogą przetrwać napady głodu. Dobrze syci też całe jajko, kefir, czy sałata z warzywami z dodatkiem ciemnego makaronu i sosem winegret.
W tym tygodniu lekarz zleci wykonanie testu tolerancji glukozy, by sprawdzić, czy nie jesteś zagrożona pojawieniem się cukrzycy ciążowej.

Rady dla partnera

Wybraliście już szpital, w którym przyjdzie na świat wasze dziecko? Choć wydaje się, że do porodu zostało jeszcze dużo czasu, sprawdź kilkakrotnie, jak wygląda droga do szpitala o różnych porach dnia, czy jest gdzie zaparkować pod szpitalem, czy nie ma objazdów. Przejedź się kilkakrotnie z różnych stron miasta. Nie wiadomo przecież, czy nie będziesz dojeżdżał do szpitala z pracy, z zakupów, czy od znajomych. Jeśli są duże korki, lub masz krążyć przez kilkadziesiąt minut, by zostawić samochód, może lepiej zaplanować dojazd taksówką. Upewnij się, że w domu w widocznym miejscu leży kartka z numerami telefonów do kilku korporacji taksówkowych i gotówka na przejazd.

23. tydzień ciąży 25. tydzień ciąży

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)