14. tydzień ciąży

Ciaża imageowe (1)

Twoje dziecko

waga 43 gramy, wzrost mierzony od czubka głowy do krzyża 8,7 cm
14. tydzień ciąży to nadal okres intensywnego rozwoju twojego dziecka. Jego ciało rośnie teraz szybciej niż głowa. Zaczynają pracować mięśnie, co maluch skrzętnie wykorzystuje np.: ssąc kciuk, marszcząc czoło, czy robiąc inne grymasy. Na głowie zaczynają rosnąć włosy.

Pojawiają się rzęsy. Delikatne włoski, które znikną przed porodem, maluch będzie miał na całym ciele. Ich zadaniem jest ochrona przed wodami płodowymi. Jeśli nie podjęłaś jeszcze decyzji co do diagnostyki prenatalnej masz na to ostatni tydzień. Badanie genetyczne wykonuje się u ciężarnych powyżej 35 roku życia lub jeśli z wywiadu wynika, że ze względu na obciążenia genetyczne pojawia się prawdopodobieństwo wystąpienia takich chorób u twojego dziecka. Badanie przezierności karkowej w połączeniu z badaniem krwi pozwoli określić prawdopodobieństwo wystąpienia np. zespołu Downa.

Twoje ciało

Gratulujemy za tobą 14 tygodni ciąży. Rozpoczęłaś drugi trymestr. Okres ciąży od 4- do końca szóstego miesiąca jest przez wiele ciężarnych odbierany jako najprzyjemniejszy okres ciąży. Minęły nieprzyjemne dolegliwości ciążowe pierwszego trymestru, jak mdłości, wymioty, konieczność ciągłego odwiedzania toalety, zmęczenie. Brzuch nie jest jeszcze zbyt duży. Twój organizm zdążył już przyzwyczaić się do ciąży.

Nie męczą cię też już zapewne wahania hormonalne odpowiedzialne za zmienne nastroje. Miałaś już też czas na oswojenie się z tym, że za kilka miesięcy zostaniesz mamą. Wprawdzie lektura najbardziej obszernych artykułów i książek nie zdoła przygotować cię na wszystkie problemy pojawiające się wraz z dzieckiem, ale dobrze jest zasięgnąć rady fachowców na temat opieki nad dzieckiem, fizjologii ciąży, porodu i połogu.

Jeśli jeszcze nie zapisałaś się do szkoły rodzenia, sprawdź, jakie kursy dla ciężarnych odbywają się w twojej okolicy. W wielu miastach zajęcia te są bezpłatne. Przyszłe mamy bardzo cenią sobie nie tylko wiedzę przekazywaną w czasie kursu, ale również kontakt z innymi mamami. Wymiana doświadczeń, spokojna rozmowa, wspólne ćwiczenia, w atmosferze akceptacji dla odmiennego stanu każdej z mam, z uśmiechem pozwalają oswoić lęki związane z porodem, czy trudem macierzyństwa.

Wiele mam właśnie w drugim trymetrze zaczyna uprawiać sport. Pływanie, nordic walking, spokojne spacery nie tylko przygotują twój organizm do wysiłku związanego z porodem, ale sprawią, że łatwiej będzie ci wrócić do formy po porodzie. Choć brzuch nie jest jeszcze zbyt duży, warto odpowiednio wcześniej zacząć wykonywać ćwiczenia odciążające kręgosłup.

Drugi trymestr to też okres, w którym wielu przyszłych tatusiów oswajających się powoli z wizją przyszłego ojcostwa uczy się nawiązywać kontakt z maleństwem w twoim brzuchu. Nie odbieraj partnerowi szansy na przeżywanie cięży wraz z tobą. Wspólnie mówicie do brzucha, poproś o pomasowanie pleców, czy stóp. Nie dźwigaj sama cięższych zakupów. Możecie zapanować wspólne weekendowe wyjazdy do sklepu, tak byś w ciągu tygodnia mogła załatwiać tylko najpotrzebniejsze drobne sprawunki.

Wspólnie możecie też zacząć zastanawiać się nad imieniem dla malucha. Badania usg pewnie pokazały już płeć dziecka. W 2013 roku najbardziej popularnymi imionami dla dzieci w Polsce były: Lena i Jakub. Równie popularne imiona w mijającym roku – to od kilkunastu lat cieszące się dużą popularnością Julie, Zuzanny oraz Maje. Wśród imion męskich dominowały: Kacper, Filip, Szymon i Jan.

Wspólne przeżywanie ciąży nie tylko oswaja partnera z ojcostwem, ale też pokazuje, że ciąża jest wyjątkowym okresem w twoim życiu. Ciąża nie choroba, ale masz prawo do zmęczenia, gorszego samopoczucia, dobrze by partner to rozumiał i cię w tym wspierał.
Pozwoli wam to zbliżyć się do siebie. Tym bardziej, że drugi trymestr sprzyja też nawiązywaniu i pogłębianiu bliskości fizycznej. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś ponownie cieszyła się seksem.

Wiele mam cieszy się większą rozkoszą za względu na lepsze ukrwienie narządów płciowych. Odpada też lęk przed ciążą (przecież już w niej jesteś), brzuch nie ogranicza jeszcze swobody ruchów. Nie obawiaj się, że penetracja jest odczuwana przez dziecko. Chroni je pęcherz płodowy, może co najwyżej czuć lekkie kołysanie.

Twoje zdrowie i nie tylko

Być może jesteś jedną z wielu kobiet cierpiących z powodu hemoroidów. Ta dolegliwość jest wywołana uciskiem płodu na odbyt. Przy oddawaniu stolca może pojawić się ból i krwawienie, czy pieczenie. Guzki często również swędzą. Możesz sobie pomóc przykładając woreczki z lodem, stosując maści dostępne bez recepty w aptece. Hemoroidy często znikają same po urodzeniu dziecka.

Rady dla partnera

Martwi cię konieczność zmiany mieszkania, czy kupna większego samochodu? Nie stawiaj sobie poprzeczki zbyt wysoko. Dziecku na początku nie potrzeba wielu rzeczy. Szafka i łóżeczko nie zajmują wiele miejsca. Może zamiast stresować się wizją kolejnego kredytu, na początek odświeżysz mieszkanie.

13. tydzień ciąży 15. tydzień ciąży

Inne tematy, które mogą Cię zainteresować:

Zdjęcie: Prawa do publikacji wizerunku podpisane z Shutterstock Inc.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł, polub go proszę lub udostępnij go Twoim znajomym. Dziękujemy! :)

Jedno przemyślenie nt. „14. tydzień ciąży

  1. My też już myślimy, jakie wybrać imię. Nie mogę się już doczekać usg w 3d. W ogóle jestem bardzo szczęśliwa. Mdłości szczęśliwie minęły, senność i zmęczenie też. Tylko się cieszyć.

Możliwość komentowania jest wyłączona.