16. tydzień ciąży

Ciąża imageowe (5)

Twoje dziecko

waga 100 gramów, wzrost od czubka głowy do krzyża 11,6 cm
Za tobą 15. tydzień ciąży. Nowy lokator w twoim brzuchu ma wielkość awokado. W najbliższych trzech tygodniach czeka go ogromny skok rozwojowy. Podwoi swoją wagę i sporo urośnie.

Choć w 16. tygodniu maluch waży zaledwie 100 gramów, potrafi się już bawić. Oczywiście wachlarz możliwości jest dość ograniczony ze względu na specyficzne miejsce pobytu, ale okazuje się, że rolę zabawki świetnie może spełniać pępowina. Dziecko ciągnie za nią, potrząsa, owija się nią. Czasami nawet tak mocno, że utrudnia to dopływ tlenu. Nie ma jednak powodu do obaw, że może to być dla niego groźne. Zazwyczaj malec po chwili puszcza pępowinę i wszystko wraca do normy.

W tym tygodniu twoje dziecko rozwija i doskonali też wszystkie funkcje życiowe. Funkcjonuje już układ krążenia i układ moczowy. Dziecko potrafi oddychać, choć na razie do płuc dostaje się płyn owodniowy. Zaczynają funkcjonować mięśnie twarzy. Dziecko marszczy się, ćwiczy miny i zezuje.

Ponieważ dziecko szybko rośnie stopniowo rozciąga się też macica. Mogą pojawić się bóle w podbrzuszu, zwłaszcza jeśli szybko się poruszysz. To normalne na tym etapie ciąży. Jeśli jednak ból utrzymuje się dłużej, porozmawiaj o tym z lekarzem lub położną.

Twoje ciało

Dziecko szybko rośnie, zwiększa się też ilość płynu owodniowego. Rozciągająca się macica może obciążać plecy, nierzadko w tym czasie pojawiają się również bóle w okolicy krzyżowej. Z reguły nie trwają długo, ale warto zadbać o prawidłową sylwetkę przy podnoszeniu np. siatek z zakupami, czy siedzeniu. Noś wygodne, najlepiej płaskie obuwie, uprawiaj sport. Regularne ćwiczenia rozciągające, czy pływanie odciążają kręgosłup i zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia tej nieprzyjemnej dolegliwości.

16. tydzień ciąży to też czas, kiedy wykonywane są badania AFP i test poczwórny. Są to badania krwi, które wykrywają takie wady jak rozszczep kręgosłupa, czy zespół Downa. Test poczwórny nie niesie z sobą niebezpieczeństwa uszkodzenia płodu. Nie jest jednak rutynowo wykonywany.

Możesz też odczuwać zwiększoną tkliwość i obrzmienie piersi, ponieważ zaczynają funkcjonować gruczoły mleczne. Biust powiększa się już od pierwszych tygodni ciąży. Zadbaj więc o dobrze dobrany, odpowiedni stanik. Ponieważ piersi rosną bardzo szybko będziesz potrzebowała nowego większego stanika co jakiś czas. Jeśli masz duże piersi śpij w staniku, by zapobiegać rozciąganiu się skóry. Dzięki temu biust nie obwiśnie.

Pewnie coraz częściej zaczynasz zastanawiać się, jak będzie wyglądało twoje życie za kilka miesięcy. Warto od początku jasno mówić o swoich oczekiwaniach partnerowi. Teraz jest moment, by spokojnie i bez emocji uzgodnić, w jaki sposób zorganizować wasze życie po porodzie. Staraj się jak najwięcej rozmawiać na ten temat z ojcem dziecka. Narodziny potomka wiele zmieniają we wspólnych relacjach. Na nowo trzeba zorganizować podział domowych wydatków, sposób spędzania wolnego czasu. Ustalcie wcześniej, kto i w jakim zakresie włączy się dodatkowo w obowiązki domowe, by pomóc ci w połogu, jeśli nie możesz w tym czasie liczyć na pomoc partnera. Wielu ojców jednak chętnie korzysta z przysługującego im urlopu tacierzyńskiego, by być w domu z dzieckiem zaraz po porodzie i opiekować się rodziną.

Jeśli masz możliwość, spotkajcie się z innymi świeżo upieczonymi rodzicami. Wymiana doświadczeń pozwoli łatwiej i szybciej oswoić się z wizją powiększonej rodziny. „Docieranie się” po porodzie, gdy do głosu dochodzi zmęczenie, nieprzespane noce, czasami trudności w karmieniu piersią i baby blues sprawia, że łatwo o niepotrzebne emocje, czy spięcia, zwłaszcza jeśli od początku mieliście jako para inne wyobrażenie o tym, czym są narodziny dziecka.

Jeśli masz prawo do urlopu macierzyńskiego, zainteresuj się, jakie świadczenia ci przysługują. Jeśli będziecie musieli poradzić sobie tylko z jedną pensją, być może warto zastanowić się nad planem oszczędnościowym. Nie zapominaj, że czeka was jeszcze kupienie wyprawki dla niemowlaka.

Możesz się też obawiać, że nie rozpoznasz symptomów rozpoczynającego się porodu. To częsta troska przyszłych mam. Zapewniamy, że nawet jeśli jest to twoja pierwsza ciąża, porodu nie da się przeoczyć. Jeśli boisz się bólu porodowego, porozmawiaj z lekarzem lub położną o fizjologii porodu. Możesz też spisać plan porodu. Oswojenie strachu przed bólem jest pierwszym krokiem do poradzenia sobie z nim. Zorientuj się, czy w szpitalu, gdzie zamierzasz rodzić, jest oferowane rodzącym darmowe znieczulenie zewnątrzoponowe lub inne alternatywy uśmierzające ból np.: wanna porodowa, worki sako lub gaz rozweselający.

Twoje zdrowie i nie tylko

Nadal dbaj o dietę bogatą w błonnik, by unikać zaparć. Twoja ciąża to też doskonała okazja, by cała rodzina nabrała zdrowych nawyków żywieniowych. Jeśli trudno namówić pozostałych domowników na zdrowszą kuchnię, może spróbujecie razem gotować i wymyślać nowe potrawy. Jeśli masz już dzieci, powoli nadchodzi czas, by poinformować ich o przyszłym rodzeństwie. Będą miały czas, by oswoić się z tą myślą. Włącz starszaków np.: w wybieranie wózka, ubranek, imienia dla malucha. Poświęcaj im dużo czasu i zapewniaj, jak najczęściej o swojej miłości. Niech fakt, że za kilka miesięcy będą starszym bratem, lub siostrą nie budzi w nich zazdrości, czy niepokoju, co do uczuć rodziców.

Rady dla partnera

Czy wiesz, jakie świadczenia przysługują ci w pracy z tytułu narodzin dziecka? Zapytaj w kadrach, czy w twojej firmie możesz skorzystać z dodatkowego okolicznościowego urlopu po porodzie, uzyskać pomoc finansową? Może jest możliwa czasowa praca w domu, lub część etatu. Niezależnie od tego, czy skorzystasz tylko ze świadczeń gwarantowanych przez prawo pracy, lub będziesz chciał zmienić warunki umowy o pracę, nie zaskakuj pracodawcy swoją decyzją. Takie rozwiązania powinieneś uzgodnić wcześniej.

15. tydzień ciąży   17. tydzień ciąży

Inne tematy, które mogą Cię zainteresować:

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)

Jedno przemyślenie nt. „16. tydzień ciąży

  1. Ja mam już cala wyprawkę. Nie mogłam się powstrzymać. Moje dziecko ma już teraz więcej ubrań niż ja.

Możliwość komentowania jest wyłączona.