17. tydzień ciąży

Ciąża imageowe (4)

Twoje dziecko

waga 140 gramów, wzrost od czubka głowy do krzyża ok. 13 cm
Za tobą 17. tydzień ciąży. Malec rośnie jak na drożdżach. Jego twarz zaczyna nabierać rysów twarzy dziecka. Oczy nie są już skierowane na boki, wzrok kieruje się ku środkowi. Również uszy są już niemal na swojej ostatecznej pozycji. Kości zaczynają twardnieć.

Pojawia się szpik kostny. W tym tygodniu dziecko koncentruje się na odkładaniu brunatnego tłuszczu, który spełnia ważną rolę w wytwarzaniu ciepła w późniejszym życiu.
Rosnąca macica może zmienić twój środek ciężkości. Uważaj na zaburzenia równowagi, by się nie przewrócić. Wiele ciężarnych nabiera charakterystycznego kaczego chodu. W ten sposób organizm broni się przez potencjalnym upadkiem. Możesz sobie pomóc nosząc wygodne, płaskie obuwie.

Jeśli na ten okres przypada twoja kolejna wizyta lekarska, nadchodzi czas na kolejne usg, wykonywane zazwyczaj około 20. tygodnia ciąży.

Podczas kolejnej wizyty lekarskiej lekarz za pomocą specjalnego stetoskopu sprawdzi też bicie serca dziecka. Będziesz mogła je usłyszeć. To bardzo wzruszający moment. Ruchy dziecka, bicie serca sprawiają, że oto fakt stawania się matką staje się bardzo realny. Jeśli martwisz się, czy z ciążą jest wszystko w porządku, bicie serca dziecka uspokoi cię i upewni, że malec rozwija się prawidłowo.

Twoje ciało

W twoim organizmie szybko znacznie zwiększa się ilość krwi. Uciska ona na naczynia włosowate, co może spowodować niewielkie krwawienia z dziąseł i z nosa. Przygotuj się też na niezbyt przyjemne uczucie zatkania nosa.

Choć wszyscy zgadzają się, że ciąża ma swoje prawa, to dopiero przeżywanie jej na własnym przykładzie sprawia, że inaczej odbierane są wszelkie jej aspekty. Perspektywa stawania się matką, czas oczekiwania na dziecko jest niezwykłym okresem w życiu kobiety. Często jednak zmiany w wyglądzie, które wywołuje ciąża stają się powodem frustracji, czy niechęci do prowadzenia życia towarzyskiego. Możesz oczywiście należeć do tej grupy kobiet, które wyglądają tak, jakby włożyły sobie pod bluzkę piłkę od koszykówki a poza tym nie widać na nich żadnych oznak zmęczenia ciążą, nie mają opuchniętych nóg, czy problemów z cerą. Większość z nas nie ma jednak tyle szczęścia i czasami spojrzenie w lustro nie nastraja zbyt optymistycznie. Jeśli nie czujesz się atrakcyjna, możesz pocieszyć się myślą, że to stan przejściowy a ciąża przecież nie trwa wiecznie. Wiele kobiet traktuje swoje dodatkowe ciążowe kilogramy i pojawiające się normalne przecież krągłości zbyt krytycznie. Nie da się negować zmieniającego się ciała, czy próbować z nim walczyć.

Porozmawiaj też o swoich odczuciach z partnerem. Może się okazać, że jemu akurat twoje dodatkowe kilogramy w żaden sposób nie przeszkadzają. Wielu mężczyzn nadal uważa swoje ciężarne partnerki za atrakcyjne i z ochotą inicjuje seks do ostatnich tygodni ciąży. Jeśli nie ma medycznych przeciwwskazań i dobrze się czujesz nic nie stoi na przeszkodzie, by odmawiać sobie bliskości fizycznej. Są kobiety, którym ciąża znacznie podnosi libido, ale znaleźć można też odwrotne przykłady, kiedy koncentracja na dziecku i dolegliwości ciążowe sprawiają, że traci ona zainteresowanie seksem. Jeśli czujesz, że nie masz ochoty na zbliżenia, nie szczędź czułości i uwagi partnerowi. To pozwoli mu poczuć, że wciąż jest dla ciebie tak samo ważny.

Twoje zdrowie i nie tylko

Jeśli nie masz nastroju i czujesz się przytłoczona obowiązkami w pracy i w domu, staraj się jak najwięcej wypoczywać. Poproś partnera, by pomasował ci stopy. Możecie też wspólnie delikatnie masować brzuch i mówić do dziecka. Postaraj się znaleźć sposób, który pozwoli ci się odprężyć i z optymizmem spojrzeć na swój obecny stan. Nie miej wyrzutów sumienia, jeśli czasem masz ochotę zapomnieć o tym, że jesteś w ciąży i żyć, tak jak dawniej. Niestety odpada wieczorne wyjście na drinka, ale spotkanie w kawiarni przy bezkofeinowej kawie, czemu nie?

Rady dla partnera

Twoja partnerka za chwilę zacznie wybierać akcesoria dla dziecka. Choć może to być trudne postaraj się przynajmniej nie negować jej zachwytu nad każdymi maleńkimi śpioszkami, czy bucikami. Możesz też być zaskoczony cenami konfekcji dziecięcej. Cóż, posiadanie dzieci kosztuje od początku. Przygotuj się też na wielogodzinne rozważania wad i zalet poszczególnych modeli wózków, wybór koloru kocyków, pościeli itp. Twój głos doradczy jest w każdej w tych spraw bardzo cenny. Jeśli jeszcze aktywnie włączysz się w wyjazd do sklepu, przeniesienie wszystkich akcesoriów do samochodu a potem wniesienie do domu, możesz sobie pogratulować. Zła wiadomość jest taka, że najprawdopodobniej nie uda się wszystkiego kupić za jednym zamachem. Takich wypraw do sklepu będziesz musiał przeżyć jeszcze kilka.

16. tydzień ciąży 18. tydzień ciąży

Inne tematy, które mogą Cię zainteresować:

Zdjęcie: Zgodna na wykorzystywanie wizerunku podpisana z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)

Jedno przemyślenie nt. „17. tydzień ciąży

  1. A mój mąż jest kochany, bo uwielbia ze mną wybierać ubranka. Sam mnie namawia na zakupy, bo wie, że poprawia mi to humor.

Możliwość komentowania jest wyłączona.