15. tydzień ciąży

Rodzina_tęsknota za bestroską

Twoje dziecko

waga 70 gramów, wzrost mierzony od czubka głowy do krzyża 10,1 cm
Maluch w twoim brzuchu może już mieć nawet czkawkę. Nie czujesz tego, dzieci nie wydają też przy tym żadnych dźwięków. Tchawica dziecka jest wypełniona wodą, dlatego nie sposób usłyszeć czkawki malucha. Delikatne „czkniecia” będziesz mogła poczuć dopiero w trzecim trymetrze. Teraz jest jeszcze na to za wcześnie.

Choć pewnie zauważyłaś już pewien przyrost wagi – większość mam ma już w tym okresie dodatkowe 2-5 kg na plusie, to maluch waży jedynie 70 gramów.

Nogi są dłuższe niż ręce. Na usg wyraźnie widać już organy płciowe dziecka. Wreszcie będziesz mogła się dowiedzieć, czy za kilka miesięcy pojawi się na świecie twój synek, czy córeczka.

Dziecko potrafi też zginać wszystkie stawy. Wykształciły się paznokcie. A zatem rośniemy nadal.

W tym czasie możesz poczuć pierwsze ruchy swojego dziecka. Jeśli jeszcze nie rodziłaś, możesz je początkowo pomylić z bardziej energicznymi ruchami jelit. Przyszłe mamy wspominając czas, kiedy po raz pierwszy poczuły ruchy swojego dziecka, mówią, że to coś jakby w brzuchu nagle przepłynęła ryba, delikatne muśnięcia od środka.

Jeśli masz już za sobą ciążę, pewnie szybciej będziesz mogła odczytać te sygnały. Nie zmienia to jednak faktu, że dla każdej ciężarnej moment, kiedy pierwszy raz poczują ruchy swojego dziecka jest niezwykle wzruszający. Wiele ciężarnych podkreśla nawet, że właśnie wtedy tak naprawdę poczuły, że za chwilę będą mamami. Podobnych uczuć doświadczają też robiąc test ciążowy, widząc swoje dziecko pierwszy raz na usg, czy słysząc pierwszy raz bicie serca dziecka.

Twoje ciało

15.-20. tydzień ciąży to czas, kiedy większość ciężarnych po raz pierwszy czuje ruchy dziecka. Zapisz sobie datę, kiedy to się stanie i przekaż na kolejnej wizycie swojemu lekarzowi.

Nie martw się, jeśli nie czujesz ruchów malca w podanym wyżej okresie. Jeśli ciąża rozwija się dobrze, pozostaje spokojnie poczekać. Może twój maluch jest po prostu mniej ruchliwy. Mamy polecają również zjedzenie kostki czekolady, lub innego słodkiego przysmaku. Słodycze dostarczają szybko wchłanialnej glukozy, co wprawi malca w ruch. Sposoby te sprawdzają się jednak raczej w późniejszej ciąży. Teraz będziesz czuła raczej delikatne muśnięcia. Na przysłowiowe kopniaki pod żebra trzeba poczekać jeszcze kilka tygodni.
Wyczekując ruchów malucha nie przesadzaj z jedzeniem.

Możesz odczuwać teraz zwiększony apetyt, ale ciąża to okres w którym należy jeść dla dwojga nie za dwoje. Jeśli masz napady głodu, nie wychodź na zakupy, czy na spacer przed posiłkiem. Gdy zgłodniejesz trudniej będzie ci się oprzeć, by nie wejść do popularnego fast foodu, czy nie sięgnąć po batonik, czy cukierki. Przygotuj wcześniej zdrowe, lekkie i pożywne przekąski. Odżywiaj się regularnie, dbając o stałe pory posiłków.

Jeśli masz powyżej 35 lat, lub z wywiadu wynika, że jestem obciążona ryzykiem urodzenia chorego dziecka, lekarz może zlecić wykonanie badania nazywanego aminopunkcja. Polega ono na pobraniu wód płodowych.

Rozważ z partnerem, czy uważacie za wskazane wykonanie takiego badania. Niektórzy rodzice chcą wiedzieć wcześniej, ze może urodzić im się chore dziecko, inni z kolei podkreślają, że czekają na dziecko i fakt, że będzie chore nie ma dla nich żadnego znaczenia.

Twoje zdrowie i nie tylko

Jeśli dokuczają ci zaparcia, pij dużo wody i jedz posiłki bogate w błonnik: owoce, warzywa, ciemny chleb. Regularny ruch również wpływa korzystnie na pracę przewodu pokarmowego.

Nie spiesz się podczas jedzenia, dokładnie gryź każdy kęs. Unikaj ciężkostrawnych, smażonych posiłków. Jeśli masz zgagę jedz małe posiłki o regularnych porach. Możesz też zapytać lekarza o łagodny lek łagodzący tę dolegliwość.

Rady dla partnera

Koncentracja kobiety na ciąży i dziecku sprawia, że jej partner może czuć się pominięty. Postaraj się jej pomóc odnaleźć w nowej sytuacji, tak byś stał się integralną częścią jej nowego świata. Nie unikaj rozmów o ciąży, złym samopoczuciu, czy obawach związanych z pojawieniem się dziecka. Wspólnie wybierajcie imię dla malucha, planujcie zakupy dla dziecka. Dzięki temu nie będziesz miał poczucia, że ktoś odciąga uwagę partnerki do ciebie.

14. tydzień ciąży 16. tydzień ciąży

Inne tematy, które mogą Cię zainteresować:

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)

4 przemyślenia nt. „15. tydzień ciąży

  1. Dziewczyny odchudzanie proponuje zaczac od motywacji, jak potrzebujecie cos na motywacje, poszukajcie sobie w goglu; odchudzanie przed i po by sasetka

  2. A ja czuje się fatalnie. Przytyłam 10 kg. Nawet nie wiem kiedy i jak. Dużo niby nie jem. Wyglądam jak słoń a do finału jeszcze daleko.

    1. Nadmierne przytycie w ciąży nie jest zdrowe ani dla ciebie ani dla dziecka. Polecamy artykuł http://mama-to-wie.pl/ciaza/waga-w-ciazy/.
      Porozmawiaj też z lekarzem prowadzącym. Może trzeba zmienić nawyki żywieniowe. Pomocna może być też wizyta u dietetyka. Pamiętaj, w ciąży nie wolno się odchudzać.

  3. A ja właśnie poczułam dziś ruchy dziecka. Coś pięknego i niesamowitego. Ze wzruszenia poleciały mi łzy.

Możliwość komentowania jest wyłączona.