18. tydzień ciąży

Ciąża imageowe (1)

Twoje dziecko

waga 190 gramów, wzrost od czubka głowy do krzyża ok. 14,2 cm
Za tobą 18. tydzień ciąży. Maluch przygotowuje się do oddychania po opuszczeniu brzucha. Klatka piersiowa potrafi się już unosić i opadać. Na razie jednak wdychane i wydychane są wody płodowe. Z powietrzem dziecko zetknie się dopiero po opuszczeniu brzucha mamy.

Jeśli na ten tydzień masz wyznaczoną wizytę u lekarza, będziesz miała robione usg. Na badaniu usg około 20. tygodnia ciąży dziecko jest mierzone. Lekarz porównuje rzeczywiste wymiary dziecka do szacowanego okresu ciąży. Sprawdzane są pępowina i łożysko. Będziesz mogła zobaczyć, jak maluch się rusza, kopie i przekręca, ssie kciuk czy bawi się pępowiną. Jeśli nie zasłoni się rączkami, co często zdarza się akurat w czasie badania, zobaczysz też rysy twarzy swojego dziecka.
U dzieci obojga płci wyraźnie widać narządy płciowe.

Twoje ciało

Jeszcze tydzień i nasz za sobą półmetek. Ciąża jest już dobrze widoczna. Czas rozejrzeć się za wygodnymi, obszerniejszymi ubraniami, które nie będą krępowały ruchów i uciskały brzucha. Wiele sklepów oferuje ciekawe, kolorowe ubrania dla ciężarnych. Sukienki namioty z kołnierzykiem tak dobrze znane naszym mamom to już na szczęście przeżytek. Podobnie jak nieśmiertelne jakiś czas temu dżinsowe ogrodniczki. Jeśli masz ograniczone fundusze, rozejrzyj się za używanymi ubraniami. Ubrania ciążowe są potrzebne tylko przez kilka miesięcy i wiele mam po porodzie odsprzedaje je za przystępną cenę. Jeśli brzuch nie jest zbyt duży, możesz też po prostu kupić ubrania o kilka rozmiarów większe w swoich ulubionych sklepach. Zwracaj uwagę na skład materiałów. W ciąży częściej się pocisz, ubrania powinny więc być wykonane z oddychających materiałów, np. bawełny.

Możesz też zauważyć, że cisną cię buty. To normalny objaw. Wiele ciężarnych zauważa, że potrzebuje większego obuwia. Jeśli kupujesz sobie nowe buty, lepiej, by były na płaskim obcasie. Obcasy zachowaj naprawdę na wyjątkowe okazje. Choć media bombardują nas zdjęciami ciężarnych celebrytek na niebotycznych obcasach, nie ma powodu, by się tak umartwiać. Płaskie obuwie pozwoli oszczędzać kręgosłup, co docenią z pewnością twoje i tak obolałe plecy.

Twoje zdrowie i nie tylko

Masz zawroty głowy? Dbaj o utrzymanie stałego poziomu cukru we krwi. Koniecznie jedz często mniejsze porcje. Miej zawsze pod ręką zdrową przekąskę: krakersy, banana, suszone owoce. Dużo pij i nie wstawaj gwałtownie, zwłaszcza z pozycji leżącej. Staraj się też nie forsować. Proś rodzinę o włączenie się w obowiązki domowe. Nie musisz udowadniać całemu światu, że jesteś perfekcyjną panią domu. Ciąża to dostatecznie duży wysiłek, być np.: mycie okien, czy gruntowne sprzątanie zostawiła komuś innemu.

Jeśli czujesz, że robi ci się słabo, usiądź. Spuść niżej głowę i spokojnie pooddychaj. Jeśli jest to możliwe połóż się i unieś wyżej nogi.

Powoli czas też pomyśleć o zakupie wózka, czy innych akcesoriów dla dziecka. W wielu sklepach czas oczekiwania np. na wózek wynosi 4-8 tygodni. Trzeba go więc zamówić odpowiednio wcześniej, zwłaszcza jeśli planujesz zakup wózka kompaktowego 3 w jednym. O ile na gondolkę spokojnie możesz poczekać w razie jakiegoś opóźnienia w realizacji zamówienia, to nosidełko będzie ci już potrzebne w dniu wypisu ze szpitala.

Rady dla partnera

Nie szczędź czasu i uwagi swojej partnerce. Jak najczęściej mów jej komplementy i zapewniaj o swojej miłości. Wyraź to słowami. Nawet jeśli wychodzisz z założenia, że prawdziwą miłość wyraża się czynami i bez przypominania umyjesz jej samochód, czy odkurzysz mieszkanie, to wiedz, że twoja ciężarna partnerka bardzo czeka na te słowa. Staraj się też w jej towarzystwie nie oglądać za innymi kobietami i nie komplementować ich wyglądu. Twoja partnerka może być teraz na to szczególnie wrażliwa, zwłaszcza jeśli już sporo przytyła.

17. tydzień ciąży 19. tydzień ciąży

Inne tematy, które mogą Cię zainteresować:

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)