23. tydzień ciąży

Kalendarz ciąży (5)

Twoje dziecko

waga 501 gramów, wzrost 28,9 cm
U malucha w tym tygodniu szybko odkłada się tkanka tłuszczowa. Nie jest jej na razie zbyt dużo, więc jego skóra nadal jest czerwona i pomarszczona. Pigment dopiero zaczyna się odkładać, więc widać przez nią kości i naczynia krwionośne. Dziecko waży teraz około pół kilograma. W przypadku przedwczesnego porodu jego szanse na przeżycie wynoszą teraz 50%, w zależności od twojego stanu zdrowia, przyczyny wcześniejszego rozwiązania, poziomu opieki medycznej. W najbliższych 5 tygodniach maluch ma przed sobą największy skok rozwojowy.

Nadal doskonalą się funkcje mózgu. Nawiązują się połączenia pomiędzy komórkami odpowiedzialnymi za pamięć, funkcje motoryczne, , inteligencję. W trakcie snu dziecko szybko porusza gałkami ocznymi.

Coraz silniej odczuwasz też ruchy dziecka. Energicznie kopie, obraca się, ssie kciuk, choć okresy jego aktywności są dość krótkie. Większą cześć doby maluszek przesypia. By pobudzić go do poruszania się, zjedź posiłek i połóż się wygodnie.

Cały czas doskonali się też słuch. Malec doskonale słyszy odgłosy pracy twojego serca, dźwięki, które dochodzą z układu krążenia i pokarmowego. Potrafi rozpoznać twój głos. Jeśli czasami czujesz, jak coś podskakuje ci w brzuchu, to pewnie dziecko ma czkawkę. Połyka coraz więcej płynu owodniowego, ponieważ potrzebuje do rozwoju zawartych w nim cukrów i substancji odżywczych. Stanowią one ważną cześć jego diety, obok substancji pokarmowych, które dostarczane mu są z twojego organizmu przez łożysko i pępowinę.

Twoje ciało

Dokucza ci niestrawność i zgaga? To coraz większe dziecko uciska na przewód pokarmowy, powodując dolegliwości żołądkowe. Jedz lekkostrawne posiłki. Przygotowuj małe porcje, dobrze żuj pokarm. Po posiłku warto iść też na spacer.

Możesz mieć również problemy ze snem. Układaj się na lewej stronie, by dotlenić dziecko. Pod bok i między nogi możesz podłożyć poduszki. W sklepach są specjalne poduszki w kształcie rogala, które pomagają ciężarnym się wysypiać. Po porodzie możesz taką poduszkę wykorzystać do karmienia.

Jeśli bolą cię plecy, poproś partnera o rozluźniający masaż dolnej części pleców.

Twoje zdrowie i nie tylko

Zaczynasz odczuwać skurcze. Nie są one bolesne i pojawiają się nieregularnie. Nie wpadaj w panikę. Do porodu zostało jeszcze trochę czasu. Są to tzw. skurcze przepowiadające Braxtona-Hicka. Przygotowują one macicę do porodu.

Rady dla partnera

Bądź cierpliwy i wyrozumiały. Twoja partnerka pewnie coraz bardziej obawia się zbliżającego się porodu, bólu, ewentualnych komplikacji, pobytu w szpitalu. Pozwól jej się wygadać. Zapomnij o takich komentarzach, jak: „tyle kobiet rodziło, urodzisz i ty”, „kiedyś to dopiero były porody, nie było przecież znieczulenia”, „jakoś to będzie”. Nawet jeśli czujesz się wobec tych lęków bezradny i nie wiesz, jak możesz pomóc, po prostu wysłuchaj jej, tyle razy, ile będzie miała ochotę o tym porozmawiać.

22. tydzień ciąży 24. tydzień ciąży

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)