19. tydzień ciąży

Ciąża imageowe (3)

Twoje dziecko

waga 240 gramów, wzrost od czubka głowy do krzyża ok. 15,3 cm
Witamy na półmetku. Za tobą połowa ciąży. Twój brzuch sięga pępka i będzie rósł w górę o ok. 1 cm na tydzień. Na główce dziecka zaczynają rosnąć włosy. Delikatne włoski pojawią się też na całym ciele maluszka. Ten meszek nazywany jest lanugo i stanowi ochronę skóry dziecka przed wodami płodowymi.

Będzie się utrzymywał do około 8. miesiąca ciąży. Potem zastąpi je tzw. owłosienie wtórne, nazywane po urodzeniu meszkiem dziecięcym.

Maluch intensywnie rozwija też swoje zmysły. Kształtuje się zmysł dotyku, słuchu, smaku, węchu. W mózgu wykształciły się już regiony odpowiedzialne za czucie i widzenie. Dziecko ma już zawiązki zębów mlecznych, teraz zaczną kształtować się zawiązki zębów stałych. Ostatecznych proporcji nabrały też kończyny. Stópka ma ok. 2,5 cm. Proporcja stopy do uda i podudzia już się nie zmieni.

Twoje ciało

Twoje dziecko teraz intensywnie się porusza i tak będzie jeszcze przez najbliższe 10 tygodni. Po tym czasie będzie już zbyt duże, by swobodnie poruszać się w macicy. Na razie korzysta więc ze swobody, radośnie ćwicząc pracę, nóg i rąk i racząc cię intensywnymi kopniakami. Chętnie się przekręca, fika obraca się. Niekiedy są to ruchy tak intensywne, że możesz odczuwać przy tym nawet lekki ból. Jeśli maluch ożywia się w nocy, możesz nie móc zmrużyć oka w okresie jego największej aktywności.

Zmienia się też sposób odkładania się tłuszczu. Możesz zauważyć, że tyjesz intensywniej na brzuchu, pośladkach, czy udach.

Twoje zdrowie i nie tylko

Dokuczają ci kurcze nóg? Dużo pij i jedz posiłki bogate w wapń i magnez. Jeśli nie przestałaś pić kawy, staraj się ją ograniczać. Kofeina wypłukuje magnez z organizmu. Doraźnie mogą pomóc ćwiczenia rozciągające, ciepła (nie gorąca)kąpiel i masaż. Dbaj o relaks. Dla odprężenia możesz pooglądać sobie artykuły dziecięce, poczytać fora o dzieciach.

Rady dla partnera

Zauważyłeś, że też przytyłeś? Zacznij się ruszać. Zalecenia dotyczące prowadzenia zdrowego trybu życia możesz zastosować również u siebie. Możecie wspólnie iść na basen, spacer, czy wybrać się zajęcia gimnastyczne dla par.

18. tydzień ciąży 20. tydzień ciąży

Inne tematy, które mogą Cię zainteresować:

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)